röstlösa kvinnor"" />

"Hon ger en röst åt
röstlösa kvinnor"

Borås 2008-04-15 | Uppdaterad 2009-03-02

– Alla religioner är besatta av att kontrollera kvinnor, sex och sexualitet.

Maryam Namazie föreläste på Kulturhuset i Borås.

FAKTA

Maryam Namazie

Maryam Namazie är taleskvinna för Ex-muslimska rådet i Storbritannien. Hon är också en känd rättsaktivist, programledare och kommentator i TV.

Maryam Namazie föddes i Tehran, Iran, men flydde 1980 som en följd av den Islamiska revolutionen i landet och har sedan dess varnat värden för det politiska islam.

Hon är medlem i Irans arbetarkommunistiska partis politbyrå, valdes som årets sekularist av National Secular Society (NSS).

Maryam Namazie omskriven för sin kamp för etiopiska flyktingar i Sudan, hennes arbete i egenskap av ordförande för International Federation of Iranian Refugees (en paraplyorganisation i vilken ingår Iranska flyktingarnas riksförbund i Sverige) och styrelseledamot i organisationen Women’s Liberation – Iran, hennes kamp mot avrättning, stening, könsapartheid, religiösa symboler i skolor eller offentliga inrättningar, slöja på barn, religiösa skolor, shariadomstolar liksom hennes kamp för dereligionisering och sekularisering.

– Orsaken till att jag tycker att isalm är värre än andra är att det i många länder sker övergrepp i islams namn och med statens tillåtelse.

Det säger Maryam Namazie som på tisdagskvällen föreläste på kulturhuset i Borås.

Maryam har vigt större delen av sitt liv åt att kämpa för mänskliga rättigheter och framförallt mot förtryck av kvinnor. Något som enligt henne sker i stort sett överallt i världen, men värst är det de muslimska länderna.

– I många av dessa länder sker det med statens tillåtelse, eller till och med uppmuntran. Som exempel kan nämnas att en av de högsta tjänstemännen i Iran nyligen sa att de kvinnor som inte är tillräckligt slöjade är roten till allt ont i vårt samhälle.

Hon tar också upp andra exempel, som en kvinna i Iran som släpades ut på en marknadsplats och misshandlades till döds, allt för att hon förälskat sig i fel man.

– Det värsta är att alltihop filmades och lades ut på youtube, men trots detta har ingen straffats för mordet på den 17-åriga flickan.

Förklaringen till att ingen straffats är, enligt Maryam Namazie, att i dessa länder anses det rätt med så kallat hedersrelaterat våld.

– Männen menar att det är lika bra att slå ihjäl henne nu istället för att vänta tills hon gift sig och begår otrohetsbrott. Ett brott som straffas med stening till döds.

Att stena ihjäl otrogna kvinnor förekommer bland annat i Parkistan, Iran, Sudan och Nigeria.

– Detta är alltså en del av ländernas lagsystem. Det är till och med reglerat vilken storlek stenarna får ha.

Maryam Namazie drar hela tiden upp vikten av att inte blunda för de här orättvisorna.

– I västvärlden är vi ofta rädda att bli kallade för rasister om vi kritiserar islam. Men det är inte det minsta rasistiskt att ifrågasätta och kritisera en religion eller ett sätt att styra ett land. Rasism är att kritisera ett folk, och det är något annat.

Trots att ämnet hon talar om är upprörande, håller sig Maryam Namazie hela tiden lugn och saklig. Hon har något milt i rösten och uppträder på ett sätt som kanske bäst beskrivs som värdigt. Men så har hon också ägnat större delen av sitt liv åt just de här frågorna. Eller som Omid Salehi från Globala föreningen sa när han presenterade henne inför hennes föredrag:

– Hon ger en röst åt de röstlösa kvinnorna världen över.



Kommentarer

  • Iranska Kvinnor behöver ambassadörer ute i världen

    Det var jätte bra med föreningen på tisdags kväller ta samhälle och internationella ämne i sin verksamheten. Maryam Namazie tillhör de få kvinnor som står de röstlösa kvinnor som även inte deltog i mars S.k Parlamentvalet i Iran och diskrimineras enbart för sin kön i samhälle utveckling samt politiska arbete.


  • Vilken varelse människan är. Så okunnig och högmodig.

    Jag är så ung men till och med jag som är 18 år vet att världen består av många idioter. Bara för en gör så ska man dra alla andra över samma kant? Staten som hon påstår består av människor som lever för makt och pengar. De är inte religonens fel utan människans.


