Borås 2010-01-24 | Uppdaterad 2010-01-24
Ekonomin i Borås stad är bättre än väntat.
Senaste prognosen tyder på ett resultat på omkring 150 miljoner kronor för 2009.
Nu kan det bli pengar till riksväg 27.
Det är sänkta arbetsgivaravgifter, bättre skatteintäkter än väntat och verksamhetens förmåga att vara restriktiva och sparsamma som gör att resultatet hamnar på en mycket högre nivå än väntat. Ursprungliga målet var ett resultat på 100 miljoner kronor, men finanskrisen gjorde att detta fick revideras samtidigt som kommunen tog beslut om besparingar på 32 miljoner under 2009 och 100 miljoner under 2010.
Redan i början av hösten kom positiva signaler om att det skulle gå bättre än väntat och resultatet beräknades till 77 miljoner kronor. Nu kommer ännu mer positiva signaler.
– Åtta miljoner mer i skatteintäkter och drygt 20 miljoner i sänkta arbetsgivaravgifter tillsammans med att nämnderna förbättrat sitt resultat med 30 miljoner bara under senaste månaden har påverkat, säger ekonomichef Christer Johansson.
För att få långsiktighet i ekonomin kommer förvaltningarna att få använda sitt överskott från 2009 och 2010 under 2011.
Kommunstyrelsens ordförande Ulrik Nilsson (M) vill ännu inte ange hur det oväntade överskottet skall användas.
– Normalt är ju målet ett resultat på 120–130 miljoner kronor. Men under dåliga år behöver vi inte samma överskott.
Troligt är att 30 miljoner kronor avsätts till den stabiliseringsfond som man tidigare beslutat om. Det är också troligt att 94 miljoner avsätts till Borås medfinansiering av riksväg 27. Då återstår ungefär 25 miljoner.
– Borås har inget behov av att öka sitt kapital som vi ändå inte får använda, säger Christer Johansson.
alla pengar som sparats i vård, omsorg och skola (det är där de stora pengarna sparats) som har bidragit till större barngrupper, större klasser och färre händer i vården, ska gå till att finansiera en väg... ja, så kan man ju också göra...
Mycket siffror, men inte en enda bokstav om VAD som ska göras med riksväg 27, det enda som är intressant att få veta.
Journalistik är att välja. God journalistik är att välja rätt.
Kommuner skall väl varken gå i vinst eller förlust. Det sjuka inom offentliga sektorns finanser: om man inte förbrukat årets anslag och har överskott så får man mindre budget kommande år. Därför slängs pengar i sjön mot slutet av året på fullkomligt idiotiska projekt.
Om man däremot går i förlust så paniksparar man på kritiska funktioner.
Detta sätt innebär att man aldrig kan få långsiktighet i planeringar och investeringar. Lägg till förvirringen då politiker kommer och går efter valår. Projekt som kommit halvvägs läggs ner trots att man lagt ut massor av pengar. Är det inte ett härligt och effektivt system?
I Borås väljer majoriteten, som vanligt att avsätta pengar till annat än skola och omsorg. Varför inte se till att skolan får mer resurser så Borås kan lämna jumboplatsen som sämsta skolstad. Majoritetn har haft 10 år på sig att förbättra för grundskolan utan resultat. Anledningen är att majoriteten inte är intresserad av barnens utbildning. Det är viktigare att satsa pångar på sånt som syns och är glassigt. En medeltida syn på hur politik skall föras.
En ny väg?
Medans vi får mat för 3 kr / portionen och allt fler lärare försvinner så lägger ni pengarna på en jävla väg?!
Jag tycker man kan använda pengarna för att hjälpa världen genom att ta hit fler flyktingar och invandrare. Dom gör sverige till ett rikare och bättre land!
"...verksamhetens förmåga att vara restriktiva och sparsamma som gör att resultatet hamnar på en mycket högre nivå än väntat." Förmåga???? så kan man ju OCKSÅ formulera sig haha... Utåt sett ska de se fint ut, bra vägar, gröna parker, inbjudande torg m.m.... på ytan ska de se bra ut.. skrapa lite på den fasad ni politiker visar utåt så kommer ni kanske vakna upp till en annan verklighet....
Kanske ska ta och lägga de pengarna på våra barn istället. De får sitta i undermåliga lokaler när de utbildas exempelvis. Att lösa det istället vore att satsa på framtiden...
Satsa pengarna på skolan, ni har ju slagit ihop klasser så att det är max antal i varenda klass i Sandared-Sandhults kommundel.
Ni har väl fortfarande kvar era 1,4 miljarder som ni inte ville ta av till skolan?
Tydligen kan politker inte räkna annat än i sådant de kan ta på. vägar, statyer och byggnader etc.
Lägg pengarna på vård och skola. Satsar vi på barn och ungdommar så lyckas de bättre och kanske inte behöver komma fel. Sedan är det ju skamligt att deras skolmat endast frå kosta 3 ynka kronor, Likaså de äldres. Medan de i våra fängelse, betalde semsteranläggningar, får dyrare mat.
Hade varit bätte att spara på Pinocchio!
Sista idiotinitiativet stänga Lusharpan efter ha byggt om det. Kravet för att bli Boråspolitiker är att vara så dum som möjligt! Vänster eller Höger skitsamma!
