Försteledare torsdag 29 januari

Rimliga regioner

Ledare 2009-01-29 | Uppdaterad 2009-01-29

Få politiska frågor har blivit till sådana känsliga surdegar som den om på vilket sätt Sverige bör delas in i regioner.

Partiprestige blandad med lokala låsningar har gjort att debatten farit iväg åt de märkligaste håll sedan ansvarskommitténs förslag kom för snart två år sedan.

Nu har dock alliansen enats. För Västra Götaland innebär kompromissen just nu inget mer än att vi fortsätter där vi är. Regionförsöket här och i Skåne permanentas Det var väntat men icke desto mindre välkommet. Också den som inte tillhörde regionens främsta förespråkare på den tiden den bildades, har anledning att se positivt på beslutet.

Allt fungerar långt ifrån optimalt i regionen, men att återgå till gamla länsgränser lär inte ge vare sig en effektivare sjukvård eller bättre fungerande kollektivtrafik.

Just frågan om sjukvården tog Fredrik Reinfeldt upp vid gårdagens presskonferens som ett skäl för hans och moderaternas ovilja mot ansvarskommitténs förslag om storregioner. ”Jag har rest väldigt mycket i Västra Götaland och sett hur det går när det går för snabbt och drivs på utan folklig förankring”, förklarade statsministern.

Det finns säkert en del som kunnat göras annorlunda och kanske kan exemplet Västra Götaland också bidra till lärdomar för andra regioner. Samtidigt är det väldigt lätt att lasta regioner för storskalighet och opersonlig sjukvård, som vore det en oundviklig följd av förändringen.

Snarare handlar det om att man måste ha enheter stora nog för att effektivt kunna handha skattebetalarnas pengar och erbjuda en fungerande välfärd. Dessutom krävs en tydligare organisation än det strukturella virrvarr som nu tillåtits breda ut sig på många håll.

I vanliga fall brukar partierna vara måna om att tala om hur mycket just de fått igenom i en kompromiss. Den här gången var istället statsministern ovanligt öppen med att det var han, och moderaterna, som fått ge med sig mest. ”Om tre ivrigt vill och den fjärde är motvillig då får den fjärde röra på sig. Så har jag gjort.”

Taktik eller ej. Det stör i varje fall inte bilden av alliansen att visa att det största partiet inte dikterar villkoren för de andra.

Ledarredaktionen



Ledarstick fredagen den 11 maj Hög pension – lågt förtroendekapital

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-05-11]

Även Stefan Löfven kritiserar nu Pär Nuder. Läs mer


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

NATTDAGIS

Bör kommunerna tvingas införa nattis?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24


Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Victoria Ramalho
victoria.ramalho@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.