Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Borås 2012-02-09 | Uppdaterad 2012-02-09
Polisen gjorde inte fel när den beslutade att ställa in skolkampen i Boråshallen i december. Det har JO kommit fram till efter en granskning av ärendet.
– Det finns inget i materialet som vi tagit del av som tyder på att det begåtts formella fel som det finns anledning för oss att gå vidare med, säger Jens Västberg, föredragande i ärendet hos justitieombudsmannen.
BT har tidigare berättat om händelsen i december som ledde till stor besvikelse och upprördhet. Polisens agerande anmäldes också till JO.
Tjugo minuter innan kampen mellan Bäckäng och Teknis skulle starta i Boråshallen beslutade polisen att ställa in arrangemanget för att eleverna från skolorna trots tydliga anvisningar marscherat mot idrottshallen.
Enligt polisen ledde det till allmän oordning och trafikstörningar. Det fanns uppgifter om elever kastat vattenballonger med urin, ägg och det gick rykten om att någon flaska slängts. Dessutom ska det ha förekommit plakat och bengaliska eldar, enligt uppgifter från polisen,
I tillståndet stod det klart att någon gemensam marsch inte fick förekomma.
– Man kan alltid diskutera om det var rätt eller fel att fatta beslutet om att ställa in. Vi har tittat på beslutet, polisens rapportering om händelsen och tillståndet. Vi fann inte något som tyder på formella fel som ger oss anledning att gå vidare, förklarar Jens Västberg.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51