Hemtjänstpersonal ska redovisa allt mer av arbetstiden

Borås 2010-02-08 | Uppdaterad 2010-02-08

Personalplanering. Dokumentation. Resor. Nu utökas tidsregistreringssystemet för dem som arbetar inom hemtjänsten i Borås.

Kringtidskort. Det blir mycket att tänka på för hemtjänstpersonalen när de digitalt ska redovisa nästan alla arbetsuppgifter de utför.

LäS MER

Även tiden utanför brukarnas hem ska nu redovisas.

Det var i slutet av 2008 som Borås stad införde ett nytt tidsredovisningssystem. Tidigare hade fem av tio kommundelar ett annat system.
Nu ville man ha ett enhetligt och modernt system

Med hjälp av digitala pennor bokför omvårdnadspersonalen tiden hos vårdtagarna – när de kommer, vad de gör och när de går.
– Systemet infördes för att garantera att brukarna får den hjälp som de har rätt till, säger Carin Liesén Lindqvist, utredare på kommunledningskansliet.

Systemet heter Mobipen och används också för att rätt ersättning ska betalas ut till dem som utför tjänsten.
Upphandlingen av systemet var också kopplat till att det fria hemtjänstvalet infördes i höstas. Det är viktigt att kommunen vet vad man betalar för.

Nu utvecklas systemet med hjälp av ett så kallat kringtidskort där de anställda ska redovisa vad tiden utanför brukarnas hem går åt till.
– Det är inte varje litet steg som ska redovisas utan mer i stora drag vilken typ av uppgifter som utförs, säger Carin Liesén Lindqvist.

I förlängningen vill man öka kvaliteten inom hemtjänsten.
– De olika hemtjänstgrupperna kan sedan använda dokumentationen för att utifrån den kunna förändra och utveckla verksamheten.

Hur stor del av arbetstiden som läggs hemma hos vårdtagarna varierar stort mellan olika hemtjänstgrupper i Borås.



Kommentarer

  • Förtroende

    Hemtjänstpersonal verkar vara en yrkesgrupp som inte har sina chefers förtroende. Det kan inte vara så upplyftande att jobba där.


  • Bra idé

    Bra system det bör omedelbart införas i stat och riksdag
    Jag vill absolut veta vad våra riksdagsmän ministrar och eu-tjänstemän gör för våra skattepengar.
    Kontroll skall inte bara utövas över de lägst betalda, det är betydligt viktigare ju högra upp man sitter


  • pirre

    ja stressa ihjäl dem, ge dem jobb där dem måste ibland vara rädda för sitt liv, ge dem dålig lön för arbete, idioter till chefer och nu...övervaka dem....bra sverige.


  • Sv: Förtroende

    Företroende är något man förtjänar och mobipen har påvisat att viss personal (långt ifrån alla) inte förtjänar det förtroendet.
    Utökning av tidsredovisningsystemet krävdes troligtvis för att få reda på vad som hände de resterande 6 timmarna som vissa anställdas pennturer inte registrerat som aktiv arbetstid.
    Nej - så får man naturligtvis inte göra. Men detta är en yrkeskategori där jag upplever att vissa sliter ihjäl sig medan andra slappar. Helt rätt med denna utökning i min mening!


  • fy

    nää fy för att jobba inom detta om de ska ha sån koll på en! jobb arbetskamrater måste ju vara trevlig samvaro för att man ska trivas inte full koll från chefen!


  • För vems bästa

    Det är som alltid inom hemtjänst och äldreomsorg, tycker att alla/chefer som beslutar om sånt här idioti ska ha en praktik inom äldreomsorg minst 6 mån dag-kväll-natt, innan dom får sina tjänster för att veta och se hur verkligheten ser ut. Nästa steg blir väl att personalen får börja använda blöjor för att spara dyrbart tid till kommunen. Nej,nej nu går för långt!!!!Spara inom tjänstemanna sidan,dom tycks ha tid över till ,,vad som helst...


  • .

    Ingen rök utan eld..


  • Hade jag ingen aaaaaaaaning om.

