Recensioner 2010-08-29 | Uppdaterad 2010-08-30
Göteborgssonen Timo Räisänen har vuxit upp. Han har blivit stor. Riktigt stor.
Och trots att han är smal som en sticka har han blivit bred och folklig på ett sätt som få svenska popartister har lyckats med.
Detta märks tydligt i den blandade publiken som samlats för att se honom. Här står sjuttonåriga popsnören bredvid medelålders män och kvinnor. Alla kan låtarna och alla sjunger med. Det är som ett allsång på Skansen fast utan djur och med bra musik.
För första gången är det trångt och riktigt varmt framför Close To Homes näst största scen när bandet, ackompanjerat av digitalt oljud, gör entré till publikens högljudda jubel. Stämningen är på topp redan innan flickfavoriten Timo tar plats vid scenkanten. Iförd färgglad t-shirt och mycket märkliga byxor sparkar han så igång festen. För det är en fest att se Timo Räisänen live.
Konserten inleds i högt tempo och huvudpersonen deklarerar att detta är sommarens sista spelning. Har Boråsarna någon dans kvar i benen? undrar han. Och det har de onekligen. Bandets tajta och hårda harvande bär fram en sprudlande glad Timo som med små medel levererar stordåd.
Timo Räisänen radar upp ett pärlband, eller trär ett radband, av stora känslor som han ömsom viskar, ömsom spottar ur sig med en iver och energi som smittar sin publik. Ämnen som olycka i allmänhet och olycklig kärlek i synnerhet är Timos signum och hans fans sjunger troget med i varje rad. I varje stavelse av bitter besvikelse, nederlag och små stunder av lycka. Det är stort, starkt och väldigt dansant.
Timo själv ser dock inte ett dugg olycklig ut. Han njuter av att stå i centrum och han gör det med stor självklarhet och lätthet. När Timo Räisänen ett stycke in i konserten lämnas ensam med sin gitarr på scenen sänks tempot för första gången. Med bräcklig stämma och oerhörd inlevelse gör han en avskalad, ärlig och onödigt kort tolkning av Radioheads Creep. Åhagas inre fylls av en andäktig tystnad och Timo har vid det här laget virat sin publik flera varv kring pekfingret. Hädanefter får han oss precis vart han vill.
I den stunden är Timo Räisänen större än den gamla kollegan Hellström och större än alla andra akter på Close To Home.
Björn Owen Johansson
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721