Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Borås 2007-11-30 | Uppdaterad 2007-11-30
Lekterapin vid barn- och ungdomskliniken på SÄS i Borås får vara kvar.
– Vi fick det beskedet i morse av vår verksamhetschef, säger lekterapeut Barbro Andreasson Rask.
Under de två kommande åren måste SÄS i Borås minska sin verksamhet med 100 miljoner kronor. Ett av de sparförslag som diskuterades var att lägga ner lekterapin.
Förslaget väckte, när det blev känt, kraftiga protester från allmänheten. BT fick ta emot mängder av insändare och många upprörda inlägg på .bt.se.
– Opinionen har nog gjort nytta, tror Barbro Andreasson Rask, som arbetat på lekterapin i 40 år.
Nyheten om att lekterapin tagits bort från de sparförslag som nu diskuteras vid SÄS, fick personalen i form av ett telefonsamtal från verksamhetschef Catharina Miller, när klinikcheferna i går var samlade till ledningsmöte.
Som personalen uppfattat det, kommer de att få mer information efter helgen.
– Ja, vi är lättade, men det känns fortfarande lite overkligt, säger Barbro Andreasson Rask och har ännu inte riktigt hämtat sig från chocken att lekterapin, vars verksamhet startades redan 1946, faktiskt varit föremål för diskussioner om nedläggning.
I det fallet delas personalens förvåning av ett stort antal föräldrar och barn som under årens lopp haft stor nytta och glädje av verksamheten vid lekterapin. Men som, liksom personalen, nu också kan glädjas över att nedläggningshotet är undanröjt.
Detta besked gjorde min och säkert många andras Fredag till en underbar fredag och helg. Om det nu är opinionen som har gjort sitt i frågan om beslutet så får vi tacka oss själva för att vi inte bara sitter och ser på. Vi svenskar kan om vi vill, vilket vi har bevisat! Ett stort grattis till all personal och alla barn och föräldrar som berörs av Lekterapin.
Jag vill gratulera Er i Borås området att inte sossen Roland Andersson lägger ner Lekterapin för barnen. För oss i Bohuslän har han nu med partipiskan lagt ned Uddevalla sjukhus. Nu har vi i Bohusläns glesbygd över 15 mil enkel resa till akutsjukhuset i Trollhättan...Många hinner tyvärr att dö i ambulans innan de är framme. Sjuhäradsbygdens centerpartister har varit stödparit för Roland i dennes strävan....Centerns nya måtto är centralisering. Man lägger ned Försäkringskassan, Skattekontoren samt nu akutsjukhuset för oss....
Grattis alla sjuka barn med föräldrar och syskon. Er sjukhusvistelse kommer även i framtiden ha sina ljusa stunder tack vare lekterapin.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51