Efter ett avbrott från polititiken är nu Miljöpartiets Gustav Fridolin tillbaka i valrörelsen. I går besökte han Rångedala marknad och pratade med BT om valresultat och framtida språkrör.
Borås 2010-08-30 | Uppdaterad 2010-08-30
Han tog en paus från politiken. Nu är Gustav Fridolin (MP), tillbaka på banan och kan bli nästa språkrör för Miljöpartiet. I går besökte han Rångedala marknad.
2002 blev Gustav Fridolin den yngste riksdagsledamoten någonsin. Efter de fyra åren i Riksdagen tog han en paus.
– Det var viktigt att få göra något annat i livet men det är väldigt roligt att vara tillbaka i en valrörelse, säger Gustav Fridolin som står under Miljöpartiets tält på Rångedala marknad. Regnet öser ner runt honom.
Varför valde du att ställa upp som kandidat till riksdagen igen?
– Det kändes som att vi var tillbaka i det läget vi var när jag först engagerade mig. Vi gjorde om samma misstag igen med en massa nedskärningar, säger Fridolin.
I Miljöpartiets stadgar står att ingen i partiet får ha en plats i riksorganisationen i mer än nio är i följd. Det innebär att de nuvarande språkrören Maria Wetterstrand och Peter Eriksson troligtvis kommer att avgå till våren. Gustav Fridolin nämns som en möjlig efterträdare.
– Det är väldigt hedrande och roligt men man vet aldrig vad man får för position i lagspel. Inte ens Zlatan bestämmer ju om han ska spela, säger Fridolin och ler.
Skulle du ta positionen om den erbjöds?
– Det får jag avgöra då. Först måste vi ta oss igenom det här valet.
Och hur går det i valet?
– Jag tror att det går bra och att vi får ett maktskifte. Inom Miljöpartiet märks det att vi har växt och att miljöfrågan har blivit något av en folkrörelse där människor tänker mer långsiktigt.
Vet du något vi borde skriva om? Kontakta mig direkt!
Annsofie Andersson
annsofie.andersson@bt.se
Telefon: 033-7000 792