TT ekonomi 2010-03-11 | Uppdaterad 2010-03-11
Antalet inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen var även i februari betydligt högre än för ett år sedan. Trots det anser Arbetsförmedlingen att arbetsmarknaden nu har stabiliserats. (TT)
I slutet av februari var 256 000 personer, 5,6 procent av arbetskraften, inskrivna som arbetslösa hos Arbetsförmedlingen. Det är en ökning med 38 000, 0,9 procentenheter, jämfört med motsvarande månad i fjol.
Antalet lediga platser som anmälts till landets arbetsförmedlingar uppgick i februari till drygt 55 000, vilket är 4 000 fler än för ett år sedan.
Antalet varslade minskade till 4 600, jämfört med 16 000 i februari 2009.
"Även om vi inte kan räkna med någon snabb vändning, så kan vi ändå se att efterfrågan på arbetskraft åter har börjat öka. Detta förstärker att det nu är en stabilisering på arbetsmarknaden", skriver Lena Liljebäck, biträdande generaldirektör på Arbetsförmedlingen, i en kommentar till siffrorna.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74