Recensioner 2010-02-02 | Uppdaterad 2010-02-09
För många är Lyle Lovett blott och bart Julia Roberts ex-make. Vilket är djupt orättvist.
Texasbördige Lovett hade nämligen byggt upp en hyfsad solid karriär som singer & songwriter innan han träffade och gifte sig med Hollywodstjärnan.
Lovett trivdes emellertid inte på röda mattan och flashiga galapremiärer i drömfabriken. Han tröttnade på skvallerpressens ständiga påhopp, där äktenskapet inte så sällan jämfördes med Disneyfilmen Skönheten och Odjuret. Skilsmässan var till sist oundviklig.
Fast seperationen var nödvändigtvis inte av ondo. Lovett var visserligen stukad och tilltufsad, men han började också skriva låtar som fick en helt annan innebörd. Här fanns plötsligt ett djup och en svärta som saknats tidigare. Albumen blev också mer helgjutna och hans stjärna började stiga.
Idag är Lovett ett aktat och respekterat namn. Han rör sig obesvärat i gränslandet mellan country, swingmusik och blues, precis som alla stora Texastrubadurer gjort i alla tider.
Natural forces är inte Lovetts bästa platta, men det är ändå stabil och stadig giv med sånger, som greppar tag och ruskar om. Musikaliskt är det som vanligt en fröjd. Bandet är sylvasst och spelar inte en ton i onödan. I mars kommer Lovett till Stockholm för en konsert med John Hiatt. Ni som har biljetter – håll hårt i dom!
Född 1985, började arbeta på Borås Tidning 2006. Har varit nöjesredaktör sedan 2008.
Följ Eric Klefberg på Twitter.
Eric Klefberg
eric.klefberg@bt.se
Telefon: 033-700 07 55