<?xml version="1.0" encoding="ISO-8859-1"?>
<rss xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
xmlns:itunes="http://www.itunes.com/dtds/podcast-1.0.dtd"
xmlns:georss="http://www.georss.org/georss"
xmlns:geo="http://www.w3.org/2003/01/geo/wgs84_pos#"
xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
version="2.0">
<channel>
<title><![CDATA[Kommentarer till artikeln 'Drotz rasar mot homoäktenskap
'.]]></title>
<description><![CDATA[Borås Tidning is the leading daily newspaper in the region of Borås. ]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comments</link>
<language>sv-se</language>
<copyright>Borås Tidning</copyright>
<managingEditor>jan.ojmertz@bt.se</managingEditor>
<webMaster>fredrik.nygren@gotamedia.se</webMaster>
<georss:point>57.720927 12.940105</georss:point>
<geo:lat>57.720927</geo:lat>
<geo:long>12.940105</geo:long>
<lastBuildDate>Mon, 06 Sep 2010 06:07:56 +0200</lastBuildDate>
<atom:link href="http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm?service=rss" rel="self" type="application/rss+xml" />
<image>
<title><![CDATA[Kommentarer till artikeln 'Drotz rasar mot homoäktenskap
'.]]></title>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comments</link>
<url>http://www.bt.se/template/ver1-0/images/bt/logo_web.gif</url>
</image>
<itunes:owner>
<itunes:name>Webmaster</itunes:name>
<itunes:email>webbteknik@gotamedia.se</itunes:email>
</itunes:owner>
<itunes:category text="News &amp; Politics">
</itunes:category>
<category><![CDATA[Nyheter]]></category>
<itunes:explicit>clean</itunes:explicit>
<item>
<title><![CDATA[Duktigt]]></title>
<description><![CDATA[
Vad bra att det finns nogån med lite vet och etik kvar i Sverige som vågar säga ifrån och inte bara håller med när man raserar hela Sverige.
<br/>Hur är det möjligt att man stiftar lag att kyrkan måste gifta samkönade par mot sin egen uppfattning. Blir spännande att se vad som händer när staten bestämmer att ex. Muslimerna och Vittnena måste också gifta samkönade par!
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441519</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 09:04:48 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441519</guid>
<dc:creator>Harri</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Äntligen!]]></title>
<description><![CDATA[
Tack till dig som vågar stå upp för det du tror på!Äntligen är det någon kristen som sticker ut hakan.Vi är många som tror som du, att äktenskapet är instiftat som ett förbund mellan man & kvinna. Det är ett heligt förbund mellan människan och Gud. Naturligtvis är det inte tänkt att två från samma kön ska ingå detta förbund. Läs Bibeln om du är tveksam! Jag hoppas vi blir fler som vågar ställa oss upp och stå för vad vi tror på. Nej till homo äktenskap!
<br/>Annika Tingman
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441610</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 09:21:23 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441610</guid>
<dc:creator>Annika Tingman</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Extremist]]></title>
<description><![CDATA[
Jag anser att tankar såsom dessa hör hemma i ett kristet fundamentalistiskt land såsom USA. INGET av det du påpekar i intervjun kan på något som helst sätt anses försvara äktenskapet isolerat till man och kvinna. Vad viktigare är att du faktiskt ifrågasätter 70-80% av den svenska befolkningen och vad omvärlden skulle tycka ifall vi skulle godkänna detta. Vad du egentligen borde fundera över är vad omvärlden tycker när de läser sånt här trams och vilken bild du ger av sverige... folk kan ju tro att det finns många som du i landet och det vill vi verkligen inte! Du är INGEN representant för sverige i denna fråga. Det finns ca 7 miljoner andra svenskar som hanterar denna enkla fråga bättre.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441888</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 11:29:29 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441888</guid>
<dc:creator>Rolf Bengtsson</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Förbjud kristendom]]></title>
<description><![CDATA[
Förbjud alla rörelser och organisationer som säger att de står på kristen grund. Deras aktiviter skapar split och söndring i samhället, i sin iver att uppehålla sin religions tokiga påfund. Om samarbetet i alliansen spricker måste kistdemokraterna hållas ansvariga
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441777</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 11:31:09 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441777</guid>
<dc:creator>sigurd</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[till Extremist]]></title>
<description><![CDATA[
Alltså från och med när är USA mer kristet fundamentaliskt land mer än vad Sverige är?
