Elin Bergström säger att fiol är det svåraste man kan spela, men tycker att det går bra ändå. Elise Stjerna och Wilma Johansson kämpar på.

Rockiga riff nyhet på musikskolan

Herrljunga 2010-03-03 | Uppdaterad 2010-03-03

Tio år av önskemål från musikskolans elever om att lära sig rockiga riff kommer snart att uppfyllas. Nästa termin drar Rockskolan i Herrljunga igång.

Eleverna i fiolklassen har blivit duktiga. Den består av Eric Fredriksson på cello, Elin Fredriksson, My Ahlgren, Johanna Alm, Elise Stjerna och Wilma Johansson närmast kameran.

FAKTA

School of Rock

En amerikansk komedifilm med Jack Black (som spelar i Tenacious D) som lurar till sig ett jobb som musiklärare på en privatskola. Han låter dock eleverna spela rockinstrument istället för de mer klassiska instrumenten. I smyg repeterar klassen inför rocktävlingen Battle of the Bands.
Den kommunala musikskolan kostar 720 kr per termin. Lektionerna är 20–60 min långa och ges vid 14 tillfällen per termin. Mindre instrument kan hyras. Flerbarnsfamiljer har en maxtaxa om två avgifter.

I flera år har eleverna på musikskolan efterfrågat trummor och elgitarr, säger rektor Gunnar Andreasson.
– Vi har längtat efter det här länge och begärt pengar från kommunfullmäktige i säkert tio år. Vi har även försökt att starta rockskola tidigare i samarbete med studieförbund så nu känns det roligt att kunna erbjuda hela konceptet i egen regi.

Rockskolor finns i flera svenska kommuner. Traditionella instrument i kommunala musik- och kulturskolor är blås-, stråk- och stränginstrument som block- och tvärflöjt, fiol och cello samt gitarr. Som nu alltså kompletteras med elförstärkta toner och maffiga beats.
Platsannonsen för den 35-procentiga lärartjänsten har inte varit ute i många dagar och redan har flera intresserade hört av sig och ansökningar kommit in. Man söker en lärare med stor entusiasm och mod.
– Tanken är att vi erbjuder rockskola från fjärde klass och uppåt och att det sedan blir smågrupper eller ett rockband.

Eleverna lär inte vänta länge med att haka på erbjudandet som kommer att presenteras mer detaljerat för elever och föräldrar i samband med musikskolans öppna hus. 20–30 platser ska Rockskolan ha, berättar Gunnar Andreasson.
– Jag vet inte hur många gånger vi fått frågan "får vi spela trummor?" och det har känts tråkigt att inte kunna erbjuda slagverk, elgitarr och elbas. Vi kommer inte ha några problem att fylla platserna.

Nu ska man köpa in instrument till en grunduppställning av slagverk och gitarrer – klassiska rockinstrument. I slutet av 2009 klubbade fritids- och kulturnämnden en utökning av kulturskolans budget med 150 000 kronor för att starta rockskolan

På musikskolan lärde Lars Börjesson i går ut en ny låt, Cowboylåten. Av de sju fioleleverna som är nybörjare, var de flesta helt uppslukade av sina instrument.
– Mamma säger att fiol är ett av de svåraste instrumenten man kan spela, säger Elin Bergström.

Elise Stjerna skulle vilja lära sig att spela gitarr också. Men rockskola?
– Njaee... Jag vet inte...

Gunnar Andreasson hoppas att nästa Ozzy Osbourne eller Lars Ulrich, sångare i Black Sabbath och trummis i Metallica, finns i Herrljunga.
– Vem vet? Vi har många talanger.



Kommentarer

huvudnyheter just nu

Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om bilder med egna berättelser:

"Att publicera bilder med en egen berättelse är något dagspressen gör allt oftare. Bildjournalistiken är i kraftig utveckling".

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om pensionsåldrar:

"Av veckans reaktioner att döma finns en starkt rotad föreställning om vad som ska hända vid 65. Där går en gräns för när man inte längre betraktar sig, eller för den delen betraktas, som en del av arbetslivet".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om de hotade skolorna:

"Av reaktionerna på BT:s avslöjande igår att döma, torde den rödgröna styrande minoriteten få jobba riktigt hårt för att övertyga de föräldrar som kommer att drabbas av skolnedläggningarna om att den föreslagna lösningen är rimlig".

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.