  • Tack Maryam

    Tack Maryam för att du förtrycker min tro och min kultur. Tack Maryam för att du precis nu har visat hur "okunnig" och "orättvis" en människa som "slåss" för mänskliga rättigheter kan vara. Jag blev jagad för att jag vägrade konvertera till kristendom. Min familj och mina andra landsmän blev slaktade, våldtagna och mördade för att vi var muslimer. Mitt land är nu splittrad men majoriteten i landet är muslimer och vi lever precis som "europeiskt" folk.

    Iran är en katastrofal situation, där är det idioter som kallar sig högaktade muslimer och vet inte ens vad det innebär! De är skam för islam, deras utnyttjande av Koranen är ett stort synd i sig. Även i Saud Arabien är det oerhört oroande situation vad det gäller kvinnornas ställning. Något måste göras, MEN det är inte religionens ansvar. Det är människornas ansvar att ta till sig Guds ord och inte svarta ner religionen.
    ?
    Jag har inte varit på föreläsningen men det som framkommer i artikeln är ?ALL ISLAM FARLIG? och ?ALL ISLAM DÅLIG?.

    Även när vi muslimer kritiserar kristna och "väst" då är vi Islamister. En sak med att vara en god muslim är att respektera andra. Det sägs om du inte respekterar andra religioner då respekterar du inte dig själv och din tro, dvs Islam.

    Men tack Maryam för att du lär ut det svenska folket om Islam.


  • Svar till S

    Vad är du inte förstår utav artikeln? Det står klart och tydligt att hon inte pekar på ENDAST muslimska länder, men att det OFTAST syns mest där och är grövre.

    Titta på de länder som styrs av Islam. Där är det en enda stor röra. När ska ni muslimer börja ta ansvar och kämpa mot de som smutskastar eran tro istället för att helatiden försvara de genom att skylla på någon annan.

    Det finns inte ett enda land som styrs av Islamister, som har jämställdhet. Maryam är från Iran, som styrs av ryggradslösa mullor, det är inte hennes uppgift att berätta om hur kristna fanatiker förtrycker muslimer och andra, utan hennes uppgift är att berätta om det hon bevittnat och om kvinnorna i hennes land.

    Du kan göra likadant och berätta om förtrycket mot dig. Slutsatsen av allt detta är att ett samhälle skall vara sekulärt.

    Det skall inte styras av religösa fanatiker och lagarna skall inte tillämpas varken enligt bibeln eller Koranen. Religion skall utövas på individuell nivå,av den som frivilligt väljer det och inte påtvingas ett helt samhälle!

    Se till människor enligt dennes behov och inte enligt Religionens "råd" om vad som är bäst för denne.


  • Svar till "S"

    Maryam har rätt till 100% i det som framgår av artikeln. Jag förstår inte varför du går i en sådan försvarsställning utan anledning. Islam, muslimer och muslimska länder kan likväl som andra religioner och religiösa grupper kritiseras. Kan inte riktigt förstå var i problemet ligger. Hon är en individ som talar utifrån legitim fakta som du inte kan förneka. Det finns väldigt många länder där man i Islams namn förtrycker människor. Och Maryam har all rätt i världen att kritisera detta för att försöka förändra och förbättra situationen för människor i dessa länder. Kritiserar du detta så säger det en hel del om dig och ditt tankesätt. Människors rätt till ett värdigt liv går före din religionstillhörighet.


huvudnyheter just nu

En minskning som väger tungt

Bukbloggen [Uppdaterad i dag 12:42]

"Tanken med projektet är inte att trimma kroppen för att bli snygg".



Mest gnäll över mobil och bredband

Nyheter [I går 12:55]

Svenskarna klagade något mindre på telefoni och bredband 2011 jämfört mot året före. Läs mer

 

KLAGOMÅL

Brukar du vara missnöjd med din mobiltelefon eller ditt bredband?

Visa resultat




Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.


Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du något vi borde skriva om? Kontakta mig direkt!

Annsofie Andersson
annsofie.andersson@bt.se
Telefon: 033-7000 792


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Ajvide Lindqvists nya pjäs :

"Ajvide Lindqvist ser till att hålla intresset uppe oavbrutet. Det är en halsbrytande föreställning."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om vett och etikett:

"Det går inte att stövla in i vår gemensamt finansierade välfärd och bete sig hur som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om vinster i välfärden:

"Däremot finns det en samsyn från vänster till höger, att välfärden ska vara gemensamt finansierad via skattsedeln."

Lena Kvist

Om författaren som kändis:

"Det har skett en förskjutning: det är inte den som litteraturkritikerna tycker skriver de bästa romanerna som blir känd, utan den som gör sig bäst i tv."

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om Strömquist-recensionen:

Det hade inte kommit på tal att man skulle skriva att de manliga serietecknarna Mats Jonsson eller Martin Kellerman visst hade lite ”kåtsug” i blicken på sina författarbilder.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.