Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Borås 2008-04-01 | Uppdaterad 2008-04-01
Näsan ser dig på motorvägen! Det kan bli verklighet i Borås när Pinocchiostatyn kommit upp.
En ANPR-kamera ska monteras in i statyn i avsikt att övervaka trafiken när de nya variabla fartgränserna införs.
– Det är ett guldläge, säger Michael Johansson, trafiksäkerhetsansvarig på Borås stad. Statyn står strategiskt mellan de i särklass mest trafikerade lederna i Borås.
År 2006 hade man fem större trafikolyckor i området runt Pinocchios plats. Där går Annelundsmotet, Kungsleden, Fabriksgatan och Söderleden.
Det som fött idén är systemet ANPR (Automatic Number Plate Recognition). ANPR-kameran läser av registreringsskyltarna och kollar dem i en databas.
– Det är precis vad vi vill ha. Vi slipper sätta upp en ful kameramast.
Man har inte talat med konstnären, Jim Dine, själv ännu. Det görs i dag via en videokonferens mellan USA och Borås.
Pinocchio får en kamera bakom vardera ögat. Men det är i näsan som det viktigaste finns. Där monteras en dopplerantenn som kan mäta hur fort trafiken flyter. Samt en luftföroreningsmätare.
– Det här blir ett konstverk som jobbar aktivt med att göra tillvaron säkrare för oss boråsare i trafiken och som sniffar för bättre luft. Men det handlar inte bara om trafiksäkerhet.
– Klockrånet i stan förra veckan kanske hade varit löst om Pinocchcio stått klar med kamera och allt, säger Michael Johansson. Hade de misstänkta passerat statyn hade polisen letat rätt på dem via flyktbilen.
BT kan också avslöja att det inte alls är säkert att Pinocchio kommer att vända näsan åt Allégatan till.
– Vi vill gärna vända statyn ett halvt varv åt stadsmotorvägen till istället. Där ska ju fartgränsen sänkas till 70 och då kan vi använda Pinocchio som fartpåminnare också.
Hur det ska ske vill han ännu inte riktigt avslöja men BT erfar att näsan kommer att spela en viktig roll.
– Den kan ju bli längre eller så kan den bli röd.
Kommer det att bli en fartkamera i Pinocchio också?
– Den frågan vill jag inte svara på i dag.
Om Polisen istället för övervaka hastighetsbrott ägnar sig åt lite mer viktiga saker som rån osv kanske ni hade löst detta ändå.
Men alla resurser går åt att få in pengar till staten för hastighetsöverträdelser för detta är klart det bästa sättet att mjölka pengar från.
Att man kör berusad eller drogpåverkad det kan varken farkameror eller Pinochio se och dessa är farligast i trafiken!
Ni behöver Efterlyst ni behöver kameraskåp vad bra snart behövs inte polisen för vi medborgare gör ju jobben åt er!
det blev en dyr kamera för trafik övervakning. Nästan så att "plåtpolisen" är snggare....
Underbart aprilskämt, att ni inte lade till att Pinocchios näsa växer när han ser något som någon troligtvis kommer att försöka ljuga sig ur :-)
...innan ni kommenterar den här artikeln. Bästa aprilskämtet i BT på år och dag *skratt*.
Hörde även att man ska bygga in en KIOSK i statyn! En Pinnochio med mos 15kr!
Ett aprilskämt!!!
Årets Aprilskämt. Ganska kul
Nu har den gräslige Pinocchio äntligen fått den publicitet som den förtjänar. Nämligen ett stort aprilskämt, ett av dom bästa jag sett, men hade det varit sant hade den åtmindstonde gjort någon nytta.
Fint Aprilskämt:-)
...och så är det den 1:a april idag....
Kul aprilskämt!!
April skämt förstår ni väl!!!
Haha! Underbart, BT!