Skolan behöver pengarna. Skolorna i Borås behöver mer resuser för att på allvar kunna ta itu med att öka måluppfyllelsen. Det är en rättighet att som elev kunna få det stöd som krävs för att klara sin utbildning. Så satsa på skolan istället.
gött!!!
bättra på 27:an så går det ännu snabbare för mig att ta mig till jobbet!
bra Borås.
Hur kommer det sig att kommunen skall betala hundratals miljoner på nya vägar samtidigt som vi inte har råd att köpa läroböcker till eleverna, anställa elevassistenter till elever med särskilda behov eller vårdpersonal så våra äldre kommer utanför äldreboendet iallafall några gånger/år?
Borde det inte vara staten och vägverket som betalade dessa vägar som behöver byggas?
Vad blir nästa område som kommunen skall betala för, istället för staten? Med anledning av hur det säkerhetspolitiska läget utvecklas i vår omgivning med ett ryssland som satsar mer på krigsmakten än vad de gjort sen tidigt 80-tal, så kanske vi skall lägga våra kommunpengar på försvaret och skaffa oss en egen bataljon i sjuhärad. Övriga kommuner kanske kan ställa upp också.
Eller så kanske vi skall använda våra kommunpengar till att köpa in oss i landstinget och lägga 94 miljoner på Borås Lasarett och på så sätt kunna ha en ytterligare medicinavdelning, så att dessa pasienter inte behöver spridas ut på hela sjukhuset.
Nä, jag tror att vi skall hålla på våra ansvarsområden och att kommunen tar ansvar för det som kommunen har ansvar för. Lägg pengarna på skolan och omsorgen för våra äldre. då blir det fler arbeten så att vi kan få in våra ungdomar på arbetsmarknaden så att de också kan betala lite skatt, vilket i säg kanske kan ge lite överskott i kassan även nästa år.
Helt otroligt hur bra det sparas till annat än vård, omsorg och SKOLA! Här har ni skurit ner på personalen å så har ni mage att kalla det SPARA??!!! Är det därför många barn med funktionshinder sitter utan resurser på fritis?
*ARGHHHH*
Jag blir förvånad när jag läser att ett ev överskott skall gå till RIKSVÄG 27. Det kommer positiva signaler avseende budgetåret, från vem? Är det de som jobbar inom skolan? Eller kanske de som jobbar inom äldreomsorgen? Nu vet jag; det måste vara de barn som varje dag kommer hem från skolan och säger att maten som serverats inte var tillfylles! Ja du bäste ekonomichef och alla politiker, bygg er väg men gör det efter det att ni uppfyllt de förväntningar som ställs på ett samhälle värt namnet.
Vi kräver att förskola och skolan blir ett prioriterat område och att inga nedskärningar genomförs. Spara INTE på våra barn; det är framtiden. Många barn mår redan dåligt, med stora barngrupper.
Desto snabbare den genomfarten byggs desto mer har Boråsarna att tjäna på det. Både miljömässigt och näringslivsmässigt. Börja gräv nu!
Perfekt.
Då skulle söderleden avlastas. Det skulle även gynna hela utbyggnaden av Borås i syd-västlig riktning.
Så att vi får pengar till skola och omsorg även i framtiden.
Hur kommer det sig att Borås Stad skall "ge bort" sitt s.k överskott till en väg som skall bekostas av statliga medel!! Vård och omsorg är avsevärt mer prioriterat!!
Glädjande att en kommun går med vinst trots lågkonjunktur. Bor i Göteborg och här går kommunen med allt annat än vinst. Sossepolitiken som sätter käppar i hjulet för det.
Har nyligen köpt ett hus i Borås och ser fram emot att bo i en kommun med högerpolitik där man förstår sig på ekonomi.
Att bygga Pinnchio i stället för att satsa lite mer pengar på skolan är helt klart en miss, men att skynda på vägprjekt 27 är positivt. Det gör dessutom Borås till en attraktivare stad när kommunikationerna förbättras. Borås har en ljus framtid.
grattis borås kommun. efter flera år av sparnit i vård skola och omsorg går det äntligen med vinst!!! underbart. ska nu pengarna gå tillbaka till dessa enheter eller... en väg. hmmm barnen - vägen. hmmm barnen - vägen. svår fråga. alla ni politiker som är invalda ha modet att stå upp för det ni valdes för att sitta. det bli nog.... att lägga tyst asfalt på vägen eftersom barnen har så mycket väsen i stora klasser behövs tyst väg ute i naturen.
Varför lägga pengarna på riksväg 27 när de lokala gatorna är under all kritik? Rusta upp och asfaltera behövande gator i kommunen i stället samt satsa på vår framtid dvs barnen.
ny väg när landstinget ska spara in massa pengar.. är det inte bättre att lägga de överskottet på vården? barnomsorgen? jag fattar inte vad ni tänker med.. är det bara för att ni ska komma säkrare hem efter jobbet? men kanske inte kunna behandlas på sjukhuset för att det inte finns någon personal?
TÄNK LITE!!!!!!!!!!!!!
ja fortsätta spara och bygg om vägar, men min mamma som jobbar nätter själv på hela avdelningen där man ska ta hand om sjuka och äldre..får nu ta in alkoholister som attackerade henne förrigår. Komunens svar...lås in dig i ett rum och ring polisen..underbart