Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Gatorna fylldes av shoppingsugna människor första dagen av vårmarknaden.
Borås 2012-05-18 | Uppdaterad 2012-05-18
Trots blygsamma temperaturer under fredagsförmiddagen var årets upplaga av Borås Vårmarknad välbesökt.
Med allt från rökt ål, godisremmar och heliumfyllda ballonger till nykokt blåbärssylt fanns det något för alla smaker.
Under två dagar varje år fylls centrala Borås gator av handlare och knallar från landets alla hörn. Första marknadsdagen lockade många besökare i alla åldrar.
– En nätt, rökt salami med päronkonjak, det är lite sötma i den, säger delikatesshandlaren Pierre Hägerstrand.
Han har rest från Ryd i Småland, inte långt från före detta danska gränsen. Tillsammans med kollegan Magnus Svensson är han delägare i Delikatessgrabbarna sedan 14 år tillbaka.
– Ålen går åt i dag. Vi säljer dubbelt så mycket i dag jämfört med i morgon. Den äldre generationen är främst ute och handlar i dag och de flesta som köper ål är 50 plus, säger Pierre Hägerstrand.
Sjuhäradsområdet kallas för knalleland och det märks att marknader är ett populärt inslag, menar Pierre Hägerstrand.
– I vissa områden är det mer påtagligt att folk tycker om att handla och här känner jag igen många ansikten, säger han.
Varje år besöker de ett hundratal marknader – vissa veckor så många som sex, sju stycken och en del veckor inga alls.
– Man måste tycka det är roligt med kundkontakt för att orka med. Det blir många tidiga morgonar och mycket helger, berättar Magnus Svensson bakom disken.
Av alla marknader de besöker, håller han Borås Vårmarknad som en av favoriterna.
– Det är mycket positivt här och folk vet vad de vill ha för grejer. De är nästan lite kräsna, säger Magnus Svensson.
En av dem är Carl Otto Schander från Borås, som inte tvekade på vad han skulle ha.
– Jag har köpt brännvinskorv. Min hustru sköter alla andra inköp men jag måste köpa korv här varje år, säger han.
Leo Näsström
Vi har högt i tak.
Vi har en tillåtande grundinställning.
Vi vill att användarna ska komma till tals.
Men…
Vi tillåter inte läsarkommentarer i samband med rättsrelaterade artiklar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer där någon anklagas för brottslighet.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara osanningar.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppenbara faktafel.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med synpunkter eller åsikter som inte är relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med främlingsfientligt innehåll.
Vi publicerar inte läsarkommentarer med uppgifter som vi av etiska skäl undvikit att publicera i den diskuterade artikeln.
Vi publicerar inte personangrepp.
Vi kan publicera länkar till andra webbplatser, men de ska vara relevanta för den diskuterade artikeln.
Vi rättar inte grammatiska fel, stavningsfel, meningsbyggnadsfel mm i läsarkommentarerna.
Och...
Tonen ska vara korrekt och respektfull. Vi publicerar inte kommentarer som har en negativ inverkan på samtalsklimatet.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74