Hermansson: Resursbrist är kommunernas stora dilemma

Mikael Hermansson 2012-02-14 | Uppdaterad 2012-02-14

Glöm folkomröstningen. Gårdagens debatt i fullmäktige handlade egentligen om det som är alla små glesbygdskommuners stora dilemma – att resurserna inte räcker till.

Svenljunga står tillsammans med andra småkommuner i Sverige inför en och samma utmaning: Antingen ser man till att vända flyttströmmarna eller så får man vackert anpassa det offentliga välfärdsutbudet till vad pengarna räcker till.

Det första är svårare än det låter och det andra är ingen nyhet.

Inga lokala folkomröstningar i världen rubbar på dessa samband. I alla fall inte utan att det får långgående och mycket svåra konsekvenser för kommunernas fortlevnad.

Folkomröstning eller ej – de flesta glesbygdskommuner har i dag inget val. För att kunna leva upp till dagens krav inom skola, vård och omsorg måste man effektivisera och samla sina resurser, hitta på nya kreativa sätt att samutnyttja lokaler.

Eller, vilket de flesta drar sig för, så får man höja skatten till hittills otänkbara nivåer.

Allt går igen. Detta dilemma är inte nytt. Och plötsligt är det 1952 igen, och snart 1971. Då slogs först närmare 2?500 små bykommuner samman till dryga 800. Sen gick det snabbt att bunta ihop dessa ytterligare, till vad som idag är 290.

Denna rationalisering och sammanslagning, för att klara av att producera all den offentliga välfärd som riksdag och regering beslutat om, var smärtsam och krävde hårda tag från en stark stat. En och annan byskola försvann omedelbart, andra slogs samman till större och mer moderna enheter. Just sådana som i?dag har svårt att hålla måttet när det blir allt glesare mellan bänkarna.

Går det att ännu en gång slå samman landsortskommuner för välfärdens skull? Svaret är otvetydigt nej. Dagens byskolor får inte automatiskt leva vidare bara för att kommunerna blir större. Snarare tvärtom.

Kraven från riksdag och regering har ökat i takt med tidens krav på en bättre skola. Alla kommuner oavsett storlek och ekonomiska förutsättningar har därför att leva upp till inte minst den nya skollagens krav.

I ljuset av dagens svårigheter spelar det därför mindre roll att engagemanget för Håcksviks skola är stort. I morgon kan det vara engagemang på annan plats i kommunen som kräver särbehandling med samma argument – och kanske rentav även ännu en folkomröstning.

Gårdagens folkomröstningsbeslut har dessutom skapat en alldeles egen motsättning. Som den begäran som lämnades in från Håcksvik till fullmäktige är formulerad, ska folkomröstningen bara handla om byskolorna i Kindaholm och Högvad.

Folkets röst blir långt ifrån tydlig i det här fallet: Hur ska de som är folkvalda och tillsatta att ansvara för hela Svenljunga kommun kunna hantera ett folkomröstningsresultat som bara handlar om ett antal utvalda skolor – men som får konsekvenser för alla skolor och för kommunens ekonomi som helhet?



Disqus

huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad i går 14:04]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Politisk kommentator
Började på BT 1989 men har ett förflutet på saligen insomnade Västgötademokraten. Har arbetat på ett antal dagstidningar och tidskrifter sedan 1982.

Krönikerar om politik och samhällsfrågor med kommentarer, analyser och reflektioner som främsta arbetsredskap. Partipolitiskt obunden.

Mikael Hermansson, politisk kommentator
mikael.hermansson@bt.se
Telefon: 033-700 07 17


Blogg

Mikael Hermansson bloggade från Almedalen

”De som annars propagerar för att det är här som vi ska låta det politiska få sitt utlopp, var först att försvinna. De har istället återvänt till köksborden, eller kanske så här i juli till den lilla världens sommarsymboler, till hängmattan och hammocken. Kvar på allmänningen står Jimmie Åkesson."
BT:s politiska kommentator Mikael Hermansson bloggade från politikerveckan i Almedalen.


Senaste nytt från Sjuhärad

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Elfsborgs målvakter:

"Avtalet med succélånet Höie löper ut redan på torsdag nästa vecka. Beslut bör vara taget innan dess."

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.