Försteledare torsdagen den 23 februari

Lotteri i social trygghet

Ledare 2012-02-23 | Uppdaterad 2012-02-22

Försäkringskassans nye generaldirektör Dan Eliasson är bekymrad över att allmänhetens förtroende inte är så högt som man önskar, säger han efter gårdagens presentation av årsredovisningen. Det är bra.

Inte att förtroendet är fortsatt lågt, men att det finns en stark medvetenhet om att mycket är fel och måste åtgärdas.

För även om Försäkringskassan påpekar att tillgängligheten har blivit bättre, och att fler kan sköta sina ärenden via webben, finns stora problem. Flera kundundersökningar ger låga betyg på effektivitet, handläggning och tilltro till handläggarnas oberoende.

Den allmänna bilden blir att beslut om ersättning är beroende av vem man har tur/otur att få som handläggare. Det är en oacceptabel ordning. Försäkringskassan ska inte bedriva lotteri i social trygghet, utan istället vara en institution där varje medborgare kan lita på att bli bemött på ett rättssäkert och respektfullt sätt.

Försäkringskassan har brottats med förtroendefrågan länge. I en undersökning som redovisades i 2010 års rapport från SOM-institutet i Göteborg visas att kassan är en av de samhällsinstitutioner som har lägst förtroende bland medborgarna. Till skillnad från till exempel domstolar, polis och universitet, har förtroende minskat under 2000-talet.

Man kan spekulera i om det hänger ihop med ogillande av ändrade regler eller om det är en reaktion på att media i allt högre grad berättat om fall där Försäkringskassan faktiskt gjort fel. Men alldeles uppenbart är att den bristande tilltron är skadlig.

I vanlig ordning framkommer också att Försäkringskassan gör stora felaktiga utbetalningar. Och närmast är det tandvårdsstödet som ska granskas extra. Enligt generaldirektör Dan Eliasson kan det finnas många fuskare bland tandläkare.

Det är en allvarlig anklagelse, men om så är fallet framkommer förhoppningsvis snart belägg för det. Det handlar inte endast om tilltron till Försäkringskassan, utan om att medborgarna överlag ska kunna lita på att skattepengar går dit där det är tänkt.

Ledarredaktionen



Disqus

Ledarstick fredagen den 11 maj Hög pension – lågt förtroendekapital

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-05-11]

Även Stefan Löfven kritiserar nu Pär Nuder. Läs mer


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

NATTDAGIS

Bör kommunerna tvingas införa nattis?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24


Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Victoria Ramalho
victoria.ramalho@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.