Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Det svänger om Falkenbergsrevyn. Här kör ensemblen sin traditionella årskavalkad där mycket häcklas till kända toner.
Nöje 2012-01-06
Glädje – det är ordet för dubbeljubilerande Falkenbergsrevyn.
Man blir glad att se och höra den skickliga ensemblen, deras scenglädje smittar av sig. Vad har smörbristen, Håkan Juholt, One piece-modet, Victoria, EU-Merkel, USA-börsen, Saab-Müller och Halmstad BK gemensamt? Jo, alla är med i vinterns Falkenbergsrevy. Allt leder till glädje när revygänget är elakare och roligare.
Det här var min femtonde revy i Falkenberg och det blir bara bättre och bättre. Som Usain Bolt på sprintsträckorna. Någonstans måste väl ändå (skratt)-rekordet ligga?
Det har varit ett svängigt år, men revygänget samlade redan i höstas i Turkiet ihop det hela och har sedan bearbetat texterna. Det här är Falkenbergsrevyns signum, att presentera show till igenkännande musik.
I första akten blir det SJ-kritik, Varbergs sjukhus, Angela Merkel-problem, Tranströmer-översättning med bönder, smörsång och inte minst medryckande Rednex-pastichen ”Snabba casch over there”.
Bäst är ändå övergången till en stämningsfylld tribun för katastrofen i norska Utöa. Vågat och bra gjort av en revy med självförtroende. Under den vackra sången var det i salongen tystheten och allvaret mitt i humorn som gällde.
I andra akten stegrades tempot – precis som Bolt gör. Debatten om Carema fångades upp och till dansbandet Black Jacks ”Inget kan stoppa oss nu” sjöng revygänget Caremaz :
”Go natt, go natt, släcker ner klockan fem, det blir lugnt, det blir skönt, personalen går hem.
Ingen stör, ingen hör vad du gör, om du ligger och dör”.
Ingen revy i år utan Håkan Juholt. I Falkenberg bjuder namne Runevad på en kreativ sagoberättelse om den lille Oskarshamnspojken som blev ”förlåtande”.
Traditionella Årskavalkaden inrymmer allt från kungen, Nordea, Maud Olofsson, Zlatan och Ranelid till Halmstad BK.
Ett stort erkännande ska också Håkan Runevad ha. Förra året klagade jag på ”Fågelskådarn” och att den figuren hade gjort sitt. Nu har ”skådarn” varit lyhörd och ersatt honom med sin mamma…
Vad som också gör revyn till landets bästa nyårsrevy är att lägstanivån på numren är mycket hög och att de hela tiden speglar händelser under året.
På stadsteaterns tiljor passerar det mesta revy. Anna Bromee briljerar med sina imitationer och lägger nu skickligt till mansröster. Klassiker som Beda-monologen (Eva-Lotta Bernström) och Lena Peterssons ”morupska” finns med och plötsligt dyker också Mikael Wiehe (Håkan Runevad) upp och visar sin kommersiella sida.
Ett särskilt omnämnande och viktig ingrediens i revysuccén är också den fantasirika kostymeringen. Här byts kläder och peruker nästan lika snabbt som Usain Bolt springer.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Anne Engström
anne.engstrom@bt.se
Telefon: 033-20 60 51