<br/>Vi pratar om Sveriges lagar, och om jag inte läst helt fel, så grundar Sveriges lag från grund och botten i Bibeln.
<br/>Att du påstår att 70-80% av Sveriges befolkning tycker som du grundar du dig på någon SIFU-mätning, eller vad dom nu va som frågat typ 1000 eller 10000 människor.
<br/>Dina tankar vad omvärlden tycker och tänker bryr jag mig inte om, men att han inte är representant för Sverige i denna fråga, måste jag säga att det är han visst, lika mycket som du och jag!
<br/>Och till Sigurd, skulle du få det bättre om man skulle förbjuda allt som bygger på kristen grund?
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441980</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 11:56:07 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_441980</guid>
<dc:creator>Harri</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Extremist]]></title>
<description><![CDATA[
Extremt livsfarliga åsikter ni har i kristdemokraterna. Att jämföra med extrema islamister.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442055</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 12:35:37 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442055</guid>
<dc:creator>Säpo</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Våga säga ifrån]]></title>
<description><![CDATA[
Man blir mörkrädd när man läser att kristendom skall förbjudas så som sigurd tycker på grund av att man försvarar det som Gud har instiftat och att man tror på detta. Att hon sedan inte vågar stå för sina åsikter genom att bara sätt ut förnamn gör ju henne inte så trovärdig och knappt lönt att kommentera, men viss idioti måste man ju bemöta! Vilka är de människor som tror sig kunna stå över alla andra genom att förbjuda människor att utöva sin tro, oavsett vilken det är? Är det så här homolobbyn jobbar? Äktenskapet är som sagt instiftat av Gud för att sammanviga en kvinna och en man, inget annat! Om detta kan man läsa klart och tydligt i Bibeln, ingen tolkningsgrund finns i detta! Om man nu inte tror på detta vad skall man då i kyrkan att göra? Varför är man så angelägen att kalla det äktenskap? Ändra lagen så att de som vill leva i ett homosexuellt förhållande har samma lagliga rättigheter som alla andra, men låt äktenskapet vara exklusivt för kvinna och man. Rolf Bengtsson påstår också att INGET som Drotz säger kan anses försvara äkteskapet som enbart gällande mellan kvinna och man. Antagligen har Rolf aldrig läste en sida i Bibeln, och har han det så var det nog så länge sedan att han glömt vad det stod i den. Om alla läste Bibeln och försökte alldeles så lite följa vad som sägs där i så skulle vår planet vara en oerhört mycket bättre plats. Därmed inte sagt att alla måste vara kristna, man får ju tro på vad man vill tack och lov, men försöker man leva efter kristna värderingar skulle mycket vara bättre. Våga stå upp mot homolobbyns demoraliserande inflytande på samhället!
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442075</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 13:22:58 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442075</guid>
<dc:creator>Joakim Franzon</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Skrattar]]></title>
<description><![CDATA[
Tyvärr kan jag inte skylta med att vara kristdemokrat!
<br/>Jag måste erkänna att jag är såpass dum att jag inte förstår vad som är livsfarligt med deras eller mina åsikter?
<br/>Men detta kan väl Säpo förklara till mig?
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442112</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 13:25:03 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442112</guid>
<dc:creator>Harri</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Förföljelse]]></title>
<description><![CDATA[
Herre jösses!
<br/>
<br/>Låt homosexuella gifta sig! Idag handlar det i stort sett bara om juridiska aspekter och just chansen att få bevisa att man älskar och vill höra ihop med någon.
<br/>
<br/>Är ni helt från vettet som förnekar två människor just kärleken och dess yttersta bevis?
<br/>
<br/>Jesus umgicks bland utstötta, horor och leprasmittade, han visste bättre, att även de utsatta är människor.
<br/>
<br/>Betvivlar starkt att han skulle anammat dessa sjuka homofobiska ideér som dagens "kristna" anammar.
