Säkerhetsskadade svenskar

Krönikor 2008-05-11 | Uppdaterad 2008-05-09

I torsdags kväll satt jag i Berlin och var sugen på att gå ut på stan. En snabb internetkoll och en

t-baneresa senare stod jag framför Hidden Cameras på en klubb, väl gömd nere vid floden Sprees strand. Dagen innan hade jag sett skotska singer-songwritern Merz och dagen efter blev det en kväll med amerikanska soulpunkarna BellRays (med grymma sångerskan Lisa Kekaula som också brukar sjunga på Basement Jaxx låtar).

Berlin är en fantastisk konsertstad. Det handlar inte bara om utbudet. Jämfört med Sverige är känslan annorlunda redan från det att man går in genom dörren. Det är mindre ordnat, ruffigare, mer spännande. När bandet går på ställer sig folk längst fram, inte längst bak. Dessutom står de kvar där och röjer hela konserten, istället för att försiktigt avvika till baren efter tre låtar. Det märks att tyskarna tycker att det är förbaskat roligt att gå på spelningar. Det är en frihet och en kick.

Den känslan får jag väldigt sällan från en publik i Sverige.

?Under vintern och våren har jag varit på spelningar med en rad artister som har högsta rotation på P3 och bra medieuppbackning, men ändå bara lockat runt 30–40 blyga betalande. Skillnaden är verkligen slående. Sverige har tveklöst en väldigt tråkig publikkultur, med två undantag. Det ena är festivaler och arenaspelningar, eftersom de är frikopplade från vardagen och ger oss chansen att anonymt smälta in i en stor massa. Den andra är de unga fansen som ser sina första konserter. De njuter av nyhetens behag, men det tar snabbt slut. Efter ett par år står de som statyer längs väggarna och kollar ner i sin öl, eller sitter hemma och lyssnar på plattan istället.?

I allmänhet verkar vi svenskar tycka att det här med att vara publik är något obekvämt. Vi aktar oss för att göra för stora rörelser till musik. Går vi på fotboll ska det vara sittplats och där sjunger vi inte, bara klappar. Det går säkert att skylla en del av det på någon slags nationell blyghetskultur, men när det gäller konserter handlar det lika mycket om förutsättningarna. I Sverige handlar nämligen en spelning inte om upplevelsen, utan om riskminimering.

Man får inte stagediva eller publiksurfa.

Man får inte spela högt.?

Man får inte röka.

Man får inte heller dansa till rejv hursomhelst, för då kan man få i sig knark och dö.

Det finns fördelar med de där reglerna. Men det finns också en stor fet nackdel i att konserter inte längre är en frizon där man får leva ut. Riskminimering är toppen inom både landslagsfotboll och förvaltning, men när det gäller rock’n’roll blir det en krock.

30 trygga människor med armarna i kors?

Ge mig hellre några pakets passiv rökning och en publiksurfares fot i skallen.



Luuk fortsätter på den inkörda vägen - kvar som programledare i På spåret

Nöje [Uppdaterad 2011-05-25]

Programledaren Kristian Luuk har skrivit på ett nytt treårskontrakt för SVT:s "På spåret". Läs mer

 

På spåret

Har Kristian Luuk och Fredrik Lindström lyckats axla rollen efter Ingvar Oldsberg och Björn Hellberg?

Visa resultat




huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

NATTDAGIS

Bör kommunerna tvingas införa nattis?

Visa resultat




Straffar i fotboll - ett minne blott?

Sport [Uppdaterad i dag 14:04]

Den tyske legendaren Franz Beckenbauer blir ansvarig för en grupp som ska ta fram alternativ till straffsparksläggning vid oavgjorda cupmatcher. Läs mer

 

FOTBOLL

Tycker du att straffavgörandet ska tas bort?

Visa resultat




Mest läst på nöjet


Blogg

BT:s bildblogg

Kolla in tidningens bästa bilder: Juholts mustasch, skräcken på Liseberg, snedseglare i Viskan och många fler.


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Tv-guiden

Vad är på tv just nu?

Senaste nöjesnyheterna

Senaste nöjesrecensionerna

VISA:

Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.