Tro inte allt ni läser i tidningen idag :) Roligt för övrigt att tidningen gör ett gott försök med detta April skämt.
din dumma sill? :)
det.är.ju.ett.aprilskämt....det.fattar.väl.vem.som.helst
De sämsta aprilskämtet någonsin.. hahahahahahahahaaa
Ett dåligt Aprilskämt.sätta kamera i näsan,de blir lång näsa för alla som går på den artikeln.
Den var bra, men inte det bästa aprilskämtet jag läst.
Åsså är det den 1:a april idag...
Ni vet om att det är första april idag Peter och dixon?
Uppfinningsrikt värre :)
Undrar hur många som føll in i 1-aprils fællan?
Ha ha,detta kan ju inte vara något annat än årets aprilskämt. Finns väl ingen konstnär som skulle gå med på att man förändrar sitt konstverk, dessutom är ju pinochio på väg
Innan ni går helt upp i linningen, Peter och dixon, så kanske ni skall kika på vad det är för datum idag?
Man vill ju inte att ni spränger en ven i pannan i onödan. ;)
*kram*
Kul!
KAN detta va ett aprilskämt tro.....skulle nog tro det.
Då var det FÖRSTA APRIL IGEN
Man undrar ju bar lite hur man på BT kan vara så korkad att dra det hela som ett aprilskämt. Hela Pinocchiostatyn är ju ett skämt bara det. Men man förstår ju nu varför han skall stå här i Borås och peka långnäsa nu åt alla Boråsare och våra besökare till staden.
www.forumjansson.com
April april...
Det var dags för aprilskämt igen...
Hoppas verkligen att det är BT?s aprilskämt...
Aprilskämt är ju alltid kul!
aprilspök
Det var ett bra aprilskämt!
Många gick säkert på det =)
Idag är det den 1 April...............
Denna kommentar kommer aldrig att publiceras, men de skämta med oss aprillio
Ni e för goa......
Hahaha Astöntigt aprilskämt.
gick ni på den???
Bara Boråsare, som går på denna artikel idag när det är 1 april.
Peter, det är ett aprilskämt.
April april ......passar bra 1:a april i denna skämtsamma staty!
april april
Hörde att dessutom så ska ölkranar byggas in i fingrarna på statyn så att man kan förfriska sig efter att ha kört för fort....
Luktar aprilskämt =)
April april.
Jag tog ju för givet att Pinocchiostatyn var ett aprilskämt när den idén offentliggjordes, men så var det inte? Men denna gången så är det väl ändå..... Nä förresten det är ju Borås och då kan allt hända.
April april...
Att ni inte har bättre aprilskämt
Den gick jag på inte
det kan ju inte stämma
Tänk på vilken datum det är idag!!!
april, april din dumma sill, jag kan lura dig vart jag vill
Peter vart så bortgjord där, hahahaha. Aaahhh kan inte sluta skratta.
PETER HAHAHA!
Hur har någon engagemang att hetsa upp sig över något som är ett aprilskämt? Vissa har visst för lite att göra på dagarna... :-)
Anders wasen på BT har skrivit aprilskämt förr.
Detta måste väl ändå vara ett april skämt. Jag har riktigt svårt att tro att konstnären har gått med på detta. April April BT kan lura er vart ni vill.....
Aprilskämt
tycker inte folk att pinocchios näsa är tillräckligt lång, näsan är ju nästan längre än alla på BT
Är detta ett aprilskämt?
Din dumma sill.............
oj,oj.. vad lättlurad man får vara då..
Detta måste ju vara dagens april skämt från bt.. snacka om onädiga pengar..
Snaälla Peter o Dixon
April, april...
April april....
Detta var nog lågvatten märket när det gäller dåliga April skämt. Stackars satar som går på det bara
April, april?
.
April april?
Haha, vilken roligt aprilskämt! Jag brukar inte läsa BT, så det här var en positiv överraskning. Bygga en stor och dyr Pinnochiostaty i lilla Borås, det var det roligaste jag har hört på länge! Ha,ha....! Tur att det hela bara var ett aprilskämt!!
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51