Försteledare tisdag 9 februari

Tid att sluta leden

Ledare 2010-02-09 | Uppdaterad 2010-02-09

Dagen efter dödsskjutningen av två svenska officerare präglades av sorg och en diskussion om vilken nytta Sverige gör i Afghanistan.

Den svenska styrkan har svårt att skydda sig mot attacker. Men en bättre utrustning hade sannolikt inte hjälpt denna gång, även om behovet finns.

Dessbättre utmärktes kommentarerna dock inte av högljudda krav på att vi ska ta hem våra trupper. Vänsterledaren Lars Ohly, företrädare för det enda riksdagsparti som förespråkar en snar reträtt, hade i går samma inställning till Afghanistan-missionen som före dödsskjutningarna.

Att Ohly i detta känsliga läge höll en låg profil och undvek att försöka plocka politiska poäng hedrar honom. En diskussion om den svenska insatsen är dock mer påkallad än kanske någon gång tidigare.

Det går inte att relativisera dödsoffer eller att mäta sorg. Smärtan hos de närstående och sorgen på förbanden blir inte mindre för att andra länder har drabbats värre.

Icke desto mindre har de svenska styrkorna varit relativt förskonade hittills. Danmark har 700 soldater på plats, 200 fler än Sverige, men har förlorat 31 man mot Sveriges fyra. Frågan är dock var gränsen går. Med dödsfallen sker ett uppvaknande om vilka risker som våra män och kvinnor tar. Kan vi hamna i en situation där politikerna ser sig tvungna att ta hem trupperna efter inhemska protester?

Säkerhetsläget har förvärrats det senaste halvåret. I snitt varje vecka utsätts de svensk-finska trupperna för finkalibrig eld, pansarskott och hemmagjorda bomber.

Attackerna brukar dessutom tillta när vårens lövverk ger skydd åt talibaner, kriminella gäng och narkotikakungar. Det är heller inte otroligt att talibanerna vill öppna nya fronter i norr för att avleda amerikanernas och britternas intresse från de sydvästra delarna.

Den svenska taktiken, att i så stor utsträckning som möjligt ta sig ur pansarfordonen, uppträda öppet och ta av sig hjälmarna innebär också risker. Samtidigt är närheten det enda sättet att vinna människors förtroende och vinna över dem från talibanerna. Dessa är dock i sin tur väl medvetna om trycket från de utländska hemmaopinionerna vid stora förluster.

Desto mer betydelsefullt då att försvarsmakten och politikerna förklarar vilken nytta vi gör i Afghanistan. Att Sverige måste ta sitt ansvar för att skapa en stabil afghansk stat i samarbete med afghanerna.

Varför inte anamma Folkpartiets försvarspolitiske talesman Allan Widmans förslag och inrätta en hedersmedalj för soldater som riskerat livet i utlandstjänst. De behöver uppskattning för sin viktiga gärning. Och deras uppdrag behöver en folklig förankring.

Ledarredaktionen



Ledarkrönika torsdag 2 september Ge Borås en egen valdag!

Katarina Larsson, politisk redaktör [Uppdaterad i dag 09:22]

Vi älskar Borås! förkunnar Moderaterna i sitt kommunala handlingsprogram. Läs mer


Ledarkrönika onsdag 1 september Och så var det 1998...

Katarina Larsson, politisk redaktör [Uppdaterad i går 09:19]

Man kan säga vad man vill om Mona Sahlin, och det är det ju en hel del som gör i dessa dagar. Läs mer


huvudnyheter just nu

Kaffe bra för hjärtat

Mat och dryck [Uppdaterad i går 15:49]

Greppa kaffekoppen, koffeinister. Läs mer


Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24


Nyheter

Bara i BT i dag

• Borås: SÄS kan tvingas dra ner
• Borås: Byalag möttes i Sandared
• Mias mat: "Alla kan laga mat"
• Mark: Lantbrukare kräver ersättning för markintrång
• Tranemo: Ridlärare med många år i sadeln
• Sport: Proffsdrömmmen sprack för Johanna Källman: "Luften gick ur mig"
• Nöje – Hammar hälsar hem: "Hjärtat dunkar gult och blått"
• Kultur: Unga som vill ävenTyra
• I fokus: Lasse Larsson – golfspelande silversmed

Kontakta oss

Vill du tipsa oss om något vi borde skriva om eller har du några frågor?

Webben bt.se
bt.se@bt.se
Telefon: 033-70 00 791


Webbtv

Mediaspelaren

Här hittar du webb-tv och bildspel, oftast med bilder som inte publicerats i papperstidningen.
Du kan även söka gamla TV-reportage och bildspel här.

Borås

Bli BT-fan på facebook

Förhandsglimtar, förfrågningar och tips. Nu finns Borås Tidning på facebook till både nytta och nöje. Nu över 700 fans!
Du måste vara medlem på Facebook för att kunna besöka BT:s sida.

Läsvärt

Håll koll på flyget på radarn

Undrar du vart planet som du sett däruppe egentligen är på väg? Här får du svaret.

Mest läst på bt.se


Mat och dryck

Vintips varje vecka på bt.se

Det som vinkännaren Bengt I Johansson från Borås inte känner till om viner är knappast värt att veta. Varje fredag rekommenderar han några viner för bt.se:s läsare.

Senaste blogginläggen

Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.

Senaste nytt från tt

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.

Mål för mål

Mål! Följ ställningen i de stora matcherna på bt.se.