Spindeln blir kvar i Sandared

Borås 2008-07-10 | Uppdaterad 2008-07-10

Egentligen får man inte använda kommunens mark hur som helst.

LäS MER

Men än så länge ler kommunledningen åt utsmyckningen i Sandared.

Här undrar nu många vem som ligger bakom utsmyckningen.
– Man kan inte ställa grejer på kommunens fastigheter hur som helst, säger markchefen i Borås, Elisabeth Eickhoff. Samtidigt vet vi att Sandaredsborna vill att man gör i ordning den här platsen.

Marken på stationsplanen ägs till största delen av kommunen. SJ äger stationshuset och Banverket äger marken runt spåren. I princip skulle fastighetsägaren kunna begära att utsmyckningen tas bort.
– Vi har inte diskuterat hur vi skall göra och än så länge kan man dra på munnen åt det hela, säger Elisabeth Eickhoff. Börjar det ställas dit för många saker är det kanske inte det vi vill.

Kommundelsnämndens ordförande Anna-Clara Vikman tycker det är kul med utsmyckningen.
– Jag gillar den skarpt, säger hon. Det här är en bra väg att gå, med humor och glimten i ögat för här ser anskrämligt ut.

Nu skapas en opinion för upprustning av stationsplanen. Kommundelsnämnden som jobbar med frågan får hjälp.

I Sandared diskuteras vilt vem som står bakom utsmyckningen. Men det är inte en enda person, säger en av dem som varit med och vill vara anonym. Det har blommat upp en kreativ process på orten och det är många som tar del i den.

Elisabeth Eickhoff kan i dag inte ge besked om när en upprustning av stationsplanen kan bli aktuell.
– Det krävs en samfinansiering, säger hon. Det avsätts pengar varje år och nu rustas Dalsjöfors upp. Därefter bör turen komma till Sandared.

Anna-Clara Vikman är kritisk och tycker att ärendet är väldigt tungrott.
– Vi har fullt sjå att hålla reda på hur långt ärendet kommit och till vilken instans, säger hon.



Kommentarer

  • Fy skäms Sandhults kd

    Jag drar mig för att visa upp Sandareds centrum för besökare. -De brukar ofta ge kommentarer som; "Ojj vad det ser ut", "Varför gör inte kommunen något?", "Det här är det värsta jag sett på länge när det gäller nedskräpning och förfall".

    Varför kan inte kommunen lägga ut pengarna så länge tills samfinansieringen är löst? Borås Stad har gjort under ett flertal år mångmiljsöverskott och har vid det här laget en ansenlig "pengakista". En diskussion och planering av en upprustning av stationsområdet har pågått i minst 10 år. Vad talar för att kommunen får samfinansieringen löst de nästkommande 10 åren?

    Kommunen borde vilja ta tillvara områdets populäritet med mycket inflyttning av förvärsarbetande barnfamiljer och höginkomstagare som betalar hög kommunalskatt.

    -Men man kanske väntar tills de flyttar till det mer attraktiva Bollebygd??

    Gör som i Bollebygd med plantering av allér och avsmalningar. Nu är det som en 70-väg i samhället som är nedsatt till 30 km/h. Inte barnvänligt!!!


  • Fobikerna då?

    Inte ett smack har de tänkt på fobikerna. Jag är som tur ingen fobiker men ryser nåt fruktansvärt när jag ser den...


  • Fobiker

    Kan gå på behandling.


  • Min Fobi.

    Jag har en fobi mot Pinoccio, men den står där ändå.... Skärp er, Spindel, Pinoccio eller Kanin,det är konst alltihop. Det kan vi inte börja censurera..


  • hejsan

    DE är väll inte bara sandared som ser ut så eller o pratar vi bilar så får nog vägverket upp med buller plank åker varje dag borås sandared o vilken trafik det är synd om domm som bor nära vägen o ta bort skrotet i sandared


huvudnyheter just nu

Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.


Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: Förslag om att flytta invandrarelever till Engelbrektsskolan – men rektorn säger nej
• Borås: Så blir nya Anna Lindhs park
• Näringsliv: Möter drakar i kväll för att visa ny sadeluppfinning
• Pengar: Jobba i annat nordiskt land – detta ska man tänka på
• Mark: Stora planer för nya huvudbiblioteket
• Kind: Lars-Göran Lind – decenniets trivselbygdare
• Ung Sport: Lyft för konståkningssystrarna Linn och Annie Feldt
• BT:s sportchef Jan Hansson: "Tack för att basketen fick nytt liv, Larsson""
• Kultur: Magi när jättekör tar ton i GA-kyrkan
• I fokus: Adopterade Jessica Syrén öppnar nya butiker

Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Mest läst på bt.se


Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Elfsborg i allsvenskan

Följ ditt lag i Allsvenskan

Jämför lagen, ha koll på tabellerna och se vem som leder skytteligan.