Alma Lindgren, Två år är en av de yngsta deltagarna i årets upplaga av Barnens Vasalopp i KSK-stugan.

Äkta snö på barnens Vasa i Kinna

Mark 2010-02-07 | Uppdaterad 2010-02-07

Blåbärssoppa, kanelbullar och 20 pigga anmälningar. För 12:e året i rad hölls Barnens Vasalopp i KSK-stugan.

LäS MER

Konstsnöalliansens kanoner har inte behövt gå varma inför årets barnvasalopp. Istället var lördagsförmiddagen fylld av äkta snö som i vintersolen skimrade med en bländande lockelse.
Men trots de optimala förhållandena blev det inte något vasaloppsrekord i antalet anmälningar.
– Nej, jag tror vi har fått in 20 anmälningar och det är vad vi brukar ha, säger Leif Mellberg från Konstsnöalliansen.
– Som mest har vi nog haft 30. Det var en dålig vinter.

Enligt Leif Mellberg är en fin vinter inte något som drar upp fler barn.
– Det är snarare tvärtom eftersom de då kan åka skidor på andra ställen, säger han och förklarar att spåren vid Kinnaströms sportklubb (SKS) alltid har snö (om än "bara"konstsnö) på vintern. Åtminstone så länge det är tillräckligt kallt för att snökanonspulvret ska ligga kvar.

Men barnen i Barnens Vasalopp 2010 hade inga bryderier om anmälningar. De hade fullt upp att skida runt i det så kallade Salamanderspåret på 400 meter. En utmaning så god som någon, inte minst för de allra minsta.

Alma Lindgren från Skene var till exempel inte mer än två och ett halvt år. Och av allt att döma mycket nöjd med arrangemanget.
Det var över huvudtaget mycket god kämparglöd bland deltagarna som alla tog i för kung och fosterland. Efter målgång kom således blåbärssoppan och kanelbullarna väl till pass. Och i ett lopp där alla gör sitt bästa får alla diplom eftersom alla tveklöst är vinnare.



De väcker liv i Kinnas krogliv

Mark [Uppdaterad 2010-08-13]

– Sitter den snett fortfarande? undrar Niklas Swedblom samtidigt som han skruvar i den första skruven i den svartblänkande skylten. Läs mer

 

UTELIV

Kommer det att gå bättre för Kinna Krog än för de som tidigare försökt i lokalerna?

Visa resultat




huvudnyheter just nu

Kaffe bra för hjärtat

Mat och dryck [Uppdaterad i går 15:49]

Greppa kaffekoppen, koffeinister. Läs mer


Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.


Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: SÄS kan tvingas dra ner
• Borås: Byalag möttes i Sandared
• Mias mat: "Alla kan laga mat"
• Mark: Lantbrukare kräver ersättning för markintrång
• Tranemo: Ridlärare med många år i sadeln
• Sport: Proffsdrömmmen sprack för Johanna Källman: "Luften gick ur mig"
• Nöje – Hammar hälsar hem: "Hjärtat dunkar gult och blått"
• Kultur: Unga som vill ävenTyra
• I fokus: Lasse Larsson – golfspelande silversmed

Kontakta oss

Vill du tipsa oss om något vi borde skriva om eller har du några frågor?

Webben bt.se
bt.se@bt.se
Telefon: 033-70 00 791


Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Borås

Bli BT-fan på facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på facebook till både nytta och nöje. Nu över 700 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Läsvärt

Håll koll på flyget på radarn

Undrar du vart planet som du sett däruppe egentligen är på väg? Här får du svaret.

Mest läst på bt.se


Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.