Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Recensioner 2011-05-11 | Uppdaterad 2011-05-11
“His songs are honest, raw, real… Richard Lindgren is a true artist and I am a true fan” säger amerikanska singer/songwriter-kollegan Mary Gauthier på konvolutet till denna trippel-cd.
Att denne skånske kompositör och musikant är nära nog oupptäckt i Sverige är en skandal. Lindgrens ögonblicksbilder från resor i Europa, hans personmöten och skildringar är små mästervek ingående i en musik som spänner från alternativ country över sydstatsblues, balkan-influenser, svensk folklore och rock till jazz, som i underbara albumet Barcelona Sessions från 2007 med jazztrio i ryggen.
Richard Lindgrens husgudar är Dylan,Tom Waits och Towns Van Zandt, men har står stark på egna ben i sina tolkningar på engelska. Ett mästerverk rakt över.
Kenneth Hammargren
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51