Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Borås 2012-01-08 | Uppdaterad 2012-01-08
Minska i vikt. Minska bukmåttet. Då är maten central. Och framför allt – mängden mat. BT:s Krister Persson fick besök av dietisten Therese Lindh.
Hon kommer på lunch, kinagryta med ris och vitkålssallad. BT-projektet fortsätter. Vikten ska minskas med 10 kilo och bukmåttet med 10 centimeter fram till juni.
Så vi öppnar väl kylskåpet direkt och tittar in.
Och budskapet lyder: Ät – men ät en mindre mängd.
– Allt du har i ditt kylskåp kan du använda, det är frågan hur ofta du gör det. Du måste äta mindre än vad du gör åt. Och en del tycker att vi är tråkiga när vi dietister säger så, du kan äta det mesta, men inte så mycket. Men jag tycker till exempel inte att grädde är förbjudet. Ät gräddsås, men en liten klick bara.
Therese Lindh är kommundietist i Mark och dessutom krönikör i BT, varannan vecka. Hon bor i Kinna, är född 1974, gift och har tre barn.
Och hon valde sin yrkesbana för att hon tycker att mat är gott. Hon gillar att laga mat.
– Och att arbeta med människor var lockande.
Så nu står hon där i köket och går igenom kylskåpet och skafferiet.
Och det kan verka förvirrande med alla dieter och motstridiga inlägg om huruvida smör är bra eller dåligt, eller huruvida man ska äta nötter eller rent fett…
– Jämför du smör med milda så är det ingen skillnad rent kalorimässigt. Det är 80 procents fett. Men på längre sikt, om du vill undvika hjärt-kärlsjukdomar, då rekommenderar vi rapsolja, olivolja, flytande margariner.
Flytande margariner? Är inte det processat och dåligt?
– Det finns de som tycker att smöret är mer naturligt, men jag håller inte med om det.
Nu blev det genast komplicerat. Vem ska man lyssna på i denna dietdjungel?
– Som legitimerad dietist skulle jag inte kunna gå ut och säga ”ät bara vispgrädde”, för att jag personligen skulle tycka det. Jag går på vetenskap och beprövad erfarenhet.
Hur är det med fullkorn, råris och kolhydrater…?
– Man kan äta enligt en diet och gå ner i vikt. Men vad ska du göra sedan? Jag tycker att dieterna är ett experiment med en själv om man utesluter kolhydraterna. Man går ner i vikt om man äter färre kalorier än man behöver. Och det kan man göra på en mängd olika sätt. Om man väljer att tacka nej till riset, potatisen, brödet, då tackar man nej till mycket energi. Då har man mer plats för köttet. Så på kort sikt kan man gå ner i vikt. Men för kroppens skull mår vi bra av att äta kolhydrater, vi får ganska mycket näring därifrån. Jag tror inte på att ta bort kolhydraterna.
Hennes grundinställning är att maten ska vara god. Hon tror inte på någon diet där man ska äta något som man inte tycker är gott.
– Om du äter vitt ris så kan du få i dig fibrer och fullkorn på andra sätt. Det får inte vara till priset av att du inte tycker att det är gott.Men sockret är nog alla överens om. Godis, läsk, sockrade flingor… Det är inte bra. Mer än för njutningen.
Man måste göra sina val, menar hon. Godis är gott, men man får begränsa sig, äta en gång i veckan, välja bara tre sorter och köpa ett hekto. Då slipper man hamna i tre-fyra-hekto-fällan.
– Ät ett hekto en dag. Och vet du med dig att du äter bra under resten av veckan, då finns det utrymme. Men då går det inte att lägga till läsken och chipsen. Ska du gå ner i vikt finns det sällan utrymme för både och.
Så då häller vi upp kinagrytan på tallriken. Nu är det Therese Lindh som lägger ribban och hon säger stopp. En lite mindre portion än vanligt. Och det är bra att lägga grönsakerna på samma tallrik och att lägga upp dem först, då blir det rätt proportioner. Halva tallriken grönsaker.
Och vad som skiljer från och med nu är att det inte blir något omtag. Ingen andra portion. Men det var ju så gott…
– Din portion var fullt tillräcklig. Och det är här själva vinsten finns. Det är en vana som du måste bryta. Du är van vid att äta mer än en portion, så du kommer inte att vara nöjd nu i början. Det kan uppstå ett sötsug, ät knäckebröd i så fall.
Det här handlar om att äta mindre och oftare. Mellanmålet pratar alla om. Men hur ser det ut?
– Ett knäckebröd, kanske ett dubbelt med mjukost mellan. Eller en frukt.
Men om jag tränar måste jag väl ha mer energi i mig?
– Du kommer att bli hungrig och på ett sätt är det bra. Då vill kroppen ha mer energi och tackar du nej till det, då tar kroppen av fettet. Efter träningspasset ska du dricka och äta en frukt eller en morot. Blir du tokhungrig… då får du ta till plan B, en liten portion fil med havrefras. Men du får inte tänka att du ska kompensationsäta, att du kan äta mer bara för att du varit ute och sprungit.
Måltiden är över. Och avslutas med en kopp kaffe.
En slät kopp kaffe.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Peter Elvemo
peter.elvemo@bt.se
Telefon: 033-700 07 92