    Som vanligt så återkommer "Storebrorsmentaliteten" när det gäller att förödmjuka, krossa och skrämma skiten, ur de som befinner sig längst ner i näringskedjan.
    Hur fungerar det med allas lika värde och ömsesidig respekt?
    Shit, pure Bullshit, är min reaktion.
    Dessa människor som arbetar med hemtjänsten är också medmänniskor och en mental livlina för vårdnadstagarna och bör få avsätta mera tid till den målgrupp de besöker och servar.
    Kan man inte, hu hemska tanke, sätta ett liknande "övervakningskort" hos chefer och tjänstemän, EFTER kl 12.00, på fredagarna?
    Många håller nog med om att detta skulle vara ohållbart, för hur redovisar man "tomma sidor".


  • Illa

    Lågt, dumt av politiker att stå bakom övervakningssamhälle, ger inte en stämning, där man vill arbeta mer, snarare otrygghet


  • hemtjänst DFS

    JAG HAR JOBBAT INOM HEJTJÄNSTEN SNART I 5 ,DET E VERKLIGEN IDIOTISK ATT PRESSA OSS PÅ DET VISET ,VI SKA SNART DEKOMENTERA VÅRA TOA BESÖK,,SKNDAL E SVERIGE


  • Tar tid

    Visst är det bra att det redovisas rätt och vårdtagarna får den tid de har rätt till men det är inte helt smärtfritt att använda dessa pennor. Det tar tid att hålla ordning på vad som ska "stämplas" in. Att komma ihåg att så fort man gör något som berör vårdtagren använda pennan och något av alla kort är inte det lättaste. Dessutom så bär snart hemtjänstpersonalen på så mycket "kontrollsaker" att vi ser ut som julgranar.
    En sak som inte skrivs om i artikeln är att det har tillkommit olika saker och att sättat att använda pennorna ändras hela tiden.
    Vore bra om vi någon gång kunde få något som redan vore fullt genomtänkt när vi startar.


  • arbetskamrater slutar !

    Denna stressen gör så att flera utav mina arbetsvänner som jobbat inom vården i många år pensionerar sig tidigare för deras missnöje är så stort. Är detta tacken för alla deras års slit.


  • BRA!

    Jag ser inte det som övervakning utan äntligen får chefen se vad man gör ( hur man sliter och stressar)och förhoppningsvis ändra arbetsbelastnigen. Anhöriga och vårdtagare kommer att betala för det som är utförd (rättvis avgiftbetalning). Jag gillar detta.


  • skäms!

    Har en mamma som arbetat inom hemtjänsten i över 30 år.Sådand här administratiovt bullshit som cheferna inför tar kål på henne. Det är inte längre roligt att gå till ett arbete där allt skall dokumenteras istället för att ha tid att prata med vårdtagarna. Patienten i centrum eller hur var det nu...? Ni högre chefer som har tid att tänka ut sådant här meddans ni sitter på era fikamöten och kasserar in tredubbla löner jämfört med vårdpersonalen borde skämmas! Redovisa istället själva vad ni gör på er arbetstid för det funderar nog många över!


  • besynnerligt

    det är besynnerligt att denna kontroll ska vara så hård av personalen under. det talas ofta om vikten av bra chefer och att det har så stor betydelse för en verksamhets kvalitet. men hur väl stämmer detta överrens med den avhandling som preseterades på Högskolan Väst där det visade sig att mellanchefer inom vård och omsorg springer och gömmer sig när kraven, enligt dem, blir för höga. Se följande länk:
    http://www.forskning.se/pressmeddelanden/pressmeddelanden/vardcheferspringerochgommersignarkravenblirorimliga.5.1c247649124dd647eb78000248.html.

    undrar vad som skulle hända om omvårdnadspersoinalen skulle göra det samma... diciplin skulle sannerligen behövas även där.
    mät dem lika mycket som personalen, allt annat vore väl slöseri på resurser det med!!!


  • Bra!

    Jag har själv sommarjobbat inom hemtjänsten och tycker detta är jättebra. Så illa som stor del av personalen på sådana ställen sköter sitt jobb.

    De borde förstå att man har visst ansvar på sitt jobb och därför får det konsekvenser ifall man inte sköter sig.


