Försteledare lördag 31 juli

När särintresset blir norm

Ledare 2010-07-31 | Uppdaterad 2010-08-01

Stockholms gator kantas idag av hundratusentals åskådare. Pridefestivalen har utvecklats till en folkfest och det avslutande tåget är en nationell angelägenhet.

Alla politiska partier förväntas delta och föreningarna på plats mäts i hundratal. Festivalen sker mot bakgrund av en dyster verklighet: Misshandel av homosexuella och transpersoner är inte ovanligt i dagens Sverige och självmordsfrekvensen bland homosexuella ligger klart över genomsnittet. Inställda Pridefestivaler och attackerade festivaltåg på andra sidan Östersjön vittnar om homosexuellas utsatthet strax bortanför våra gränser.

HBT-personer misshandlas just därför att de tillhör en sexuell minoritet. Det är ett allvarligt problem och ett brott mot de mänskliga rättigheterna. Ett problem med Pridefestivalen är dock sammanblandningen mellan mänskliga rättigheter och specifika krav på grupprättigheter. Ingen individ ska behöva trakasseras på grund av sin sexuella läggning.

Däremot är det ingen mänsklig rättighet att homosexuella ska få gifta sig eller adoptera barn, det är en politisk ståndpunkt som politikerna öppet ska kunna debattera utan att stämplas som avvikande om man har ”fel” åsikt. I en festival där alla samhällsintressen förväntas delta är det också lätt att RFSL:s ståndpunkter upphöjs till norm. Medierna förstärker detta genom att okritiskt rapportera från evenemangen. Journalistkåren blir till en del av rörelsen snarare än kritiska observatörer på distans.

Är ett politiskt parti inbjudet till Pridefestivalen ska man delta och bryter partiets linje mot RFSL:s politik blir det lätt stämplat som homofobiskt.

Att Kristdemokraternas partiledare Göran Hägglund hellre vill förbereda sitt sommartal och komma laddad till valrörelsen godkänns inte som ursäkt. Alla de andra partiledarna var ju där.

KD:s deltagande ska inte behöva påverkas av förväntade burop. Inte heller av att folkhälsominister Maria Larsson (KD) idag tilldelas den Rosa tisteln av Stockholms RFSL. Men även politiker är ju människor.

Samtidigt måste man fråga sig vilka andra särintressen eller grupperingar i samhället som förväntar sig att samtliga riksdagspartier ska ställa upp. Förväntar sig företagarna det, pensionärerna eller de hemlösa? Inslagen av intolerans från gayrörelsen bidrar dessvärre också till att Pridefestivalen inte känns som en folkfest, öppen för alla.

Ledarredaktionen






Försteledare måndagen den 30 januari Visselblåsarna behövs

Ledare [Uppdaterad 2012-01-27]

Vid Göteborgs universitet bedrivs korruptionsforskning i världsklass. Läs mer


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

Motion

Hur ofta motionerar du?

Visa resultat




Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24


Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Jonas Ekelund
jonas.ekelund@bt.se
Telefon: 033-700 07 74


Mest läst på bt.se


Stefan Eklund

Om Kinas styrelseskick:

"Är detta början på en nedmontering av demokratin som idé? Är demokratin för långsam för att fungera i en allt mer accelererande global ekonomi?"

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om familjepolitik:

"Ta en bild på ett gulligt barn, sätt dit orden 'barn behöver tid' och vips har det blivit en affisch som kan klistras upp på vilken valstuga som helst."

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om mötet med Breivik:

"Plötsligt står vi öga mot öga med en terrorist, en massmördare."

Lena Kvist

Om Eli Levénfilmen Pojktanten:

"Kan man lämna sitt snigelskal bakom sig när det är urvuxet?
Och glida vidare utan sin gamla kropp?"

Jan Hansson sportkrönikör

Om underhållningsvärde:

"En äkta thaiboxare tycks tåla obegränsat med stryk. Be mig inte förklara varför."

Vedrana Sivac, nöjeskrönikör

Om helgens schlagerdeltävling:

"Hemma i tv-soffan blev jag förundrad över hur mycket som kan hända på bara ett par dagar. Spexiga scenkläder, smink och smarta kameravinklar kan verkligen göra under."

Blogg

Här är BT:s bloggare

En smårund BT-reporter som vill komma i form, en sakletare, två kockar, en elfsborgare, en hälsokonnässör, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, två modeälskare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.