Grekland höjer pensionsålder

TT ekonomi 2010-02-09 | Uppdaterad 2010-02-09

Den grekiska regeringen tänker höja den genomsnittliga pensionsåldern i landet med två år till 63. Förändringen är ett led i regeringens försök att komma tillrätta med landets enorma skulder. (TT)

Den grekiska regeringen tänker höja den genomsnittliga pensionsåldern i landet med två år till 63. Förändringen ska vara uppnådd 2015, och är ett led i regeringens försök att komma tillrätta med landets enorma skulder.
Utspelet från Greklands arbetsmarknadsminister kommer samtidigt som regeringen försöker förmå landets offentliganställda att låta bli att strejka på onsdagen.

Eurozonens centralbankschef Jean-Claude Trichet åker i förtid hem från ett besök i Australien. Det har fått marknaden att hoppas på ett EU-sponsrat räddningspaket för Grekland.
Trichet hade tänkt stanna i Australien till och med onsdagen för olika möten med bankfolk, men bestämde sig för att resa tillbaka till Europa tidigare än så, sade tjänstemän inom Europeiska centralbanken (ECB) och den australiska motsvarigheten RBA.

På torsdagen träffas EU:s stats- och regeringschefer för en dags toppmöte.
Kombinationen har fått marknadsaktörer, på sistone djupt oroade över de stora underskotten i Grekland och en rad andra sydeuropeiska länder som Spanien och Portugal, att hoppas på ett räddningspaket.
Priset på euron steg som resultat av nyheterna om Trichet. Den blev några tiondels procentenheter dyrare mot USA-dollarn under tisdagen, efter att ha fallit kraftigt i förra veckan till sin lägsta nivå sedan maj 2009. Investerare har i stället föredragit förmodat säkrare valutor som den schweiziska francen och japanska yen.



huvudnyheter just nu

Bukbloggen om frestelserna på TV

Blogg [I går 13:09]

"Som att anlita huskatten som fågelvakt under semestern. Eller anställa greve Dracula på blodcentralen." Krister Persson kollar på mat-tv och frestas. Och så är han lite ur form. GÅ TILL BUKBLOGGEN!


Näringslivsbloggen: Mingel på UF-mässa - se fler bilder här

Blogg [Uppdaterad i går 10:47]

BT:s näringslivsbloggare Ingemar Brink har varit på UF-mässa och bjuder på många bilder på bloggen. Och så testade han en ny frisyr här om dagen. GÅ TILL BLOGGEN.


Nu är årets sjukaste månad

Nyheter [Uppdaterad i går 07:51]

Februari är månaden då flest barn är sjuka och absolut flest vab-dagar tas ut. Läs mer

 

Sjuk?

Är någon i ditt hushåll sjuk just nu?

Visa resultat




Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721



Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Kinas styrelseskick:

"Är detta början på en nedmontering av demokratin som idé? Är demokratin för långsam för att fungera i en allt mer accelererande global ekonomi?"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om familjepolitik:

"Ta en bild på ett gulligt barn, sätt dit orden 'barn behöver tid' och vips har det blivit en affisch som kan klistras upp på vilken valstuga som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om mötet med Breivik:

"Plötsligt står vi öga mot öga med en terrorist, en massmördare."

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.