  • till Anonym

    hur brett perspektiv har du som sommarjobbare av hela bilden av arbetet???
    visst kanske inte alla är som jobbar inom hemtjänsten är idealiskt lämpliga för yrket, men det behöver inte innebära att den stora majoritet som sköter sitt jobb ska behöva lida av denna konstanta övervakning och stress som det innebär. det känns inte tidsadekvat på något sätt.


  • KANON-bra!

    Men kolla även upp de kaffepimplande och korridorrännande pappersvändande mellancheferna! Dock så skall vi inte glömma att VISSA av de här, oftast fruntimmerna, fuskar något oerhört då media under flera år har rapporterat om fall där de inte har orkat att masa sig iväg till patienter som sedan har visat sig ha avlidit eller har skadat sig!
    Att som "Jonas" beklaga sig, "...VI SKA SNART DEKOMENTERA VÅRA TOA BESÖK,,SKNDAL E SVERIGE",
    när han knappt kan göra sig förstådd i skrift,
    det är lågt! De flesta får ett arbete som de passar för: utbilda dig Jonas!


  • Bra!

    Nu får de äldre ut, de de ska ha och vad de betalar för!


  • ....

    även vi i bollebygds hemtjänst har infört mobipen, både p gott och ont.
    en liten sak bara först: en sommar vikarie, människor som inte jobbar eller jobbat inom hemtj, yttra er inte om sådant ni inte vet något om, please!
    vi har det j-t stressigt, speciellt på landet, med väldigt mycket biltid.
    detta gör att vi stressar mer och mer, vilket bidrar till att vi ofta glömmer att dokumentera allt. men.. det kan vi korrigera efteråt, i datorn.
    det positivaste är väl först och främst att vårdtagarna får betala efter brukad tid, inte som idag där de ligger inom vissa tidsgränser.
    det innebär att en som enbart har besök ca 3 timmar i veckan betalar lik mycket som en som har 9 timmars besök i veckan.
    sedan får alla anhöriga!!! oxå se att vi visst utfört det vi ska, fastän lilla dementa mamma säger motstsen, för många gånger är det de anhöriga som faktiskt gapar alldeles i onödan och ej tror på oss.
    men de äldre inom min yrkesgrupp har det svårt med stressen, det är väldigt jobbigt för många+ att det hela tiden ska sparas pengar inom omsorgen.


  • STOPP

    Fokusera på de äldre istället.
    Öka kvalitén.
    Minimera antalet olika personal som kommer.
    Det upplevs mycket oroligt för en äldre människa.
    Bort med allt onödigt administrativt!!!


  • Om du jobbar har du inget att dölja

    Oj vilket känsligt ämne, det är trots allt så att massor av människor har jobb där varje minut redovisas, eller står hela dagarna vid en maskin som bara matar på. Svårt att ta paus då,
    Nej... Har ni inget att dölja så vad är problemet,
    Det finns allför många lata männsikor i vårt samhälle...


  • Innan mobipen

    Blir irriterad när jag läser de olika inläggen efter mitt förra.

    Innan mobipen så hade vi ett annat system som också visade vad vi gjorde hos vårdtagarna. Smith hette det.
    Så det är inget nytt att vi visar vad vi gör vi har bara bytt system.
    Angående att det finns slö personal inom hemvården så är det väl ändå så att det är något som finns på varenda arbetsplats = inget speciellt fenomen inom äldrevården.

    Många är det som sliter hårt för att hinna med alla bistånd som biståndshandläggarna ger oss. Men...visst om det är slött att tex, hjälpa två att duscha, en att tvätta och någon att handla samtidigt som du ska till några och låsa ut medicin, gärna innan klockan har slagit 10. Snacka inte skit om hemtjänsten för det är ett tufft jobb att tillfredsställa både arbetsgivare och vårdtagar.


  • Tänk efter

    Personalen inom äldromsorg har det nog kämpigt. Det är inte bara att ge dom mat, här ska allt som inte personen själv förmår att göra, GÖRAS. Upp på morgonen, duschas, kläs på, ge frukost, ev. matas. ja allt .... och inte nog med det. Personalen kan inte koppla av på rasterna, för larmas det så får dom jobba ...
    Kommunerna är snäljåpar som borde ges mer insyn och lärdom i dessa områden !


