Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Skulle du våga ta emot en Bollebygdskanna av denne man? Så länge du inte är minister är Jan-Åke Andersson ofarlig.
Bollebygd 2008-06-20 | Uppdaterad 2008-06-19
Mona Sahlin var den första - och det gick snabbt.
Efter henne har alla socialdemokratiska ministrar som fått Bollebygdskannan av Jan-Åke Andersson fått avgå eller avsatts förr eller senare.
En av dem blev till och med varnad, men tog emot kannan ändå. Jens Orback deltog i en distriktskonferens och fick frågan om han vågade ta emot kannan.
– Han tog risken och tog med sig hela regeringen i fallet, säger Jan-Åke Andersson.
Givetvis har det delats ut många andra Bollebygdskannor under åren, men för andra än ministrar verkar den inte ha haft negativa effekter.
Den senaste mottagaren klarar sig i alla fall. Hon hade redan lämnat politiken när hon besökte Bollebygd. Före detta ministern Anna-Greta Leijon fick kannan den 10 april i år. Hon avgick två gånger: 1988 respektive 1990.
– Men jag sitter i styrelsen för Handarbetets vänner, säger hon. De kanske får för sig att avsätta mig.
Åter till Mona Sahlin, då vice statsminister. I september 1995 hade hon förklarat att hon kandiderade till partiledarposten efter Ingvar Carlsson. Den 26 september besökte hon Bollebygd under en turné i Södra Älvsborg.
Så här skriver Mona Sahlin i sin bok ”Med mina ord”:
”Förutom Trollhättan har jag två träffar med småföretagare i Borås och på kvällen ett underbart möte i Bollebygd (en ort som jag inte hört talas om tidigare).
Efter mötena åker vi till Alingsås för övernattning. På hotellet pustar vi (Lena Thulin, min sekreterare, Micke och jag) ut med varsin öl, trötta men nöjda med dagen. Det ringer på Mickes [pressekreteraren] telefon. Det är Gisela Lindstrand, Ingvars pressekreterare, som berättar att Rapport haft ett 'elakt' reportage om mig.”
Den 30 september hade GT/Idag/Kvällsposten stort uppslagna artiklar om att Monas man Bosse inte betalat p-böter. Sedan började artiklarna om felaktigt använda kontokort dyka upp och den 12 oktober ”brakade helvetet löst”. Alla hade frågor om kontokorten. Den 10 november lämnade Mona Sahlin regeringen. I mars 1996 lämnade hon även riksdagen.
Mona Sahlin kom igen. I dag är hon partiledare.
– Mona Sahlin har besökt Bollebygd senare, men då vågade jag inte ge henne en kanna, säger Jan-Åke Andersson. Hon fick en bygdebok i stället.
Därefter följde Margot Wallström, socialminister, som fick kannan i april 1996.
– Då hon var här drabbades gäster på en pizzeria av matförgiftning. Där står socialministern och tittar på när ambulansen kommer farande.
Erik Åsbrink och Ylva Johansson fick kannan i augusti respektive november 1997. De avgick 1998 och 1999.
– Då jag gett Laila Freivalds Bollebygdskannan 1998 började jag tänka efter. 2000 var första gången hon avgick, efter affären med lägenheten som skulle bli bostadsrätt.
Kulturminister Marita Ulvskog gjorde en snabbvisit i Bollebygd i juni 2000.
– Jag hämtade henne på Landvetter, körde henne till Horred där hon invigde ett bokmärkesmuseum och sedan åkte vi till Bollebygd. Vi hade många snabba besök de första åren som egen kommun. Med Landvetter flygplats så nära gick det lätt.
Därpå följde Lena Hjelm-Wallén, Leni Björklund, Jens Orback och Bosse Ringholm. Leni Björklund och Bosse Ringholm fick sina kannor av andra lokala socialdemokrater, men Jan-Åke Andersson har åtta ”offer”.
– Det kanske är ett tips för de borgerliga. Om de vill byta ut en minister är det bara att skicka ministern till Bollebygd så vi får lämna över Bollebygdskannan.
Om nu denna sägnen om kannan stämmer så har jag ett flertal namn inom vår nuvarande regering som jag nominerar till Bollebygdskannan, till att börja med; vår statsminister Fredrik Reinfeldt, tät följd av Maud Olofsson, och detta torde bara vara början på en låååååång nomineringslista
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51