Försteledare måndagen den 6 februari

Låt inte kylan ta överhanden

Ledare 2012-02-06 | Uppdaterad 2012-02-06

Det dröjde länge men till sist slog kylan till. I dess spår följde, som vanligt, stillastående tåg och kärnkraftsreaktorer som inte producerar el.Det finns inget direkt orsakssamband mellan köldtoppar och reaktorer med driftstopp. Det bara råkar bli så, år efter år efter år.

Energiminister Anna-Karin Hatt (C) utlovar att ta ledningen för statliga Vattenfall i örat. Detsamma gjorde dock företrädaren på posten Maud Olofsson, utan att någonting hände.

I skrivande stund levererar tre reaktorer ingen el alls medan en reaktor går på halvfart. Detta får förstås konsekvenser, både för hushållen och för industrin. För konsumenter med rörlig taxa väntar dyra veckor. Håller kylan i sig kan den elintensiva industrin tvingas att tillfälligt dra ned på produktionen. De oljeeldade reservkraftverken i Stenungsund och Karlshamn går för fullt och den tillfälliga importen av smutsig el från dansk kolkraft skjuter i höjden.

Det finns all anledning att vara kritisk till Vattenfalls, Eons och Fortums oförmåga att planera in sina revisioner och uppgraderingar till sommarhalvåret. Att den mänskliga faktorn också ställer till det som med den kvarglömda dammsugaren som kostade 1,8 miljarder kronor och åtta månaders driftstopp gör inte saken bättre.

Verkningsgraden för svensk kärnkraft befinner sig under genomsnittet bland världens kärnkraftsproducerande länder. Varför det är så kräver en grundlig utredning.

Förtroendet för kärnkraftsproducenterna torde vara kört i botten efter alla förseningar och misstag. Samtidigt medför det att vårt beroende av fredlig kärnklyvning framstår i klar relief. Nye S-ledaren och förre Metallordföranden Stefan Löfven säger sig inte vara beredd att riskera arbetstillfällen och konkurrenskraft på grund av en förtida avveckling (Ekot 27/1).

Därmed håller han sig till partilinjen. Enligt Socialdemokraternas kongressbeslut skjuter man dock beslutet om ersättning av dagens reaktorer till nästa mandatperiod år 2015. Det är väl sent.

Men alliansens energipolitiska överenskommelse stänger i praktiken möjligheten att bygga nya reaktorer som ersättning när de gamla tjänat ut. Anna-Karin Hatt sade tidigare i år att hon inte ville ha en energiöverenskommelse med oppositionen. Då var Håkan Juholt partiledare för Socialdemokraterna.

Efterträdaren Löfven sträcker ut handen för en blocköverskridande överenskommelse. Det vore klokt av alliansen att inte förhålla sig kallsinnig. Nya samtal om kärnkraftens framtid bör komma till stånd före mandatperiodens slut.

Ledarredaktionen



Disqus

Ledarstick fredagen den 11 maj Hög pension – lågt förtroendekapital

Katarina Larsson [Uppdaterad 2012-05-11]

Även Stefan Löfven kritiserar nu Pär Nuder. Läs mer


huvudnyheter just nu

Dagens fråga:

 

NATTDAGIS

Bör kommunerna tvingas införa nattis?

Visa resultat




Augustsson om succén: "Beror väl mest på att Johan Karlsson slutat..."

Elfsborg i allsvenskan [2012-05-23]

Inför sista matchen (Häcken) innan EM-uppehållet tar Fredrik Sandgren pulsen på Andreas Augustsson, Peter Wettergren och Viktor Claesson.

 


Ledare

Kontaktinformation:

Katarina Larsson, politisk redaktör
katarina.larsson@bt.se
033 – 700 07 22

Johan Söderström, ledarskribent
johan.soderstrom@bt.se
033 – 700 07 24


Bal

Följ balerna i bilder - och köp kopior via sajten!

Bubblor, festblåsor och röda mattan. BT hårdbevakar samtliga studentbaler i Sjuhärad och du har – precis som tidigare – möjlighet att följa dem i bilder, via datorn eller mobilen, på bt.se
En nyhet för i år är att det nu går att beställa kopior på önskat foto direkt via sajten!

Nyheter

Webb-tv

På bt.se/webbtv hittar du inslag om nyheter, sport, nöje och mycket mer.

Tjänstgörande webbredaktör

Vet du någonting som vi borde skriva om? Tipsa mig direkt!

Victoria Ramalho
victoria.ramalho@bt.se
Telefon: 033-700 07 86


Mest läst på bt.se


Kalendern

Vad händer i Sjuhärad?

Kalendern är sjuhäradsbornas anslagstavla på bt.se. Här kan kan du läsa om eller lägga in aktuella arrangemang.
Obs! Kalendern är till för föreningar och icke-kommersiella arrangemang.

Stefan Eklund

Om Stefan Lövfen:

"I en intervju i senaste numret av Veckans Affärer säger Stefan Löfven att han just nu läser Nina Björks feministklassiker Under det rosa täcket och det är förstås inget annat än en talande bild av ett parti som är i desperat behov av att bli modernt."

Katarina Larsson, politisk redaktör

Om Reinfeldt i Agenda:

"Ännu mer välkommet hade det varit om han svarat jakande på frågan om det var 'klumpigt', att uttrycka sig som han gjorde i Växjö om 'etniska svenskar'".

Mikael Hermansson, politisk kommentator

Om brittiska lokalvalen:

"Därför är också oron så stor inom partiet idag. Ed Miliband har inte förmått att förnya partiet och han har inte förmått att göra sig kvitt den ryggsäck som arvet efter Tony Blair innebär.”

Lena Kvist

Om imamernas familjerådgivning:

"Den andra saken är att inte lämna diskussionen till högerextremisterna. Glöm inte heller att bland imanerna fanns det också de som rådde kvinnan att gå till polisen om hon blev slagen av sin man"

Jan Hansson sportkrönikör

Om Dalsjöfors framtid:

"Nu är succétränare Joakim Carlsson med från säsongsstarten och kan utan restriktioner bygga ett lag med högsta serien i sikte"

Student

Studera vidare? Sök utbildning här!

Funderar du på att studera vidare på universitet eller högskola? Nu kan du söka bland Sveriges utbildningar via bt.se! Sökmotorn tillhandahålls av studeravidare.se.

Blogg

Här är BT:s bloggare

En före detta smårund BT-reporter som gav sig den på att komma i form, en musikälskande BT-journalist, en sakletare, en elfsborgare, en basketjunkie, en chefredaktör, en domare, en hockeyfru, en näringslivsredaktör, BT:s fotografer och en designguru...
Välkommen till BT:s värld av bloggare!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Läsvärt

Inför

Träffpunkten för föreningar och klubbar på nätet.