Kvinnan som dödades av vargar var från Boråsområdet

Nyheter 2012-06-17 | Uppdaterad 2012-06-18

Den 30-åriga zoologen gick ensam in till åtta vargar i hägnet på Kolmårdens djurpark. Vad som hände sedan får vi kanske aldrig veta. Men vargarna dödade henne i en attack som saknar motstycke.


Kolmårdens vd Mats Olsson (t h) vid presskonferensen på Kolmårdens djurpark på söndagskvällen. En djurvårdare attackerades och förolyckades i varghägnet i Kolmårdens djurpark på söndagen.

LäS MER

Kvinnan var ursprungligen från Boråstrakten.

Enligt Olof Liberg, vargexpert på Sveriges Lantbruksuniversitet, finns bara ett liknande fall i världen.
– I USA hände det för några år sedan i ett forskningshägn i Ely i Minnesota. Där var det också en kvinna som gick in ensam, vilket var emot reglementet, säger han.

Dödliga vargattacker i djurparker har Olof Liberg inte hört talas om:
– Något har utlöst vargarnas attack- eller mobbningsbeteende. Det kan vara en sådan enkel grej som att hon har snubblat. Det är omöjligt att spekulera i, ingen vet vad som har hänt.

Kvinnan, som enligt uppgifter till Borås Tidning är uppväxt i Boråsområdet, hade varit anställd i tre år och följt vargflocken länge. Strax före klockan elva på söndagen hälsade hon på dem igen. När kollegorna efter tio minuter uppfattade att hennes kommunikationsradio tystnat tog de sig till hägnet, bara för att se den livlösa kroppen.

Vem som därefter var först in i hägnet är oklart.

Räddningstjänsten kom hur som helst dit före ambulansen. Men det fanns inget att göra.
– Vi möttes av chockade människor. Vi kom aldrig in i varghägnet, vargarna ville inte att man skulle in. De slet i den avlidna djurvårdaren, säger inre befäl Jan Tengeborg på räddningstjänsten Östra Götaland.

Mats Höggren, Kolmårdens zoologiska chef, berättar att kvinnan var van vid att umgås med vargarna och att det inte är ovanligt att vistas ensam i hägnet. Alla rutiner har följts, menar han:
– Varför olyckan kunde ske är omöjligt att svara på eftersom det inte finns några ögonvittnen.

Polisens tekniker har undersökt platsen. Dödsfallet är rubricerat som en arbetsplatsolycka.
– Vargarna brukar inte vara aggressiva, men vi har haft mindre incidenter med lek som gått överstyr, säger Mats Höggren.

En krisgrupp har tillsatts för Kolmårdens medarbetare.
– Det är en oerhört tragisk händelse för oss allihop. Folk är i chock, berättar Mats Höggren.

Djurparkens besökare fick ingen information om vargattacken.

Inte heller hemsidan uppdaterades.

Lugnt strövade barnfamiljerna runt bland djuren på söndagseftermiddagen.
– Vi fick reda på det via våra släktingar som ringde och undrade vad som hade hänt, säger Fredrik Berg.

– Jag har själv varit och hälsat på de där vargarna och jag upplevde dem inte som en fara.

Besökare har kunnat gå in i hägnet med en djurvårdare för att under en timme få närkontakt med djuren. Den attraktionen stängs nu.
– Vi får överväga om vi kan ha kvar det här eller inte, det är självklart, säger Mats Höggren.

Kommer vargarna att avlivas?
– Inte som det ser ut nu.

Besökarna lämnar Kolmården i går kväll. De fick ingen information av vad som hänt under dagen av djurparken.

BT/TT



huvudnyheter just nu

Oroligheterna i bilder

Nyheter [Uppdaterad i går 22:08]

Centrum vandaliserades, bilar stacks i brand och poliser utsattes för stenkastning under natten till måndagen. I kväll fortsatte oroligheterna i Husby. Se bilder från det senaste dygnet. Foto: Scanpix.



Toppmötet på Olympia

Elfsborg i allsvenskan [Uppdaterad i går 22:08]

Se mängder av bilder från drabbningen mellan Helsingborg och Elfsborg på Olympa! Foto: Scanpix.



Här firas guldhjältarna

Sport [Uppdaterad i går 14:34]

Sent i går kväll tog Sverige sitt nionde VM-guld, och i dag hyllades guldhjältarna rejält i Kungsträdgården. Foto: Scanpix.



Dagens fråga

 

Dagens fråga

Gör våldsspel människor mer våldsamma?

Visa resultat




Elfsborg i allsvenskan

-----------------------------------------------------------



Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om bilder av Gud:

"Att avbilda Jesus har i tvåtusen år varit komplicerat och väckt känslor"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om arbetslinjen:

"Bara trams, sade Peter Löberg (S) i radions P1."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om Sveriges VM-guld:

"Tre Kronors märkliga förvandling från ett utskällt till älskat lag är ett märkligt stycke hockeyhistoria."

Lena Kvist, kulturchef

Om Munros noveller:

"Livet brinner. Alice Munro vet. Om du inte mött henne än är det dags att ändra på den saken."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.