Uppståndelsen var stor under rättegången som slutade i mitten på mars. I dag kom domen: alla fyra frikändes. Här fördes den då häktade styvmamman till rättssalen.

Demonutdrivning mot flicka i Borås - alla fyra åtalade frikändes

Borås 2012-04-17 | Uppdaterad 2012-04-17

Fyra personer som åtalades för grova brott mot en flicka som ansågs besatt av onda krafter friades på tisdagen helt av Borås tingsrätt.


LäS MER

Flickans berättelse har inte tillräcklig styrka och får inte heller stöd av annan bevisning vilket krävs om de åtalade ska fällas mot sitt nekande. Så står det i domen.
Rätten skriver också att psykisk misshandel inte är straffbar och att det inte heller är brottsligt att uppträda på "ett kränkande eller otrevligt sätt gentemot ett barn i familjen". Så länge det inte går så långt att det blir ofredande, olaga hot eller andra brott.
Och i detta fall gick det inte över gränsen, enligt domen.
BT har tidigare berättat att åtalet bygger på vad flickan berättat om plågsam demonutdrivning med våld, hot, tvång och ett liv som fånge i sitt eget hem.
Alla fyra åtalade nekade och deras advokater ifrågasatte flickans trovärdighet.
Tingsrätten anser att hon i huvudsak "lämnat en trovärdig berättelse", men först långt efter händelserna. Och domstolen utesluter inte att hon kan ha påverkats av filmklipp på Youtube om demonutdrivningar och religiösa sammankomster.
Enligt domen är det "besvärande" för pappan och styvmamman att flickan har ett ärr på ena överarmen som enligt henne är ett brännmärke efter en upphettad kökskniv. Föräldrarna kunde inte ge något bra svar, vilket anses märkligt.
Men inte heller det räcker för fällande dom och det anses inte bevisat att flickans hår rakades av eller att hon på annat sätt utsattes för olaga hot, misshandel eller andra brott.
Flickan har berättat hur hennes hår rakades av, om hur hon brändes med en upphettad kniv. Om svidande vitlöksolja i ögonen. Om hur hon levde som en fånge i sitt hem där hon kallades häxa och inte fick umgås med andra i familjen som kunde smittas av hennes onda krafter. Och så vidare.
Åklagaren Daniel Larson, som krävde fängelse för alla fyra åtalade, har inte bestämt om han ska överklaga.
– Jag vill i lugn och ro analysera domen innan jag tar ställning. Men jag anser att rätten gjorde en felaktig bevisvärdering och att det finns så mycket stödbevisning att man kan lita på flickans berättelse fullt ur, säger Daniel Larson.
Han reagerar mot är att det i domen står att psykisk misshandel inte är straffbar och att det inte heller är brottsligt "att uppträda på ett kränkande eller otrevligt sätt" mot barn i familjen.
– Där har jag en helt annorlunda uppfattning. Sådant beteende kan vara en form av psykisk misshandel som är straffbar.
Vilka blir följderna i framtiden om detta fall slutar med att de friande domarna fastställs?
– När någon anmäler brott i uppmärksammade fall och inte blir trodd så brukar det generellt leda till att andra inte längre är lika benägna att anmäla brott.
Domen var inte enhällig. En nämndeman ville fälla alla fyra.
Åklagaren krävde minst fem års fängelse för flickans styvmamma och lägst tre-fyra år för pappan. Han yrkade minst två år för en pastor från Boråspastor och tre-fyra månader för en pastor från Malmö.
– En korrekt dom, säger advokat Jan Elgmark som försvarade flickans pappa.
– Det är ju fastslaget av Högsta domstolen att det inte räcker med en målsägares berättelse utan att det dessutom krävs stödbevisning. Och sådan fanns inte i detta fall, anser Elgmark.



TV: Bergsprängning på Byttorp

Borås [Uppdaterad 2013-05-15]

Med en sprängning av berget startade i dag bygget av Utsiktens bostadsrätter på Byttorp. Se detonationen i tv-klippet!
Foto: Anders Robertsson.

 


Allt fler sms:ar i bilen - men förbud dröjer

Borås [Uppdaterad 2013-05-15]

Mer än var tredje bilförare mellan 18 och 29 år sms:ar samtidigt som de kör bil. Läs mer

 

Fråga

Har du skickat sms när du kört bil?

Visa resultat




Norsk tv på plats när orkester repeterade

Borås [Uppdaterad 2013-05-14]

När Fristads ungdomsorkester i dag repeterade inför spelningen i Norge på 17 maj så kom både norsk tv och press till Musikens hus. Läs mer

 

Dagens fråga

Vad skulle du tycka om en norsk orkester uppträdde i Sverige på vår nationaldag?

Visa resultat




huvudnyheter just nu

Dagens fråga

 

Dagens fråga

Hur går det i matchen mellan Helsingborg och Elfsborg?

Visa resultat




Bildspecial: Direkt från finalen

Kultur&Nöje [Uppdaterad i går 00:45]


 

Eurovision Song Contest

Vad tycker du om Robins insats?

Visa resultat




Bildextra: Göteborgsvarvet

Sport [Uppdaterad 2013-05-18]




Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Mest läst på bt.se


Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Signe Oskarsson
signe.oskarsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund, chefredaktör

Om bilder av Gud:

"Att avbilda Jesus har i tvåtusen år varit komplicerat och väckt känslor"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om arbetslinjen:

"Bara trams, sade Peter Löberg (S) i radions P1."

Jan Hansson, sportkrönikör

Om Sveriges VM-guld:

"Tre Kronors märkliga förvandling från ett utskällt till älskat lag är ett märkligt stycke hockeyhistoria."

Lena Kvist, kulturchef

Om Munros noveller:

"Livet brinner. Alice Munro vet. Om du inte mött henne än är det dags att ändra på den saken."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om att vara i Eurovision-land:

"Jag befinner mig i Malmö som en av tusentals journalister som ska bevaka årets Eurovision och får feeling under en enorm discokula på Centralstationen."

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En ledarredaktion, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en golfentusiast som vill testa hur bra han kan bli på ett år, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla bt.se på Facebook

Du vet väl om att du kan följa stora delar av vårt nyhetsflöde från Sjuhärad, Sverige och världen direkt på Facebook? Gör som nästan 4 000 andra och klicka på "Gilla"-knappen nedan!


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.