Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Landvetter resecentrum är byggt efter samma modell som Nils Eriksonsterminalen i Göteborg, men dockningsstationer för bussarna.
Bollebygd 2012-01-20 | Uppdaterad 2012-01-20
I dag invigdes Landvetter nya resecentrum. Det beräknas möjliggöra en fördubbling av resandeströmmen, men resenärer från Borås och Bollebygd får vänta på bättre förbindelser till bland annat Landvetter flygplats.
Vanliga bussresenärer fick premiäråka från Landvetter resecentrum klockan 12 i dag, men då hade politiker och tjänstemän från bland annat Härryda kommun, Västra Götalandsregionen och Västtrafik fått tjuvstarta med en egen buss från Göteborg via Mölnlycke till bussterminalen.
Efter tal av Västtrafiks ordförande Leif Blomqvist, Härrydas kommunstyrelseordförande Annette Eiserman-Wikström och Västra Götalandsregionens infrastrukturchef Rolf Thor klippte de tre gemensamt bandet och förklarade resecentrum invigt.
Västtrafiks vd Lars Backström säger att även för resenärer från Borås och Bollebygd blir resecentrum ett lyft, så småningom.
När nu flygbussarna blivit kommersiella har bolaget som kör dem valt att dra in flygbussen från Borås på grund av dåligt resandeunderlag. Den enda bussförbindelse som finns är då att åka buss 101 till Landvetter och sedan ta buss 511 till flygplatsen.
– På sikt kanske den linjen kan öka, men det ligger inte i de omedelbara planerna.
Annette Eiserman-Wikström hade hotat att tala i 45 minuter, men lyckades på fem minuter säga att Resecentrum visar att ensam inte är stark, utan att man når längre när man samarbetar.
Leif Blomqvist säger att i dag reser cirka 3000 personer från Landvetter varje år och om 10–12 år kan det vara det dubbla. Resecentrum är rustat för det.
– Vi har utgått från att det vid ett antal viktiga knutpunkter blir lika bekvämt för bussresenärer som för tågresenärer, säger Leif Blomqvist. Vi kan inte ha vänthallar vid varje hållplats, men på ett antal strategiska punkter går det.
Pege Hillinge på Sweco, som varit arkitekter för resecentrum, säger att det ligger i tiden att bygga med dockningsstationer, så som det redan ser ut i Göteborg. Borås resecentrum är ett undantag.
– Vi fick ta bort en del av ett berg för att bygga, men jag tycker att vi löste det snyggt.
I stället för att ta bort hela berget behöll man en del som fungerar som bullerskydd mot bussfickorna.
En kiosk ingår också. Enbart en väntsal blir det snart dött och tråkigt att vistas i.
Rolf Thor säger att han hoppas att resecentrum kan lyfta kollektivtrafiken minst två snäpp.
– Det är viktigt att kunna koppla ihop boende och arbetsplatser med kollektivtrafiken.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51