Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Bollebygd 2008-05-26 | Uppdaterad 2008-05-26
... Janne Lüthje, musiker i Bollebygd som spelar gitarr i metalbandet Zero Illusions. Bandet släpper sin första fullängdsplatta och har releaseparty på fredag på Sticky Fingers i Göteborg.
Du har varit med i Zero Illusions några år, hur kom du med?
– Jag var på en audition sommaren 2004. Då spelade bandet mest bluesrock, men nu är det metal som gäller.
Vem skriver låtarna?
– Det gör vi tillsammans i studion. Varje medlem kan ha idéer som vi bygger vidare på. Det tar längre tid att jobba så, men det blir bättre resultat. Det har funkat ända sedan jag kom med i bandet.
Ni släppte en demo 2004 och en EP 2007. Nu kommer fullängdaren ”Enter Eternity”. Vad tog sådan tid?
– Skivan har i och för sig varit klar ett tag, men releasepartyt har hängt i luften. Skivan blev nog ett halvår senare än beräknat. Vi släpper på eget bolag och gör allt från inspelning till omslagsdesign själva. En konstnär har bara gjort själva motivet till omslaget. Alla jobbar med annat vid sidan om så det är tight att få ihop tiden.
Har man kunnat höra er live tidigare?
– Vi har spelat på Sweden Rock Festival 2007, Rockhimlen 2007 och Metaltown 2006. Nyligen spelade vi med ett irländskt band i Stockholm. Det var jättekul.
Får ni chansen att kolla in detta band så gör det! Live finns det inte många som slår dom!
Tack för festen på Sticky, det va skitkul!
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51