Nyhetstips: 033-700 07 77 nyhetschefen@bt.se
Kontakt: 033-700 07 00 kundtjanst@bt.se
Ledare 2008-08-13 | Uppdaterad 2008-08-13
Mer än en förälder har nog velat styra barnens blickar åt annat håll när de passerat vissa löpsedlar och reklamskyltar i affärer och på stan. Man behöver sannerligen inte vara särskilt pryd för att tycka att sexualiseringen av det offentliga rummet tar sig väl grova uttryck emellanåt.
Därför var det lätt att känna viss sympati för Göran Persson när han för några år sedan i ett tal om jämställdhet beskrev sin oro för det sexualiserade språkbruket och bilderna han såg i reklam och medier.
Dock nöjde sig inte Persson med detta utan såg framför sig en ny myndighet och lagstiftning. Det fick publicister och reklammakare att, på goda grunder, rasa samtidigt som regleringsvänliga feminister jublade. Dessbättre blev det ingen lagstiftning. Utredarens förslag fick i våras tummen ner av jämställdhetsminister Nyamko Sabuni och på onsdagen kom reklambranschens reaktion, en ny ombudsman vars viktigaste uppgift blir att stoppa sexistisk reklam.
Reklamombudsmannen har inrättats av branschorganisationen Sveriges Annonsörer och det går inte på förhand att veta hur effektiv Elisabeth Trotzig kommer att kunna vara i sitt arbete. Men aktörerna i reklambranschen är förstås inte dummare än att de begriper att här står förtroende på spel. Dessutom, även om lagstiftningshotet för tillfället är avvärjt, kan det finnas klåfingrigare regeringar än den nu sittande som gärna tar upp det ratade förslaget.
Tanken är att missnöjda konsumenter till reklamombudsmannen enkelt ska kunna anmäla reklam de är kritiska till. Däremot är den nya ombudsmannen ingen domstol. Sexistiska reklamkampanjer kommer inte att rendera tid bakom lås och bom men väl uthängning i media. Men så är också självsanering och ständig kamp för bättre omdöme långt mer smakfulla vapen mot dålig reklam än lagar som inskränker yttrandefriheten.
Framförallt bör man komma ihåg att konsumentens makt är stor. Minns i somras när Ellos gjorde reklam med bild och text för minibikini i storlek 62 (alltså för ett par månader gamla flickor). En 50-talsinspirerad volangbikini i poplin som enligt reklamen ”framhäver bysten.”
Föräldrarna, det vill säga de som skulle lockas att lägga pengar på eländet, blev förstås upprörda. Och Ellos gjorde det enda rätta, stoppade försäljningen snabbt som ögat och bad om ursäkt.
Ibland behövs alltså inte ens en reklamombudsman för att stoppa omdömeslös reklam.
Inte för att jag har hyllat Göran Person direkt tidigare i hans ideologi men i detta ärende instämmer jag till fullo! Språket både i tal och skrift har gått över gränserna för längesedan. Anser att journalisterna samt även de som uttrycker sig i radion bör föregå med gott exempel på hur man skall uttrycka sig. Nuförtiden häpnar jag över vilka uttryck de har både i radion och i media överlag. Skall man inte kunna framföra ett budskap eller en konversation utan att de oacceptabla orden kommer till bruks. Könsorden hägrar. Radio, tv och media överlag borde skämmas. Dessa kanaler lyssnas och läses av barn och ungdomar och även vi vuxna. Skall och är det en självklarhet att nuförtiden få uttrycka sig hur man vill verbalt? Journalister har ju cirka 5 års studier bakom sig och borde väl på vägen fått lite mer kunskap och kompetens och vårt språk?
Har själv en son som dock inte ännu kan läsa men kommer den dagen när han själv läser löpsedlar etc vara extra vaksam vad som tas in!
Helt otroligt egentligen att det skall behövas tillsättas en reklamombudsman när det gäller vilket språk/tal som är acceptabelt. Var finns det sunda förnuftet...???
Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!
Victoria Ramalho
victoria.ramalho@bt.se
Telefon: 033-700 07 86