Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Borås 2007-12-18 | Uppdaterad 2007-12-18
Nu är en varg på vandring i Sjuhärad igen.
Observationer har gjorts på flera håll och rovdjursspåraren Tommy Berglund är nästintill helt säker.
Det är ett år sedan sist varg siktades i Sjuhärad men nu ser det ut att vara dags igen. Tommy Berglund som spårar rovdjur på uppdrag av länsstyrelsen i Västra Götaland, Halland och delar av Jönköping, har fått in flera rapporter.
I fredags morse sågs varg vid Vist och vid Härstorp båda orter utanför Ulricehamn, och senare under eftermiddagen gjordes ytterligare en observation vid Komskälet.
På söndagens morgon såg den bilande familjen Djerv från Hestra en varg som sprang på andra sidan viltstängslet efter riksväg 27 i Aplared.
– Vi såg den tydligt på cirka 30 meters avstånd. Vi har sett vargar i Kolmården men den här var betydligt större, berättar Lars Djerv, som liksom familjen i övrigt blev mycket förvånad.
Djerv stannade bilen och backade tillbaka en bit för att ta en ordentlig titt på vargen.
– Den var stor och hade grov päls. Vi var inte det minsta tveksamma, säger Lars Djerv.
Tommy Berglund ser ett mönster i dessa och tidigare vittnesmål under hösten. Den troliga slutsatsen är att det handlar om en ung hanne som lämnat sin flock i Mellansverige och söker sig ett eget revir och en varghona i den södra delen av landet.
– Tidigare i år har ett rovdjur rivit en stor bagge i trakterna av Håcksvik, jag kunde konstatera att det var ett vargangrepp, säger Berglund, som menar att man kan vara skeptisk till enstaka observationer men säkrare när flera och trovärdiga rapporter kommer in om de överensstämmer i tid och rum.
Fantastiskt! nu blir jag glad äntligen är vargen tillbaka i sverigep å fler ställen än uppåt i landet hoppas verkligen det får ha en säker framtid i sverige och att inte jägarna tycker dom ska skjuta dessa fantastiska djur.
Fy va otrevligt.. Va rädd om era jakthundar.. och sällskaps hundar också för den delen.. Vargar kan lämna hemska spår på era djur... Hoppas att den springer uppåt Sverige igen..
Halleluja! Måtte dom värna om denna vackra varelse. Bara inte jägarna får för sig att döda den. Visst tar den ett tamdjur då och då, men den måste ju äta. Möter då hellre en varg än en björn i skogen.
Att vargen måste äta kan jag gå med på, men inte mina djur. Fasar för den dagen jag kommer ut och hittar någon/något av mina djur dödat av en varg. Även om det "bara" är får och kor så har de ett stort värde för mig personligen och ett får kan inte bara ersättas med ett annat. För mig betyder varje individ med sina speciella egenskaper en förlorad medlem i den stora flocken. Jag accepterar allas åsikter, men hoppas att de som älskar vargen också accepterar oss andra som inte vill ha den här. Vilda djur ska vara i skogen och leva på vad skogen ger, de ska inte röra våra tamdjur. Likaväl som de flesta inte vill ha rådjur i trädgården som äter upp alla blommorna så vill jag inte ha rovdjur i min "trädgård" som äter upp mina tamdjur.
Varför "tror" alla icke jagande människor att jägaren alltid vill döda allt dom ser??? Dom flesta av oss jägare har faktiskt en helt annan åsikt. Skaffa fakta innan ni säger för mycket...
Vad fantastiskt roligt att vi har varg i våra skogar. Självklart får vi vara försiktiga med våra lösa hundar men det måste vi ju vara i trafiken också.
Bra att en större del av landet får vara med att dela på vargarna. Men en ensam varg bildar väl inget revir.
Oj vad roligt att det finns varg i våra skogar igen hoppas att den får tag på några Stockholmare och inte på någon eller nått jag känner Skjut Skjut!! Eller skicka den till Stockholm så den får mordentligt med mat
Äntligen har det hänt som vi varnat för i många år. Vargen sprider sig söderut i landet. Anropa Svenska Rovdjursföreningen så får ni hjälp att stängsla era gårdar och byar. Vi i vargreviren lider med er drabbade.
De enda som tycker att vargen skall vara här är väl "staborna" som bara har asfalt och betong runt sig. Det blir nopg mycket bär i skogarna över i år.
Konstigt att ingen har sett varg/vargarna när de som påstått vandrat från mellansverige. Jag har inte hört att någon sett dem under "vandringen". Helt plötsligt är de bara härnere. Man anar ju ugglor i mossen
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Maria Hjulström
maria.hjulstrom@bt.se
Telefon: 033-700 07 92