<br/>
<br/>Reproduktion i samkönade par behöver Ni inte oroa Er om då det är omöjligt.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442145</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 13:25:33 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442145</guid>
<dc:creator>K.T.P.</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Kyrkan och staten]]></title>
<description><![CDATA[
Det %E4r min uppfattning att kyrkan och staten %E4r frist%E5ende fr%E5n varandra. Varf%F6r inte till%E5ta homo%E4ktenskap inom borgerliga v%E4ggar och sen f%E5r kyrkan g%F6ra som de vill%3F
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442170</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 13:29:08 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442170</guid>
<dc:creator>Mattias Johansson</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Extremist]]></title>
<description><![CDATA[
Att påstå att jag talar osanning vore som att tälta i mitt vardagsrum och hänvisa till allemansrätten! Läs på lite om hur, varför och vem/vilka som stått för de flesta krigen i världen sedan andra världskriget... de muslimska länderna ses som korgossar i jämförelse med USA och kristendomen!
<br/>
<br/>Om det är som du säger att landets lagar är grundade på bibeln..? En bok som har ett par tuesen år på nacken..? Tror du inte att samhället utvecklats en del sen den då skrevs..? värderingar, sociala trukturer, religionsfrihet... det är nästan kränkande när man får klart för sig att vissa hellre vill behålla det gamla än att utvecklas tillsammans med våra sociala strukturer. Detta handlar lika mycket om ett ansvar att vilja se framåt som det är en rättighet att ha samma möjligheter i vårt samhälle utan att ta hänsyn till sexuell läggning
<br/>
<br/>7 av 10 svenskar ställer sig bakom förslaget till könsneutrala äktenskap... vad är det som är fel med de siffrorna..? Passar bara undersökningar när de gynnar KD eller hur menar du..? Och NEJ absolut nej... man kan inte vara en talesman för sverige i en fråga där man är en minoritet... möjligtvis kan man vara en talesman i frågan...
<br/>
<br/>Säpo: Jag håller med dig i stort... där finns inte många skillnader, det skulle vara självmordsbombare då...
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442182</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 14:29:02 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442182</guid>
<dc:creator>Rolf Bengtsson</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Ni äcklar mig]]></title>
<description><![CDATA[
Idag är Sverige ett mycket mångkulturellt sammhälle där muslimer, judar, kristna och hinduer är accepterade, även alla andra religioner. Då ska väl även sådana saker som homosexuellt giftemål vara accepterat?? man blir ju för fan mörkrädd när man läser om alla som står kvar och trampar i samma skit, ni är ju äckliga, "sveriges lag är grundad i bibeln", skitsnack lagarna har ändrats nu från när birger jarl inskaffade de första lagarna. jag är en fullt straight man med kristen bakgrund men inte tycker jag det är fel med homo-äktenskap. ni borde förnya er lite, eller bor ni kvar i gammla stenborgar osv som man gjorde när lagarna grundades i bibeln också eller? fjantar, de är inte homo-äktenskap som ska vara förbjudet, utan tanken på att allt ska vara som förr borde förbjudas! ]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442268</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 14:30:53 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442268</guid>
<dc:creator>Hampus</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Skippa kyrkorna]]></title>
<description><![CDATA[
Varför är det så viktigt med en vigsel i kyrkan, går det inte lika bra att gifta sig borgeligt för homopar. Det verkar ju som de flesta tycker att religionerna hör det förgångna till. Tvinga inte på kyrkor och andra trossamfund detta. ]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442451</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 15:58:11 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442451</guid>
<dc:creator>Muhammed</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Tragiskt]]></title>
<description><![CDATA[
Så inskränkt att förneka homosexuella att gifta sig i kyrkan! De som motsäger sig sådant vill nog ha tillbaka både barnagan och kvinnoförtryck. Kom in i matchen, vi lever på 2000-talet nu.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442799</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 19:19:02 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442799</guid>
<dc:creator>Åsa S Bergman</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Jösses]]></title>
<description><![CDATA[
KD, återvänd till er planet.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442851</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 20:08:26 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442851</guid>
<dc:creator>ET</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Jesus lever.]]></title>
<description><![CDATA[
HEJ PÅ ER ..
