Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Nyheter 2012-02-08 | Uppdaterad 2012-02-08
Fler än hälften av de som arbetar inom Kriminalvården har utsatts för våld eller hot. Se tv-klippet längst ned i artikeln.
– Det finns de som knappt börjat i yrket som råkar illa ut, säger Markku Murtosaari, vårdare på Kronobergshäktet i Stockholm.
Förra året inträffade en av de allvarligaste händelserna hittills inom svensk kriminalvård. Den 3 oktober misshandlades 24-åriga vårdaren Karen Gebreab till döds på häktet i Huddinge av den 28-årige Erik Ljungström. Den livstidsdom som följde ska nästa vecka ska upp i hovrätten.
Nu visar en undersökning av fackförbundet Seko att klimatet för de anställda på anstalter och häkten har blivit hårdare det senaste året.
Till exempel har 54 procent av de tillfrågade utsatts för våld eller hot på jobbet under det senaste året, en ökning med 12 procentenheter sedan förra mätningen 2010. Åtta av tio har befunnit sig i riskfyllda situationer där de är ensamma med de intagna.
Obehaglig till mods
Markku Murtosaari började arbeta inom kriminalvården för 40 år sedan. Trots all rutin händer det "ganska ofta" att han känner sig lite obehaglig till mods på jobbet.
– Ofta får man höra en massa olika saker, alltså hotelser. Tonläget och kroppsspråket spelar ju också in.
Men högriskyrket till trots var det ganska många år sedan han senast blev fysiskt attackerad. Som huvudskyddsombud har han däremot bistått kolleger som blivit slagna eller sparkade.
Den mest slående skillnaden på 70-talets kriminalvård och dagens är den väsentligt lägre personaltätheten.
– Man har dragit ned på personalen som arbetar på golvet, närmast de intagna. Man har inte tid med de intagna, att sätta sig ned med dem en kvart och prata. Och med ensamarbetet ökar naturligtvis riskerna, säger Murtosaari.
Kamp mot ensamarbete
Och kampen mot ensamarbete fortsätter, lovar Sekos ordförande Janne Rudén.
– Vi måste lösa den här frågan nu.
Om inte en lösning kommer till stånd säger Rudén att det kommer att tas upp i avtalsrörelsen som inleds efter sommaren.
Margareta Sandberg, personalchef på Kriminalvården, har inte hunnit titta närmare på Sekos rapport och vill därför inte kommentera den.
Blir du förvånad över att hälften utsatts för våld eller hot om våld?
– Förvånad blir jag inte. Vi jobbar i en verksamhet där det finns människor som kan utsätta våra medarbetare för risker i jobbet, så är det, säger hon.
Seko anser att en orsak till riskerna är minskad personaltäthet.
– Vi har nog olika syn på det. Vi har haft synen att personaltätheten ökar, säger Sandberg.
Kriminalvården arbetar just nu med en kartläggning om ensamarbete tillsammans med Seko och övriga fackförbund. Resultatet kommer i slutet av mars.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92