Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Mark 2012-02-02 | Uppdaterad 2012-02-02
Barn- och äldreminister Maria Larsson tycker att det finns anledning att noga analysera kostnadsutvecklingen i assistansbranschen.
– Det ska inte få förekomma några former av oegentligheter, missbruk och överutnyttjande av assistansersättningen, slår hon fast.
Maria Larsson tillsatte en utredning förra året efter det nationella larmet om bidragsfusk.
– Utredningen har också i uppdrag att bedöma vilka möjligheter till insyn i assistansanordnarnas verksamhet som finns, vilka risker för överutnyttjande som finns och hur nuvarande ordning för timredovisning med mera fungerar i praktiken, meddelar hon i ett skriftligt svar på BT:s frågor med anledning av granskningen av Marks Assistans.
Assistansbranschen är mycket lönsam och attraktiv för riskkapitalbolagen.
Exempelvis har Marks Assistans ägare plockat ut vinster och koncernbidrag på 117 miljoner åren 1999–2010.
Numera ägs företaget av LSS-jätten Frösunda.
Maria Larsson tycker att det är för tidigt att bedöma om det behövs vinsttak eller ytterligare begränsningar för utförarna.
– Vi hoppas både få svar på dessa frågor och förslag på åtgärder från den statliga utredning som arbetar med frågorna, säger hon.
Regeringen har också gett Skatteverket i uppdrag att kartlägga och granska ränteavdragen hos företag som sysslar med vård, skola och omsorg.
– Detta mot bakgrund av tvivelaktig och aggressiv skatteplanering hos vissa privata aktörer inom den skattefinansierade välfärdssektorn, skriver Maria Larsson.
Utredningsförslaget kring assistansbolagens villkor blir offentligt den 16 februari. Företagsskattekommittén presenterar sitt betänkande hösten 2013.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92