Nöje 2010-08-29 | Uppdaterad 2010-08-29
Det är slut för i år.
Men förhoppningsvis inte för gott.
Close to Home må ha varit ett publikmässigt misslyckande, men som upplevelse var det så lyckat det kan bli.
Jag tror att de flesta som tillbringade helgen på Åhagaområdet håller med – trots att vi nästan ständigt piskades av ett iskallt ösregn.
Bra arrangemang, bra konserter, bra publik och bra område. Det är svårt att begära mer av en festival.
Nej, svaret på varför boråsarna valde alternativet ”stay at home” framför Close to Home går inte att hitta här på Åhaga. Enligt läsarkommentarerna på bt.se finns det dock i plånboken. Många hävdade att biljetterna till Boråsfestivalen var för dyra.
Jag hade stor förståelse för prisgnället när Sir Elton John ville ha 800 spänn per plats på Borås Arena. Men när det gnälls på Close to Homes 600 kronor i förköp, respektive 750 i dörren har jag noll förståelse.
Bob hund, Amanda Jenssen, Timo Räisänen, Anna von Hausswolff, Mustasch och Elin Sigvardsson. En biljett till deras vanliga turnéspelningar kostar ungefär 300 kronor styck.
På Close to Home kostade varje konsert 25 kronor styck.
Är det verkligen dyrt?
Jo, visst är det billigare att sitta hemma i soffan, titta på ”Doobidoo” och dricka bag-in-box-vin. Visst är det billigare att se Sven-Ingvars och Mange Schmidt på Stora torget.
Men om man verkligen är intresserad av musik är det inte dyrt att gå på Close to Home.
Tvärtom – det är billigt.
Punkt.
Close to Homes framtid är osäker.
Arrangörerna ska nu summera festivalen och därefter bestämma om de vågar satsa nästa år igen. Om svaret blir ja, kan de lämna nästan hela konceptet oförändrat – även biljettpriset.
Som jag ser det är det egentligen bara en sak som behöver bytas ut: Datumet.
Kanske är det bättre att knycka den numera lediga Hultsfredshelgen i början av juli. Då har den stora breda Boråspubliken inte hunnit bli så bortskämt mättade av sina sju Sommartorsdagar. Då har de heller inte hunnit rulla ner sina husvagnar till Varberg.
Jag hoppas verkligen att det ambitiösa gänget bakom festivalen håller ut, trotsar alla snåla nej-sägare och gör ett lika tappert försök nästa år.
För de vet – precis som jag och alla andra som var på Åhaga i helgen – att Close to Home är värd ett bättre öde, en större publik, bättre väder och ett betydligt längre liv.
Jag hade lätt lagt ut pengarna om de fanns mer än ett band man ville se.
Tråkigt att du bara gillade en av de 27 artisterna. Hoppas du tagit dig lite tid att kolla upp allihopa.
Bästa lördagskvällen i Borås på år och dag!!!! Bob Hund och Timo var givna succéer på förhand, så den stora överraskning för min del blev karismatiska soulsångerskan Jasmine Kara och hennes band. Var upptagen med annat på fredagen och hade självklart valt en endagsbiljett om möjligheten funnits. Som startfältet såg ut under lördagen tyckte jag det ändå var värt att lägga de 590 kronorna. Dessutom stödjer jag gärna ett sådant här evenemang.
Det stora frågetecknet på publiksidan är den dåliga uppslutningen bland indiefolket. Hur är ni funtade egentligen? Är ni för fiiiina för att gå på ett evenemang där Mustasch och andra "okreddiga" band städslats för bredda publikunderlaget/minska den ekonomiska risken eller vad är det frågan om?
instämmer i det du skriver. men alla kan inte gå två dagar, alla vill inte gå två dagar. tipsa norén och gänget om endagsbiljetter till nästa år så smäller det nog på bättre då :)
Jag missade tyvärr festivalen, var tvungen att arbeta. Men jag hade gladeligen lagt ut fjuttiga 600 spänn för två dagars musikfest -- om jag kunnat. Att skylla på att det skulle vara dyrt är bara löjligt. Två dagars festival för vad det kostar att gå två på krogen en kväll, det är inte dyrt.
Håller dock med om datumet. Flytta bak festivalen till tidigare på sommaren.
All respekt åt arrangörerna för att man vågade testa borås. Men stan har ett inarbetad "kostar det något" mentalitet och det gör att med en såpass bred lista på band så ser folk bara biljettpriset kontra det band man vill se vilket gör att om man sett dem på andra festivaler under sommaren avstår. Jag tror även att en tvådagars i borås så här sent va lite för järvt. Men det är veteraner som står bakom festivalen och kommer den tillbaks nästa sommar vilket jag hoppas den gör så kommer man ha finslipat allt än mer.
å ja, det är konstigt med gnället på biljettpriset. Alla är fullt med på att betala inträde till krogen, bränna lite cash för att bli full och "lyssna" till nån halvbra DJ... Men att lägga de pengarna på en jättefest med potentiellt 5000 besökare, massa livemusik och för dem som verkligen inte klarar sig utan, tillgång till alkohol är helt omöjligt?
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Evelina Westergren
evelina.westergren@bt.se
Telefon: 033-7000 721