<br/>Jag vet att min bibeln står det att Gud har skapat himmel och jord och man och kvinna, men jag har inte sett att det står erik och pelle eller anna och eva?? då undrar jag vilket slags bibeln har ni läst??
<br/>Jesus är kunga kung .
<br/>mvh stefan
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442978</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 21:47:00 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442978</guid>
<dc:creator>Stefan</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Herregud!]]></title>
<description><![CDATA[
Jesus dog väl på korset för alla oss syndiga människors skull? Han ville bygga broar mellan människor, sägs det i bibeln. Då är det väl helt i sin ordning att homosexuella par får gifta sig och ingå äktenskap hur de vill, det upplevs ju förvisso som en synd av er kristna men borde ju samtidigt förlåtas och vara accepterat eftersom ni är så himla toleranta och öppna för allt och alla människor (oavsett om de råkat förälska sig i någon av samma kön). Men oj! Ni var visst inte så toleranta och öppna och förtjusta i det där med människors lika värde...
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443006</link>
<pubDate>Tue, 22 Jan 2008 21:47:27 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443006</guid>
<dc:creator>Johan Frick</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Stå på dig Drotz !]]></title>
<description><![CDATA[
Drotz har rätt. Frågan om homoäkten-
<br/>skap är populistiskt och bör ej till-
<br/>låtas. För att inse detta behöver ej
<br/>Bibeln åberopas. Historien och sunt
<br/>förnuft räcker som motivering.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443024</link>
<pubDate>Wed, 23 Jan 2008 08:57:05 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443024</guid>
<dc:creator>Tommy Johansson</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Förföljelse mot kristna]]></title>
<description><![CDATA[
HEJ ALLA MÄNNISKOR..
<br/>NI förföljelse för oss kristna som står för sanningen och rättfärdighet, för vad Jesus har gjort för oss alla på vårt Jord..
<br/>vi människor har gjort värre har handlat emot vad vår Gud och Jesus sakt till oss i hans ord på MATTEUS EVANGELIET KAP 22 VERS 34 -40.
<br/>SEN SÄGER HAN TILL OSS I 1 JOHANNES BREVET KAP 4 VERS 7- 10.
<br/>AMEN..
<br/>JESUS LEVER..!!!AMEN
<br/>MVH STEFAN
<br/>GUDS FRID PÅ ER ALLA..
<br/>
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443011</link>
<pubDate>Wed, 23 Jan 2008 08:57:33 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443011</guid>
<dc:creator>STEFAN</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Oj]]></title>
<description><![CDATA[
Anders, jag umgås dagligen med homosexuella, undra om jag är homo, fast iofs homosexuella umgås med mig, undra om dom är hetero?
<br/>Johan, tror inte att någon har sagt att homosexuella är sämre eller mindre värda än andra, men ska "kyrkan" upprätta sina förbliktelser mot oss vanliga människor, ska dom inte gifta samkönade, det får väl staten göra så som många andra par, men att stifta lag att man måste mot sin övertygelse är väl lite att ta i.
<br/>Och tänk vad mycket lättare det blir med alla troende, man kan välja vilken kyrka man ska skicka sitt kyrkoskatt, för kyrkan ska väl inte vara mittemellan, antingen är man emot eller för. Pastorerna kan välja vilken kyrka dom vill erbjuda sina tjänster och slipper predika mot eget övertygelse. Och alla som inte tror har lättare att umgås med likasinnade, slipper umgås med troende om man inte tror själv!
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443421</link>
<pubDate>Wed, 23 Jan 2008 09:22:42 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443421</guid>
<dc:creator>Harri</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Förändra någons religion?]]></title>
<description><![CDATA[
Hur kan man i sverige idag mena att man skall tvingas gå emot sin religion?
<br/>Inget ont om homosexuella, de väljer sin egen väg. Men att tvinga andra människor till att acceptera vad dom anser som sodomi är inte någonting som leder till kärlek som homosexuella gärna talar om.
