Noa Håll och Emil Larsson skriver på en namnlista för att få behålla fritidsgården. Flera kompisar har redan skrivit på.

Fritidsgården riskerar nedläggning

Bollebygd 2011-10-12 | Uppdaterad 2011-10-12

Fritidsgården Kompassen i Olsfors drivs ideellt med två föräldrar som är där varje onsdag och några inhoppare. Om inte fler ställer upp eller kommunen hjälper till riskerar man att få stänga till våren.


Husreglerna är till för att hålla en trevlig stämning på fritidsgården.

Sedan tre år drivs fritidsgården Kompassen i Olsfors som en sektion inom OK Omega i orienteringsklubbens lokaler. Den är öppen för årskurs 3–6 och 25–30 barn kommer varje vecka. I onsdags kom 32 barn.

Annette Lammi och Anne Olsen håller i verksamheten varje vecka, Angelica Johansson är där varannan vecka och vissa föräldrar hoppar in när de kan. Man har bara öppet onsdagskvällar.
Nu är frågan om man ens klarar onsdagarna. Anne Olsen har varit med i minst fem–sex år, men hennes yngsta barn började i sjuan i höst och går till ungdomsgården i Krafthuset i Bollebygd.

– Jag stannar i höst, säger hon. Sedan måste någon ta över. Vi kan inte bygga verksamheten på enbart Annette.

Det behövs två vuxna för att hålla öppet. Om man vill ordna pyssel eller liknande krävs ytterligare minst en.

I onsdags hjälpte Therese Håll bland annat till med att sälja nudlar, fika eller godis. Hennes son Noa Håll brukar vara på fritidgården.
– Jag kommer att vara här så mycket jag kan, säger hon. Men jag har också kvällsjobb.

Noa Håll säger att det alltid är många barn.
– Det är skitkul och onsdagens höjdpunkt, säger han. Jag kommer hit varje gång.

Emil Larsson håller med.
– Vi spelar biljard eller pingis, äter godis och är med kompisarna.
– Och så har vi bra ledare, säger Kelly Andersson. Det blir nästan aldrig bråk för de håller så bra ordning.

Annette Lammi säger att 30 barn innebär minst 30–50 föräldrar. Det behövs någon mer som är på plats kontinuerligt. Det handlar även om att vara lite psykolog ibland när något barn behöver prata.
– Jag förstår att inte alla kan vara här varje vecka, men de kunde komma någon gång.

De har frågat om kommunen kan hjälpa till, men hänvisas till att det finns en ungdomsgård i Bollebygd. Men den tar inte emot barn yngre än klass 7.
– Om barnen lämnas vind för våg på kvällarna kanske kommunen får ännu större kostnader. Nu kan vi åtminstone fånga upp dem en kväll i veckan.

Kommunens ungdomsgård i Krafthuset drivs av omsorgsförvaltningen. Omsorgsnämndens ordförande Bente Johansson (M) säger att frågan varit uppe förut.
– Vi har bidragit med lite utrustning till Olsfors och även personal vid något speciellt tillfälle, men vi har inga resurser att bidra ekonomiskt för och tyvärr inte heller att ställa kommunens personal till förfogande. Däremot kan vi bidra med råd och stöd. Tyvärr är det alltid så med frivilligverksamhet att några få drar lasset.

14 av kvällens 32 besökare har samlats vid bouleplanen nedanför fritidsgården.



Disqus

huvudnyheter just nu

Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad i går 14:04]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.


Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.

Senaste nytt från Sjuhärad

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.