Kvinnliga företagare nyfikna på nätverk

Bollebygd 2008-10-02 | Uppdaterad 2008-10-01

Kvinnliga företagare i Bollebygd vill veta mer om hur de kan arbeta i nätverk.

När Qvim ordnade lunch i Tingshuset kom cirka 15 personer.

Det kunde varit fler, påpekade butiksägaren Jill Nordh, om inte mötet legat klockan 12. Då kan ingen butiksägare gå ifrån sin butik utan att ha någon som rycker in. Det lovade arrangören Johanna Sjöström från Espira att ta till sig.

Johanna Sjöström är projektledare för Qvim, som står för ”Kvinnor vill mer”.
– Egentligen ville vi heta Femme, säger hon. Det är dels det franska ordet för kvinna, dels arbetar vi utifrån fem M för entreprenörskap.

De fem M-en är Möjligheter (att gemensamt skapa förutsättningar), Mötesplatser, Motivation (vara goda exempel, inspirera), Metod (nätverka) och Media (idéerna behöver uppmärksammas).

Vid mötet medverkade även Anne-Marie Ekström från Borås, ambassadör för kvinnligt företagande. Bollebygds egen ambassadör Anna-Lena Mönsmo var också närvarande. De är tillsammans med flera andra kvinnor i landet utsedda av näringslivsminister Maud Olofsson.

Elisabeth Hillman från Nedflo i Bollebygd berättade om nätverket Vi-Kvinnor som bland annat vill stimulera invandrarkvinnor att starta företag. Lille-Mor Benjaminsson från Fristad folkhögskola berättade om projektet Vincent som erbjuder kurser till kvinnliga företagare.

En fråga från åhörarna till Qvim var hur det blir ett nätverk om alla kontakter går genom projektledaren. Svaret från Johanna Sjöström är att man får vara aktiv på träffarna.

Qvim delar inte ut några pengar men har gott om information om var pengar finns att hämta.



huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad i går 14:04]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.


Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.