Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Nöje 2012-02-05 | Uppdaterad 2012-02-05
I veckan var jag i Växjö för att titta på repetitionerna av den första deltävlingen.
Då var en del av artisterna lite trötta, oengagerade och slappa.
Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under.
Abalone Dots som jag tyckte var dötrista under repetitionerna gjorde sig betydligt bättre i tv-rutan. The Moniker som jag upplevde som en dryg jäkel kopplade på charmen till hundra procent, även om det inte hjälpte så mycket i slutändan. Låten var alldeles för svag.
Programledartrion Sarah Dawn Finer, Gina Dirawi och Helena Bergström funkade väl ihop. Även om rutinen saknades och sketcherna var lite väl småfåniga. Efter ett par veckor blir det nog bättre.
Under repetitionerna blev fantastiska Loreen snabbt min favorit och jag tippade att hon skulle gå direkt vidare till finalen i Globen. Så blev det också.
Riktigt roligt då det här var deltävlingens överlägset bästa låt, bästa framträdande och coolaste artist.
Efter att jag hade sett repetitionerna var jag även övertygad om att Afro-Dites framträdande skulle ta dem hela vägen till Globen, men hann ändra uppfattning under direktsändningen.
Då kändes det mer som att Sean Banans tokiga show skulle ge honom den andra finalplatsen, men otippat nog blev det de growlande/skönsjungande gossarna i Dead by April i stället.
Det är förvisso en låt som sticker ut och som är rätt annorlunda i schlagersammanhang, men vidare bra är den inte. Nej, min teori är att det var en trogen fanbase som hjälpte bandet knipa finalplatsen.
Det förvånar mig inte att det blev Thorsten Flinck och Sean Banan som gick vidare till andra chansen då Flinck vänder sig till en äldre målgrupp och Sean Banan omedvetet attraherar en yngre. Det är svårt att redan nu spekulera kring hur det kommer gå i andra chansen, men något säger mig att banankungen kommer att inta tronen även i Globen.
Åtta bidrag avklarade. 24 kvar. Nästa veckas deltävling hålls i Göteborg där flickfavoriten Ulrik Munther och rymdblomman Thomas Di Leva säkerligen ligger bra till…
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51