Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Recensioner 2010-08-29
Någoting hämmar och håller tillbaka
Strax innan Fibes, Oh Fibes! spelning öppnar sig himlen, som om skurarna inte går att hålla inne längre. Men besökarna sviker inte. Och sångaren Christian Olsson är i sin tur inte sen att berömma sin publik: ”En stor applåd till alla er tappra som står här i detta tveksamma Boråsväder”, konstaterar han och låter sedan andralåten Goodbye Sunshine tala.
Mer utrymme får inte regnet. Istället ägnar Göteborgsbandet denna turnéavslutning åt det de gör bäst; soulfunkig gladpop á 80-tal.
Repertoaren från senaste albumet 1987 är naturligtvis vad som står i fokus. Falsett- och synthprydda låtar som Silly Lover, My Calendar, Dubious och Love Child. Dansant up-tempo snarare än avvaktande slow-gung och dessutom både teatraliska gester och glada miner på scen. Men ändå är det som att Fibes, Oh Fibes! inte riktigt fullgör hela sitt register.
Kanske beror det på Olssons febriga tillstånd. Kanske beror det på att medlemmarna har en tuff turné i bagaget. Svårt att avgöra, men någonting är det som hämmar och håller tillbaka.
Karin Bengtsson-Grönroos
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51