TT nöje 2010-02-09
Sju komiker, 20 shower och hundraprocentig skrattgaranti. Humorshowen Big Comedy drar på turné för fjärde året i rad."Det blir garanterat mest skratt i hela Sverige", lovar Peter Wahlbeck. (TT)
Sju komiker, 20 shower och hundraprocentig skrattgaranti. Humorshowen Big Comedy drar på turné för fjärde året i rad.
Nu är det dags igen för humorturnén Big Comedy att dra ut på vägarna. Konceptet föddes för fyra år sedan och blev en omedelbar framgång. Bland årets namn finns såväl veteranerna Adde Malmberg och Henrik Schyffert, som stjärnskotten Robin Paulsson och Fredrik Andersson.
Med sju starka namn i truppen blir det viktigt för komikerna att hålla koll på varandra. Man vill inte gärna bygga sitt nummer på samma tema som den som just gått av scenen. Varje komiker får bara 10-12 minuter och på den tiden gäller det att övertyga publiken.
Årets turné börjar på Lokomotivet i Eskilstuna och showerna hålls i lokaler som slukar en större publik än vad som är vanligt i ståuppsammanhang. Många av komikerna tar med sig de skämt som fungerat bäst under det gångna året, men en stor del av materialet skrivs uteslutande för Big Comedy.
Det blir inga greatest hits alltså, men faktum är att det blir allt svårare för ståuppkomiker att överraska sin publik. Ofta filmar folk i publiken delar av showerna och lägger upp de roligaste skämten på internet. Det är en trend som inte roar Marika Carlsson.
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74