Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Borås 2012-02-17 | Uppdaterad 2012-02-17
En rapport om högskolans framtid i Borås är gjord. I den ger utredaren Tim Ekberg Högskolan ett gott betyg som ett välskött lärosäte med verksamhet av god kvalitet.
Men han betonar också vikten av att hitta samarbeten för att kunna stå starka även i framtiden då hård konkurrens om studenter, forskare och pengar väntar.
Björn Brorström är rektor på Högskolan i Borås.
– Vi vet att studentunderlaget kommer att minska, kommande 19–24 års kullar är inte lika stora. Det blir en allt hårdare konkurrens. Men vi har ambitionen att växa och står starka, säger han.
Utredaren Tim Ekbergs råd till Borås är att hitta lämpliga samarbetspartners för att stärkas. Han betonar att samarbeten i riktning mot Göteborg (Göteborgs universitet eller Chalmers) skulle kunna få negativa konsekvenser, att risken finns att Borås verksamhet då skulle reduceras till i huvudsak utbildning för offentlig sektor. De unika samarbetena med lokala företag skulle kunna försvinna.
Ekberg pekar i stället på Högskolan i Skövde som lämplig samarbetspartner, då den högskolan har en profil som kompletterar snarare än konkurrerar med Borås.
– Samarbeten skulle stärka vår utbildings- och forskningsmiljö. Det är viktigt att få mer forskningsanslag, kommenterar Björn Brorström.
Men det behöver nödvändigtvis inte bli ett samarbete med Skövde, enligt Björn Brorström.
– Vi har frekventa kontakter med andra lärosäten, där frågan om olika samarbeten diskuteras. Samarbeten stärker den samlade miljön.
Rapporten visar att det råder en snedbalans i statsmaktens fördelning av forskningsmedel mellan högskolor och universitet. Mindre regionala högskolor får mindre forskningsresurser.
– Den viktiga huvudfrågan för oss är ändå etableringen av ett tredje universitet i Västsverige. En sådan förändring skulle stärka Västsverige i förhållande till huvudstads- och Öresundsregionen. Vi får större attraktionskraft, tillägger han.
– Vi har egen kapacitet att bli det tredje västsvenska universitetet, säger Brorström, som ändå tror på samarbeten för att stärka utbildnings- och forskningsmiljön.
I det budgetunderlag som Högskolan i Borås skickar in till regeringen tar man upp möjligheterna om att få universitetsstatus.
– Dit är en lång väg att vandra. Men vi vill markera för regeringen att vi vill nå universitetsstatus. Ingen ska i efterhand säga att vi inte har försökt. Vi har kapacitet att bli det tredje västsvenska universitetet, säger Björn Brorström.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51