Anders Behring Breivik i profil.

Breivikrättegång i ny fas

Nyheter 2012-05-07 | Uppdaterad 2012-05-07

Rättegången i Oslo tingsrätt mot Anders Behring Breivik ägnar en stor del av veckan åt genomgångar av obduktionsrapporter efter de mördade på Utöya.


FAKTA

De unga offren

Totalt dödades 77 människor av Anders Behring Breivik i Oslo och på Utöya den 22 juli i fjol.

I Oslo dödades 8 människor av den sprängladdning Breivik lät detonera i en skåpbil i regeringskvarteren.

9 personer skadades allvarligt och runt 200 lindrigt i Oslo.

På Utöya dödades 67 människor av dödande skott och 2 genom drunkning och fall.

34 av dödsoffren på ön var 14-17 år gamla.

22 offer var mellan 18 och 20 år

6 personer var mellan 21 och 25 år.

Bara 7 av dödsoffren på Utöya var över 25 år.

33 personer träffades av Breiviks beskjutning utan att dö av skadorna.

Bara under måndagen gicks tolv obduktionsrapporter igenom, de allra flesta efter tonåringar som Breivik sköt ihjäl i "Kafébygget", den kombinerande kaffestuga, matsal och samlingssal som är Utöyas största byggnad. Många gömde sig där när Breivik började skjuta men han följde efter in i byggnaden och mördade så många han kom åt.

Det yngsta offret var en 15-årig pojke som hade gått med i ungdomsförbundet bara en vecka före terrordåden.

Liksom tidigare presenterades offren med bild och några minnesord av någon av målsägandebiträdena.

Även rättsläkarna som i rätten uppträder som expertvittnen har sagt att det är tungt att redogöra för hur unga människor bragts om livet om man vet att de närmast anhöriga sitter i salen.

Norska radion NRK och tidningen Verdens Gang, som haft den utan konkurrens mest omfattande täckningen med direktrapportering rullande webb-tv, twitter-, blogg- och frågasvarkanaler, hade på måndagen inskränkt bevakningen till en minimum. Direktrapporteringen var restriktiv och VG slopade sin webbtvsändning helt och hållet.

Rättegången väntas får större medieuppmärksamhet nästa vecka när de första av de överlevande från Utöya vittnar.



huvudnyheter just nu

BILDEXTRA: Järvvalpar i djurparken

Borås [Uppdaterad i går 14:46]

Tre järvungar som föddes i Borås Djurpark tidigare i år har tittat fram i anläggningen. Att järvar förökar sig i djurparker är ovanligt. Senast parken fick järvvalpar var för 26 år sedan, vintern 1987.



Dagens fråga



Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om det offentliga samtalet:

"Därför behöver även vi i media tänka igenom hur de nya villkoren för det demokratiska samtalet ser ut."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om kontroll i förskolan:

"Men när tekniken frestar med smarta lösningar är det lätt att det går för fort och då blir också diskussioner om integritet lidande."

Jan Hansson, sportkrönikör

Efter Sveriges seger mot Kanada:

"Inget är roligare än att vinna en strafftävling. Inget värre än att förlora på det viset."

Lena Kvist, kulturchef

Om Munros noveller:

"Livet brinner. Alice Munro vet. Om du inte mött henne än är det dags att ändra på den saken."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Jag befinner mig i Malmö som en av tusentals journalister som ska bevaka årets Eurovision och får feeling under en enorm discokula på Centralstationen."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.