Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Nyheter 2012-07-09 | Uppdaterad 2012-07-09
Det är lätt att beställa snus från Sverige, trots att det är förbjudet att exportera till andra EU-länder, visar en brittisk rapport.
Forskarna gjorde 43 beställningar till tio EU-länder. I alla fall utom två kom beställningen fram, skriver Upsala Nya Tidning.
De flesta av de 18 undersökta sajterna var svenska. En vd på ett av företagen medger via mejl till tidningen försäljningen, men uppger att "beställningarna skickas då från vårt lager i USA eller ett annat lager vi har i Europa".
Och svenska tullen ser mellan fingrarna med snusexport till andra EU-länder.
– Vi gör ingen kontroll av postpaket som skickas i väg. Jag ser det mer som ett införselproblem för de andra länderna, säger Sune Rydén, nationell specialist i alkohol- och tobaksfrågor hos Tullverket.
I juni friades ett svenskt par som sålt elva ton snus till utlandet.
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men…
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte personangrepp.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Och...
Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74