Vattentankarna tömdes snabbt

Borås 2011-12-12 | Uppdaterad 2011-12-13

Tiotusentals boråsare i de västra stadsdelarna uppmanas att inte dricka vattnet. Dricksvattnet kan innehålla bakterier eller gifter sedan en inspektionslucka i vattenreservoaren vid Pickesjön brutits upp.


FAKTA

Här kan man hämta vatten

Sandared

Stationen

Sanderöd äldreboende

Sandaredsskolan

Kullagårdens förskola

Sjömarken:

Sjömarkenskolan

Gamla kommundelskontoret

Björkängsgårdens förskola

Melltorpsgårdens förskola

Viared:

Korsningen Segloravägen/Viaredsvägen

Shell-macken

Två kockar

Ellos

Volvo bussar

Lundaskog:

Tygaffären

Citygross

Junes, Göteborgsvägen

Ericsson

SP

Tullen:

Tullengymnasiet

Hällegården förskola (tappställe via brandpost)

Brinellgatan

Regementet:

Soldathemmet Kasernvägen/Wieslanders väg (tappställe via brandpost)

Ramnaslätt:

Allmans

Hultafors:

Hultafors station

Olsfors:

Eriksdalsvägen

Söråns förskola/Boråsvägen

De platser som är markerade i fetstil har försetts med vattentankar kväll. Övriga får vattentankar under morgonen och förmiddagen i morgon.

Källa: Borås energi & miljö.

Till Sjömarken kom den första vattentanken vid femtiden på eftermiddagen. Då hade det redan gått ett par timmar sedan larmet först kom om att vattnet inte fick drickas.

Samtidigt som vattentanken levererades började också Sjömarkenborna komma med flaskor och dunkar.

– Det här känns väldigt ovant, det har ju aldrig hänt tidigare. Men man vill ju inte chansa, säger Peter Hällgren, som hade med sig dottern Alice till vattentanken.

Hela kommunens krishanteringsorganisation kopplades in för att hantera vattenlarmet. Distributionen av vatten sköts från servicekontorets lokaler på Pantängen i Borås. I kommunen finns normalt tre egna vattentankar samt en stor tankbil som används vid vattenläckor och liknande.

– Vi brukar klara oss med vårt eget material, men det räcker inte långt när det är den här omfattningen, säger Lars Fred från Borås energi och miljö.

I stället fick man kalla låna in utrustning från en av Livsmedelsverkets depåer. Under kvällen levererades 50 vattentankar därifrån.

– Det är första gången det sker i Borås såvitt jag vet, säger Lars Fred.

Vattentankarna rymmer ungefär en kubikmeter vatten, 1 000 liter, men det är inte så mycket när hela samhällen blir utan vatten. Under kvällen jobbade en styrka på omkring femton personer med att montera tankarna, fylla dem med vatten, placera ut dem och sedan fortsätta fylla på i takt med att de tömdes.

Trots det bildades långa köer vid vattentankarna under kvällen, och vattnet tog också slut på flera ställen. Stefan Nielsen i Sandared berättar att kön var lång när kom för att hämta vatten:

– Men jag hann knappt ställa mig i kön, så tog vattnet slut, säger han.

Han åkte vidare till den andra tank som fanns i Sandared och även till Sjömarken, men vattnet var lika slut där. När de jourtelefonnummer som kommunen hänvisade till visade sig vara stängda i förtid blev stämningen vid tankarna ganska irriterad.

– Jag förstår att man får använda den utrustning man har och det räcker så långt det räcker, men jag vänder mig mot bristen på information. Man borde kunnat informera om hur vattnet ska fyllas på, eller hänvisat något ställe i en annan del av stan där det finns vatten att hämta. Det är ju trots allt bara här i väster som vi inte ska använda vattnet, säger Stefan Nielsen.

Samtidigt som jourstyrkan arbetade med att distribuera ut vatten, jobbade man också med att spola vattenledningarna. Ledningsnätet måste tömmas på vatten så att man får bort allt vatten som eventuellt kan vara förorenat. I bästa fall får man under dagen i dag besked om huruvida det är något fel på vattnet eller ej.



Disqus

Här flyger planet lågt över Borås

Borås [Uppdaterad 2012-05-22]


 


huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad i går 14:04]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.


Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.