Telenor har löst nätproblemen

Kunder ombeds starta om sina mobiltelefoner för att få nätåtkomst

Borås 2012-07-03 | Uppdaterad 2012-07-03

Enligt Telenors Facebook-sida är nätproblemen nu fixade. Beskedet kom vid 16-tiden.


Företagets kunder ombeds att starta om sina mobiltelefoner för att åter få nätåtkomst.

Borås stad hade problem med sitt telefonsystem, och fick beskedet från Telenor att det är ett större fel på 2G- och 3G-näten i hela södra Sverge.

Enligt Anette Papamanoli som är driftsoperatör vid växeln i Borås stad fick de beskedet vid 13.30-tiden, men problemen ska ha pågått i ett par timmar.
– Det gäller både tal- och datatrafik. För oss här på Borås stad betyder det att det går att nå växeln och fasta nummer, men inte mobilnummer, sa hon.

Enligt beskedet berörde felet Telenors kunder i hela södra Sverige. Vid 13.30-tiden fungerade inte heller Telenors hemsida.

På deras Facebook-sida stod då att läsa: "Den störning som nu råder i nätet i södra Sverige beror på att en av våra växlar som sköter trafik i 2G- och 3G-nätet inte fungerar som den ska. Vi felsöker fortfarande för att kunna lösa detta så fort vi bara kan".



BT:s riktlinjer för nätkommentarer:

Vi har högt i tak.

Vi har en tillåtande grundinställning.

Vi vill att användarna ska komma till tals.

Men…

Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.

Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.

Vi publicerar inte personangrepp.

Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.

Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.

Och...

Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.

Disqus

Fyra miljoner skäl att fira

Borås [Uppdaterad i går 08:56]

Med vin, snittar och små bakelser firades de 59 föreningar som fick bidrag från Sparbanksstiftelsen i Sjuhärad. I går hölls utdelningen på Stadsteatern. Totalt delades fyra miljoner kronor ut i kategorierna idrott, kultur, näringsliv, utbildning och forskning.



huvudnyheter just nu

Avspark Elfsborg: Därför räcker Larsson upp handen vid hörnor

Elfsborg i allsvenskan [Uppdaterad i går 18:18]

Fredrik Sandgren och Göran Lohne diskuterar förlusten borta mot Helsingborg, Jörgen Lennartsson ser fram emot matchen mot BP och Johan Larsson försöker skruva den som Beckham.

 


Snart dags för studentbalerna!

Bal [Uppdaterad i går 15:35]

Bubbel, blåsor och vals – studentbalernas tid är här. Precis som tidigare kan du följa balerna i realtid via datorn, surfplattan eller mobilen här på bt.se.
Och även i år har du möjlighet att beställa dina favoritbilder direkt hem till dig – hur enkelt som helst.
På söndag drar vi igång med Herrljunga!


Dagens fråga

 

Dagens fråga

Hur ofta handlar du på loppis?

Visa resultat





Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om bilder av Gud:

"Att avbilda Jesus har i tvåtusen år varit komplicerat och väckt känslor"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om arbetslinjen:

"Bara trams, sade Peter Löberg (S) i radions P1."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om Elfsborgs förlust mot Helsingborg:

"Med allsvenskans sista förlustnolla sprucken ändras läget i toppen. Nu har Helsingborg sex poängs försprång till mästarna."

Lena Kvist, kulturchef

Om Munros noveller:

"Livet brinner. Alice Munro vet. Om du inte mött henne än är det dags att ändra på den saken."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Man blir häpen över hur välkomponerat allting är. Och åter igen: stolt. Att vi lyckas göra ett sådant här stort evenemang så fantastiskt bra."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.