<br/>
<br/>Sverige har ingen makt över religionen. Hur många homosexuella är det som debaterar för sin påstådda "rätt" att bli vigda i en muslimsk kyrka? Och islamismen är ändå en modernare religion än både judendomen och kristendomen.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443348</link>
<pubDate>Wed, 23 Jan 2008 09:23:59 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443348</guid>
<dc:creator>Pierre</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Intressant]]></title>
<description><![CDATA[
Till K.T.P, kärlekens yttersta bevis är att gifta sig i kyrkan...hmmm, vet många människor som älskar sina hundar och katter, är det utvecklingen att dom också ska gifta sig i kyrkan?
<br/>Till Extremist, påstår inte att du ljuger och skippar erbjudandet att tälta i ditt vardagsrum, men du förklarade inte hur du menar att USA är mer kristet fundamentaliskt land än Sverige, att USA krigar hela tiden är väl inte något med kristendom att göra, om deras presidenter i maktbegär skickar sina soldater för att döda andra!
<br/>O jag tackar att samhället har utvecklats, har över 2 mil till jobbet och inga större ambitioner att gå dit varje dag, hellre åker jag med bil och bidrar med att förstöra världen.
<br/>Har inte homofobi, umgås med homosexuella dagligen och värdesätter deras tankar lika mycket som andras, men kan läsa mellan raderna att det finns något som kallas fobi mot kristna för deras tankars skull!
<br/>till Hampus, tyvärr är det inte skitsnack att Sveriges Rikes Lag från början är stiftat med Bibeln.
<br/>Åsa, påstår du att barnaga och kvinnotryck inte existerar på 2000-talet?
<br/>Men det som är intressantast i frågan kvarstår, ska staten stifta lag att kyrkan och alla samfund måste gifta alla, eller får kyrkan bestämma själv vilka har rättighet att gifta sig och vilka inte, vill ju inte leva kvar i stenborgar utan ser framåt med utvecklingen som sakta men säkert raserar all etik och moral i samhället. Ska vi verkligen gifta oss i kärlekens namn, samkönade, människa och djur, människa och bil, människa och blomma osv.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443326</link>
<pubDate>Wed, 23 Jan 2008 09:26:06 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443326</guid>
<dc:creator>Harri</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Men]]></title>
<description><![CDATA[
Ja varför skall man ändra en flera tusen år gammal bok, homos kan skriva en egen bibel där det är tillåtet. Funderar lite på hur deras gud isåfall tänkt sig skapelsen iomed att han inte skicka med nån klon-handbok? eller insimineringsverktyg... Undergången skulle komma typ lite tidigare...
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442093</link>
<pubDate>Wed, 23 Jan 2008 10:46:59 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_442093</guid>
<dc:creator>jansson</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Kom igen!]]></title>
<description><![CDATA[
Snälla! Människan och samhället utvecklas konstant hela tiden och det gör inte Bibeln. Inse att det som står i Bibeln är uppfattningar och lagar som man hade för mer än 500 år sen. Vi har inga lagar där en man ska bli straffad för att han ligger med sin kvinna när hon har mens, eller att man ska stena sina barn om de inte lyssnar på sina föräldrar. Utveckling är nåt Bibeln skulle behöva!
<br/>Dessutom.. vem tror på att det till exempel är Tor som skapar åska? Ingen antagligen! Varför tror man då att det sitter en snubbe i himlen som styr och ställer?
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_444268</link>
<pubDate>Wed, 23 Jan 2008 15:07:34 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_444268</guid>
<dc:creator>M</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Som tur är...]]></title>
<description><![CDATA[
...slipper vi ha lagar på precis allt och får ha lite sunt förnuft kvar vad som är bra och vad inte.
<br/>Att man ska börja utveckla Bibeln kan jag tyvärr inte hålla med dig, om man ska tro att Gud har inspirerat människan att skriva Bibeln då för länge sen och skrivit att man inte ska ändra det, så tycker jag att man ska låta bli.
<br/>Dom som tror att Bibeln är rätt, låt dom ha det som rättesnöre, dom som tror att det är falskt, låt dom leva utan de.