  • Per:

    Jag jobbade där under fyra sommrar och även på helger och kvällar, så jag har rätt stort perspektiv på vad jag pratar om :)

    Detta är en bra idé, om det inte finns något att dölja så borde det ju inte vara något problem. Som moderaten säger så redovisas varje minut på andra jobb.

    Tex, alla de som jobbar på kundservice övervakas varje minut. Varför inte också äldrevården? Man vill att sina släktingar ska få så bra vård och omsorg som möjligt, likaväl sen själv när man väl kommer dit.


  • Lika regler för alla.

    Det är väl inga problem att redovisa vad man gör under sin arbetsdag - bara det är lika villkor för alla.
    När det är besparingstider ska vi väl hjälpas åt varesig vi arbetar som vårdpersonal eller är någon form av tjänsteman.
    Tycker det är en ypperlig ide att ALLA innom kommunala sektorn redovisar sina arbetsuppgifter.
    Och ni som har eget kontor glöm inte att redovisa privatsamtal, tid på facebok, när ni tar kommunens bil för att äta lunch, handla mat, eller andra små ärenden - tänk på att det alltid är någon som ser.


  • HALLÅ !!

    Tycker Carin Liesen Lindqvist bör förklara förAllmänheten o kommentera "sina egna uttryck " > Förändra och utveckla verksamheten > Typ av uppgifter som utförs> Brukarna får hjälp som de har rätt till ,låter lite klantigt uttryckt ? Från en brukare, som tycker att hemtjänst arbetar bra både Fysiskt OCH med Hjärtat .


  • Hej alla som kritiserar min artikel, både ris och ros

    Jag vill säga, tack för att ni säger vad ni tycker. Ni som arbetar inom hemtjänsten förstår vad jag menar. Mobipensystemet går inte att ändra på som det är nu. Men kringtidskortet är det mest dumma jag har stött på.

    Jag har ingenting att dölja. Men anser att den arbetsmiljö vi har inte är human.

    Till moderaten, jag tycker att du borde komma till oss på ett studiebesök innan du uttalar dig. Du har ingen aning om vad vi går igenom. Jag sköter mitt arbete, jag sliter. Men jag har fortfarande rätt att kritisera och ifrågasätta systemet. ALLA på min arbetsplats, står bakom mig, det är ingen som är nöjd. Vad säger det? Inte att vi är lata, utan att vi håller på att bli utbrända pågrund av de höga krav som ställs på oss.

    Vi borde få mer uppskattning.

    Tack för allas stöd.
    MVH Anna Gustavsson.


  • visst kan tidsmätning vara bra...

    ... men återigen ska det vara lika för alla. det är inte bara de som är längst ner i hierarkin som alltid ska mätas, det ska även de som är uppe också. varför skulle de högre upp i hierarkin vara så mycket hederligare än de nere i botten? om chefer och tjänstemän nu är så himla viktiga för verksamheten så bör väl vi vara lika intresserade av hur de disponerar sin dag med. jobbar de inte aktivt under sina timmar så ska väl de behandlas lika som personalen under dem? annat vore rent orimligt!
    visst, tidsmätning i alla ära, men det ska vara samma för alla!!!


  • Mindre personal

    Tycker oxå att tanken är god med dokumentering och som tanken är att man ska kunna lägga upp arbetet mer effektivt, men problemet är ju att man plockar bort tid så det finns knappt tid till toabesök någon gång underdagen,och på vilken "manligt" arbetsplats finns det inte tid till det? Körtiden är väldigt knapp och som här ute på landsbygden så tar körtid väldigt stor del av tiden, vilket innebär att brukar tiden är mindre. Resultatet blir mindre personal viket innebär att det ännu stressigare och många av personalen går in i väggen. Lagom är bäst.


  • Till per

    Vad arbetar du med? Ska vi byta? Du säger att du har sommarjobbat 4 somrar, det räcker inte för att känna den press vi faktiskt känner.

    När man är sommarvikarie, behöver man inte ta samma ansvar, i form av SOA, kontakter etc. Jag har själv sommarjobbat, och det är inte alls samma sak som att jobba heltid under flera års tid.

