Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Borås 2008-12-08 | Uppdaterad 2008-12-08
Ålder: 27 år
Förening: Fristads drillflickor
Idrottsgren: Drill
De senaste tio åren har Cecilia Wardström Larsen varit tränare för samma lag. Själv började hon i drillflickorna när hon var sex år och på den vägen har det fortsatt.
Omkring tio timmar i veckan ägnar hon åt att träna flickorna. Så det blir inte mycket fritid bredvid jobbet som säljare.
– Men när man brinner för någonting är det bara kul, säger hon. Jag ser hur tjejerna utvecklas och det ger mycket tillbaka.
Det handlar inte bara om att träna in drillmomenten för att bli bra, menar hon. Som ledare krävs det också att man kan psykologi och annat för att få ihop gruppen.
– Jag tror att det är viktigt att jag finns där för tjejerna, säger hon. Samtidigt som man tränar hårt skall man också kunna ringa mig och prata om annat utanför träningen.
Gruppen har tagit många medaljer och gör många resor tillsamman. Senast till Geneve i helgen.
– Det känns jättekul att vara med de utvalda, säger Cecilia Wardström Larsen.
Heja Cissi!
Vi föräldrar hoppas på Dig!
Det finns ingen som kan inspirera och motivera som du. Du äter, lever, andas drill och din grupp med tjejer är skyldiga dig ett stort tack.
Du är bäst! Nu håller vi tummarna.....
Den glädje och entusiasm som Cissi utstrålar smittar av sig på alla i hennes närhet. Detta är hon verkligen värd. Heja Cissi.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Signe Oskarsson
signe.oskarsson@bt.se
Telefon: 033-700 07 86