<br/>Du som inte tror att det finns en snubbe i himlen som styr och ställer är väl såpass smart att du kan förklara till mig hur världen och människan har blivit till?
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_445305</link>
<pubDate>Thu, 24 Jan 2008 09:36:47 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_445305</guid>
<dc:creator>Harri</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Kära lilla "M"]]></title>
<description><![CDATA[
Läs Bibeln.
<br/>
<br/>Kristendomen tror inte att det sitter en snubbe i himlen som styr och ställer.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_444471</link>
<pubDate>Thu, 24 Jan 2008 10:00:12 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_444471</guid>
<dc:creator>Pierre</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[Skrämmande]]></title>
<description><![CDATA[
Biblen är skriven för oss alla! Hur man väljer att tolka den är upp till var och en. <br/>
<br/>Jag diskuterar överhuvudtaget inte populationen eller insiminering, förstår inte var du fick det ifrån..? Det har mycket lite med äktenskap att göra. Att detta sen skulle kunna påstås vara populistiskt förstår jag heller inte och allt prat om homolobbyn? Visst har krista extremister uttalat sig korkat tidigare men detta är nästan prisvärt. Homolobbyn vill jag gärna höra mer om för mig så existerar inte den..? Fakta tack! Populistiskt? Hur kan en sådan här fråga vara populistisk??? Jag undrar om ni vet att ni lever efter en bok med värderingar som är flera tusen år gammal..? Jag tycker synd om er och era eventuella barn!
<br/>
<br/>Ytterligare dumma kommentarer finns i form av... varför gifter ni er inte i en muslimsk kyrka..? Ehh förmodligen för att vi är kristna..? Vi är döpta i svenska kyrkan..! Skall vi då inte heller tillåta homosexuella att döpa sig..? INGEN kristen skall tala om för mig HUR jag skall tolka bibeln eller leva efter den. Jag är vuxen nog att tolka den på mitt sätt och därmed HÄVDA homosexuellas rätt att gifta sig i Svenska kyrkan!
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443989</link>
<pubDate>Thu, 24 Jan 2008 10:01:00 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_443989</guid>
<dc:creator>Rolf Bengtsson</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[till Rolf]]></title>
<description><![CDATA[
Det spelar väl ingen roll var du är döpt eller om du inte överhuvudtaget är döpt, du har full rättighet att tolka din Bibel så som du vill, jag kan inte bestämma om din tolkning är mer rätt eller fel än min tolkning.
<br/>Men min uppfattning om Bibeln är att det är normalt att man och kvinna ska leva ihop,bilda familj och skaffa barn,ifall man inte vill /kan leva själv, men inte att kvinna och kvinna eller man och man ska bilda familj.
<br/>Om du tolkar din bibel att samkönade ska bilda familj med hänvisning till Bibeln så vill jag gärna få information från dig så att jag kan vid behov omvärdera min syn till samkönades "rättighet" att bilda familj efter Bibelns hänvisning.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_446065</link>
<pubDate>Thu, 24 Jan 2008 12:10:39 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_446065</guid>
<dc:creator>Harri</dc:creator>
</item>
<item>
<title><![CDATA[hmmmm]]></title>
<description><![CDATA[
Menar Rolf att alla homosexuella är kristna?
<br/>Döpta i svenska kyrkan, varför har du döpt dig?
<br/>Du säger att ingen kristen skall rättvisa dig, inte ens pastorn som förhoppningsvis är kristen, som ska hålla gifterseremonin?
<br/>Så kristna har bara rättigheter, inga skyldigheter?
<br/>Jag är homosexuell, men inte kristen, döpt när jag var barn, konfirmerad, men att jag skulle behöva gifta mig i kyrkan, varför?
<br/>Vi kan leva i partnerskap om vi vill.
]]></description>
<link>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_446241</link>
<pubDate>Thu, 24 Jan 2008 13:55:56 +0100</pubDate>
<guid>http://www.bt.se/nyheter/boras/drotz-rasar-mot-homoaktenskap(441414).gm#comment_446241</guid>
<dc:creator>Jonas</dc:creator>
</item>
</channel>
</rss>