    Du kan ju skicka en arbetsansökan om du tycker systemet är så bra. Varför inte?

    Jag noterar att det är mycket lätt att uttala sig och framföra kritik när man inte är i samma situation.

    Men givetvis, varsegoda, det var därför jag skrev artikeln, jag vill skapa debatt. Kul att ni tar er tid att skriva kommentarer. Även om vissa är ganska meningslösa.


  • Helt rätt!!!

    Dom som klagar mest över detta system är väl de som sitter timmar i sina lokaler eller gör privata ärenden på arbetstid i stället för att vara sina koleger behjälpliga,de som har rent mjöl i påsen tar det nog med ro... Har och lever med en arbetare innom hemtjänsten och har både hört och sett det jag talar om... Som man bäddar får man ligga...Till sist så vill jag säga att de allra flesta gör ett fantastiskt jobb...Och förtjänar massor av beröm och bättre betalt...


  • Till Anna

    ställ den frågan till "Anonym"


  • Anna och Per

    Jag tror inte hon förstod vem som skrivit vad..


  • mobipen

    Vi använder mobipen idag och det funkar jätte bra tycker jag för då syns det hur mycke vi är hos alla vårdtagare.Men just kringtidskortet tycker jag kan kvitta för den tiden som inte är hos vårdtagarna är vi i lokalen,möte,rast,toa,gång-körtid m.m Synd bara att det inte kan sättas in folk så att man kan utföra exakta tiderna hos vårdtagarna som det står på bistånden!!!Det är Det, som jag tycker att mobipen ska visa, att det behövs mer personal!Det finns tyvärr ändå massor med soffsittare på jobbet,för det går ju faktiskt att korrigera tiderna efteråt utan att det syns!!Dåligt.Som sagt skippa kringtidskortet med behåll mobipen som är super bra.De som betalar för städ,tvätt och inköp har sparat flera hundra i månaden tack vare mobipen!! Kanon för de äldre!tack för mig.


  • Till kommunanställd

    Hmm det SYNS om man ändrar tiden efteråt, bara så du vet de!!!


  • till "också kommunalanställd"

    hur syns det att man ändrar tiden? gamla systemet stod det manuellt uppdaterat men nya mobipen syns inget vad jag kan se och jag har högre behörighet än de flesta har.


  • betalt per utförd tid?

    Jag tycker att det e sjukt att man ska räkna tid och betala efter den. En vårdtagare som är tex.palliativ kan väl inte rå för det?
    Ska denne då behöva betala tre gånger så mycket än någon annan bara för att den tar längre tid?

    Jag menar om jag kommit in till akuten för att jag varit i en olycka,ska jag då betala mer än lilla arne som stukat handen och går snabbare att behandla? Vi har ju båda skadat oss och har rätt till vård!
    Stakkars de riktigt sjuka!!


  • Detta är inget nytt

    Vi lastbilschaufförer har levt med denna dokumentation i många år, men skillnaden för oss är att vi dessutom måste betala böter till staten om vi inte följer dessa regler och redovisar vår tid, detta slipper ni hemstjänstmänniskor än så länge så sluta gnäll över detta och välkommen till verkligheten!


  • Syns inte på det nya mobipen..

    som sagt det syns inte på det nya att det är ändrat manuellt, bara om du gör ett nytt besök kan man se att det saknas signatur på pappret hos vårdtagaren..


  • kanon

    Dom som gör ett bra jobb har ju inget att frukta, dom som gapar mest är väl dom som inte längre kan mygla, som vanligt!!!


  • Vad ska man säga!!

    Jag jobbar inom hemtjänsten( har oxå mobipen o kringkort) och jag kan bara säga det att ni som inte varit inom vårdens ramar, behöver verkligen komma "ut" och arbeta..att jobba med människor är inte samma sak som att jobba med maskiner..det händer saker hela tiden som ex fall, sjukdomsfall med ambulans transport som följd som bara är en bråkdel om vad vi egentligen gör..någon skrev "den som gapar mest är väl dom som inte längre kan mygla " vilket HÅN! prova på duscha 3 personer, handla åt 4 st 2-3 städ + ett antal matleveranser( maten MÅSTE levereras varm,alltså inom 2 tim,bästa fall) och däremellan ska du själv hinna med 30 min lunch på ett 9 tim pass. Vi sitter inte på ändan om folk tror det, myglar hur ska vi kunna det??? våra gamla ska få sin hjälp dom betalar för..
    Skulle verkligen vilja att folk som tycker omv.personalen sitter på ändan eller inte gör någon dvs även anhöriga, kom och se vad vi VERKLIGEN gör!


