Teckningen är en viktig del av bedömningen när det gäller rasen tysk jättescheck, effektfullt vacker i svart och vitt.

Kaninwalk på Åhaga

Borås 2008-10-20

Kaniner behöver inte bara vara keldjur till barnen. De kan också vara fina rasdjur.


FAKTA

Utställningen

437 kaniner på plats

30 olika raser

Störst på utställningen: Belgisk jätte. Minst 7 kilo tung, ofta tyngre än så.

Minst på utställningen: Dvärghare. Väger mellan 7 och 13 hekto.

Flest på utställningen: Hermelin, en liten kaninras som väger runt ett kilo och har mycket korta öron.

Över 400 kaniner intog Åhaga igår.

Rebecca Nyström från Kungsbacka är på sin första kaninutställning.

– Jag har alltid hållt på med kaniner, men det har mest varit som keldjur. Så tyckte jag att det vore roligt med raskaniner som man kan göra lite mer med, säger hon.

Olika kaniner
Med sig har hon två kaniner, som är minst sagt olika.

Hermelinkaninen Mynta hör till de minsta, belgiska jätten Akleja till de största.

Hemma har hon ytterligare två kaniner av andra raser.

– Jag får se vilken ras jag satsar på. Helst skulle jag vilja fortsätta med belgisk jätte, men det kräver så mycket plats, säger Rebecca.

Större raser är generellt mycket lugnare, förklarar hon.

– Folk tror att det är bättre att skaffa en liten ras till barn, men så är det egentligen inte. Små kaniner är mycket spralligare och svårare att hantera, säger hon.

På bedömningsborden är det viktigt att kaninerna är lugna. Glenn Larsson är en av domarna och under en dag hinner han bedöma nästan 80 kaniner.

– De som skaffar kanin för att ställa ut ser till att kaninen vänjer sig från början vid att hanteras så här, säger han.

Domarna tittar bland annat på päls, färgteckning och kroppsbyggnad. Det finns olika standarder för varje ras. Om en kanin ska ställas ut och bedömas måste den vara renrasig.

– Men det behöver inte vara dyrare att köpa en raskanin av en uppfödare än att köpa kanin i zooaffären, säger Lillemor Ljungberg på Södra Älvsborgs kaninförening som arrangerar utställningen.

Slogs ihop
Föreningen bildades när kaninföreningarna i Borås, Mark och Ulricehamn slogs ihop för ett par år sedan.

Målet är att ha en stor utställning varje år, men det har inte riktigt lyckats. Det största hindret är faktiskt att hitta lokal.

Det krävs stora ytor – som man får lov att ta in pälsdjur i.

– Inför den här utställningen har vi jagat lokal i ett och ett halvt år, säger Lillemor Ljungberg.

Därför har kaninklubben redan börjat planera inför nästa evenemang. Går allt vägen blir det en ny uställning på Åhaga till våren.



Kommentarer

  • jättefin kanin...

    jag tycker att bilden på den tyska jätteschecken som ni har med i reportaget är jättefin !
    mvh tina
    ps. min egenuppfödda Brantas Anemone är det förresten som fick 94 p på utställningen.....ds.


Här flyger planet lågt över Borås

Borås [Uppdaterad 2012-05-22]


 


huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad i går 14:04]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.


Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.