Kravmärkt te innehöll gift

Borås 2009-11-05 | Uppdaterad 2009-11-05

Åtta av nio gröna påsteer innehåller bekämpningsmedel, visar Testfaktas analys.

FAKTA

Bekämpningsmedel
Alla fabrikat utom Clipper innehöll spår av bekämpningsmedel. Inget av dem överskred dock några gränsvärden. Eftersom det finns en möjlighet att effekten från olika bekämpningsmedel samverkar och därigenom ökar den negativa hälsopåverkan är det också intressant hur många olika pesticider ett fabrikat innehåller. Flest spår av olika bekämpningsmedel hittades i Icas gröna te.

Antioxidantisk effekt
Antioxidanter anses påverka immunförsvaret och åldrandet positivt. Viss forskning tyder även på att de förebygger hjärt- och kärlsjukdomar och vissa former av cancer. För att räkna ut den antioxidantiska effekten har laboratoriet räknat om den till askobinsyra (C-vitamin).

Mögel och bakterier
Eurofins analyserade även förekomsten av mögel och bakterier teerna. Inget av fabrikaten låg över några gränsvärden.

DOKUMENT

I det kravmärkta teet från Kung Markatta hittades azinfos-metyl ett ämne som klassas som mycket giftigt och är förbjudet inom EU.

Inga halter överskred några gränsvärden men jag måste säga att jag blev förvånad över att det var så här pass utbrett, säger Sune Eriksson på livsmedelslaboratoriet Eurofins som utfört analysen.
Närmast ett gränsvärde låg teet från Kung Markatta som säljs hos bland annat Ica och Coop. Här hittades förhållandevis höga halter av ämnet azinfos-metyl som klassas som mycket giftigt och miljöfarligt av kemikalieinspektionen. Ämnet är förbjudet att användas inom EU. Halten i teet var 0,07 mg/kg och gränsvärdet ligger på 0.1 mg/kg. Det mest uppseendeväckande i sammanhanget är att Kung Markatta är ett krav- och rättvisemärkt te och ska därmed inte innehålla några bekämpningsmedel alls. Det är ett brott mot EU:s lagstiftning om ekologiska livsmedel.

När Testfakta hör av sig till berörda parter Kung Markatta, Krav och Livsmedelsverket går allt mycket snabbt. Inom ett par timmar har Kung Markatta tillfälligt blivit av med Krav-certifikatet för sitt gröna te och produkten går inte att beställa från lagret.
– Vi måste gå till botten med det här och ta egna prover för att ta reda på om hela partiet innehåller bekämpningsmedel och om fler partier är berörda. För tillfället stoppar vi all försäljning av teet från vårt lager, säger Peter Enberg, vice vd på Kung Markatta.

Kung Markattas te packas i Holland av ett företag som endast hanterar ekologiskt te och kaffe. Därför är det troligt att problemet ligger hos den indiska producenten.
– Jag vet att ekologiska odlingar ibland drabbas av bekämpningsmedel som blåser in från grannodlingar. Men om det är fallet här vet vi inte i dagsläget, säger Peter Enberg.

Livsmedelsverket har inte möjlighet att återkalla Kung Markattas te från livsme-?delsbutikerna. Däremot kan man tvinga företaget att avlägsna all ekologisk märkning på produkten och förmå dem att informera sina kunder om att teet inte får säljas som ekologiskt vilket i praktiken innebär att teet måste slängas eller skickas tillbaka till leverantören.
– Innan vi kan ta ställning till om vi ska fatta ett sådant beslut måste vi avvakta resultatet från Kung Markattas egna provtagningar och företagets egen reaktion på provresultaten. Vi har kommit överens med företaget om hur provtagning ska ske och har lovats full insyn, säger Daniel Kardell, jurist på Livsmedelsverkets tillsynsavdelning.

På Krav tar man allvarligt på händelsen. En sådan här upptäckt skadar så klart förtroendet även för dem.
Det ska inte finnas några som helst kemiska bekämpningsmedel i en Krav-märkt produkt. Kung Markatta är ett seriöst företag och vi har fullt förtroende för att de kommer att reda upp det här, säger Kristin Cooper, pressansvarig på Krav.

Kan man lita på Krav-märkta produkter?
– Ja, det kan man. Våra regler följs och kontrolleras av oberoende certifieringsbolag som gör egna kontroller. Om det händer sådana här saker agerar vi, certifieringsbolaget och producenten snabbt enligt våra rutiner, säger Kristin Cooper.

Testfakta analyserade även den antioxidantiska effekten hos teerna. Viss forskning tyder på att antioxidanter påverkar vårt immunförsvar och åldrande i positiv bemärkelse, samt förebygger allvarliga sjukdomar.

Martin Hansson, Testfakta



Kommentarer

huvudnyheter just nu

Bukbloggen om frestelserna på TV

Blogg [I går 13:09]

"Som att anlita huskatten som fågelvakt under semestern. Eller anställa greve Dracula på blodcentralen." Krister Persson kollar på mat-tv och frestas. Och så är han lite ur form. GÅ TILL BUKBLOGGEN!


Näringslivsbloggen: Mingel på UF-mässa - se fler bilder här

Blogg [Uppdaterad i går 10:47]

BT:s näringslivsbloggare Ingemar Brink har varit på UF-mässa och bjuder på många bilder på bloggen. Och så testade han en ny frisyr här om dagen. GÅ TILL BLOGGEN.


Nu är årets sjukaste månad

Nyheter [Uppdaterad i går 07:51]

Februari är månaden då flest barn är sjuka och absolut flest vab-dagar tas ut. Läs mer

 

Sjuk?

Är någon i ditt hushåll sjuk just nu?

Visa resultat




Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.


Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Kinas styrelseskick:

"Är detta början på en nedmontering av demokratin som idé? Är demokratin för långsam för att fungera i en allt mer accelererande global ekonomi?"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om familjepolitik:

"Ta en bild på ett gulligt barn, sätt dit orden 'barn behöver tid' och vips har det blivit en affisch som kan klistras upp på vilken valstuga som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om mötet med Breivik:

"Plötsligt står vi öga mot öga med en terrorist, en massmördare."

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.