  • INTE SÅ LÄTT

    SÅ här tänker jag, jag tror att hemtjänsten är ett jätte-stressigt arbete tvivlar inte alls på det, men kan det inte vara lite så att personalen måste visa personen ifråga ödmjukhet inga tecken på stress, medans i själva verket skulle dom ha varit hos "Greta" med mat för 10min sedan, och jag tror att dom flesta går in för jobbet till 100% och i med detta blir det att det finns aldrig tid över för något annat, Jag menar alla vet ju hur gammla människor är, är dom klara i hårddisken så är dom ju hemskt glada om personalen stannar och pratar lite. Jag tycker alla borde ställa sig En fråga! hur vil jag ha det när jag blir gammal? fundera lite på det! till alla inom någon form av vårdpersonal, Ni skulle ha medalj plus en rejäl löneökning, MVH en 20åring


  • Inget nytt under solen (och månen).

    Jobb inom sjukvården och särskilt äldreomsorgen/hemtjänsten (med människor) har ju aldrig värderats högt. Haft sämre löneutveckling än de flesta andra jobb (tex industrin) där man faktiskt jobbar med DÖDA ting.

    Tänk också på vilka fackförbund som av tradition varit/är de starkaste inom LO. En ledtråd: Dit hör INTE kommunal. Varför har tex en sopåkare EN HEL DEL mer i lön än en som jobbar i hemtjänsten ??. Borde ju egentligen vara tvärtom.

    Finns egentligen INGET jobb som är så speciellt och påfrestande,pressande på så många olika sätt som vårdjobben. Dessutom är det LEVANDE och sjuka människor man jobbar med.

    I dessa jobb SKA det räknas in marginaler. Det MÅSTE finnas "svängrum". "Bör finnas" räcker inte för en god kvalité. Alla jämförelser med andra jobb är egentligen meningslösa.

    Men verkligheten ser tyvärr annorlunda ut. Äldreomsorgen är en ständig "strykpojke" där besparingar och rationaliseringar är ständigt närvarande. Och detta sker OAVSETT vilka som sitter i maktställning.

    Detta med "mobipen" kan nog vara bra. Men givetvis handlar det även om att jaga varje minut och utöva kontroll in absurdum. Särskilt med det här "kringtidskortet".

    Inga som helst marginaler ska finnas. Funkar kanske med maskiner, men INTE med människor.

    "Tyvärr Hulda, jag har inte tid med din stroke just nu. Vi får ta det när jag kommer till dig i eftermiddag".



huvudnyheter just nu

Kaffe bra för hjärtat

Mat och dryck [Uppdaterad i går 15:49]

Greppa kaffekoppen, koffeinister. Läs mer


Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.


Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: SÄS kan tvingas dra ner
• Borås: Byalag möttes i Sandared
• Mias mat: "Alla kan laga mat"
• Mark: Lantbrukare kräver ersättning för markintrång
• Tranemo: Ridlärare med många år i sadeln
• Sport: Proffsdrömmmen sprack för Johanna Källman: "Luften gick ur mig"
• Nöje – Hammar hälsar hem: "Hjärtat dunkar gult och blått"
• Kultur: Unga som vill ävenTyra
• I fokus: Lasse Larsson – golfspelande silversmed

Kontakta oss

Vill du tipsa oss om något vi borde skriva om eller har du några frågor?

Webben bt.se
bt.se@bt.se
Telefon: 033-70 00 791


Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Borås

Bli BT-fan på facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på facebook till både nytta och nöje. Nu över 700 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Läsvärt

Håll koll på flyget på radarn

Undrar du vart planet som du sett däruppe egentligen är på väg? Här får du svaret.

Mest läst på bt.se


Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.