Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Nyheter 2012-02-12 | Uppdaterad 2012-02-13
Den kanske största demonstrationen under den drygt tvååriga grekiska skuldkrisen förvandlade på söndagen Syntagmatorget i Aten till ett böljande hav av kravaller. Enligt polisen var det omkring 100 000 som protesterade i Aten.
I parlamentet, vid samma torg, fortsatte en stundtals hård debatt om nya åtstramningar.
Grekland kan inte längre skylla sina problem på andra, var temat när Greklands finansminister Evangelos Venizelos intog talarstolen i parlamentet.
Några minuter tidigare hade han fått draghjälp av Dora Bakoyannis, ledare för det nybildade högerpartiet Demokratiska alliansen, som uttalade sitt stöd för krispolitiken.
– Vi måste slåss för att rädda landet. Nationen kommer inte förlåta oss om vi inte gör vad som är rätt, sade Venizelos, som siktar på att ha ett nytt grekiskt program med sig till Bryssel på onsdag.
Anförandet hölls medan kravallerna på torget utanför gick in på sin fjärde timme.
Bensinbomber och stenar
Aktivisterna var väl förberedda, med bensinbomber, raketer och sten. De såg länge ut att kunna behålla kontrollen av torget, inte minst sedan de efter två timmars sammandrabbningar fått förstärkning av något tusental meningsfränder från en annan demonstration i den grekiska huvudstaden. (TT)
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51